Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. září 2021 15:16
Čas čtení 4:12
Jan Jindřich Karásek

Šarmantní drsňák i vtipný melancholik. Jean-Paul Belmondo se zapsal do dějin kinematografie zlatým písmem

Šarmantní drsňák i vtipný melancholik. Jean-Paul Belmondo se zapsal do dějin kinematografie zlatým písmem
Zdroj: Distributor: Les Films Impéria
OSOBNOSTI
Uložit Uložené

V pondělí odešla na věčnost ikona francouzského filmu, Jean-Paul Belmondo. Pro diváky a fanoušky ztělesňoval mládí, radost ale i nadsázku. Pro muže vzor, pro ženy idol. Nezapomenutelným se stal i proto, že svým elánem ukazoval lidem, jak si užít život.

Má to už ve jméně. „Krásný svět.“ Elegantní krasavec v obleku s cigaretou ležérně válející se v puse. Bylo v něm něco unikátního, díky čemu se divák prostě cítil dobře, když s ním na obrazovce nebo na plátně mohl trávit čas. Snad ta specifická kombinace drsňáctví, nikdy neodcházejícího humoru ale taky určité něžnosti, kterou disponuje málokterý akční hrdina.

Belmondo je dnes světová ikona filmu. Není to jen herec. Jeho tvář pro mnohé symbolizuje francouzský „sladký život“. Když diváci sledují jeho filmy, mají pocit, že by takhle taky jednoho dne mohli žít. Jako on. Všem svým problémům se vysmát do tváře, nebrat sebe ani svět příliš vážně, užívat si dobré kávy, pití a jídla a honit se za láskou, která je jako jediná důležitá. Takovým byl ve svých nejlepších snímcích Jean-Paul.

Ale uměl hrát i zasmušilé, přemýšlivé typy, jako např. v jednom z prvních filmů, ve kterém hrál a který jej min. na umělecké scéně proslavil. Tedy v Godardově kultovním debutu, v jednom ze stěžejních snímků francouzské nové vlny, v „U konce s dechem“. Už tam ukázal, že svým postavám dokáže dát takový esprit, že na něm samém klidně může stát celý celovečerní film a nikomu to vadit nebude.

Charisma, které ovládlo plátna

Jedno z klíčových děl dějin kinematografie sice má skvělý scénář, ale přeci jen se občas bere příliš vážně. Právě Belmondo svou houpavou chůzí a energickým vystupováním dává dlouhým dialogům dynamiku a tak potřebnou nadsázku. „U konce s dechem“ patří do zlatého fondu, ale je otázkou, jak by film fungoval bez Belmonda. Na tu nedokážeme odpovědět, protože je to nepředstavitelné. A to platí pro každý snímek, ve kterém hrál. Jakmile se v něm objevil, ovládl ho svou přítomností. 

Belmondo byl typický „bad boy“ minulého století, čímž se zařadil mezi další dnes již legendární herce, jako byl Marlon Brando nebo James Dean či další francouzský symbol mužství, Alain Delon. Všichni tito herci mají společné jedno. Krom toho, že dokonale zvládali řemeslo, vládli velkým ale hlavně svérázným charismatem. Nedá se je vzájemně porovnávat, protože si vlastně nejsou vůbec podobní. Všichni magnetiční, ale každý jinak. Po pondělí je dnes jediným z nich naživu Delon, který už ale hereckou kariéru nechal za sebou.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 103045 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co sa dozvíš po odemknutí článku?

  • Jak probíhaly Belmondovy herecké začátky?
  • Z jaké rodiny pocházel?
  • Proč Belmonda tak milujeme právě u nás v Česku?
  • V čem spočívá jeho největší herecké i osobnostní kouzlo?
  • A co o něm řekl francouzský prezident Emmanuel Macron?
Domů
Sdílet
Diskuse