Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. ledna 2022 v 20:02
Čas čtení 1:03
Ilona Hobzová

VIDEO: Ekologičtí aktivisté zablokovali Nuselský most, požadovali uzavření dolu Turów

VIDEO: Ekologičtí aktivisté zablokovali Nuselský most, požadovali uzavření dolu Turów
Zdroj: Wikimedia/Petr Vodička/volně k užití
NEWS EXTINCTION REBELLION
Uložit Uložené

Aktivistům se nelíbí postup polské vlády.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v úterý dopoledne pražský Nuselský most ve směru do centra. Důvodem byl protest proti těžbě uhlí v dole Turów a podle jejich slov nezákonný postup polské vlády. 

Doporučeno
Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor) Ekoaktivistko Alžběto se posadilo do silnice, protože je zděšeno, jak moc ignorujeme klimatickou krizi (Rozhovor) 8. května 2021 v 15:31

„Spor o polský důl Turów, který se nachází v těsné blízkosti Česka a Německa, se táhne již několik let. Současná situace představuje nespravedlivý a nepřijatelný stav. Těžba uhlí, plány na její další rozšíření a prodloužení až do roku 2044 ničí životní podmínky v okolí dolu i klima na celé planetě.

Českému obyvatelstvu v příhraniční oblasti hrozí ztráta přístupu k pitné vodě, která může postihnout až 30 000 osob. Lidé žijící v blízkosti dolu se potýkají se znečištěním ovzduší a dýchají toxické látky, které vznikají při spalování uhlí. V roce 2017 tímto způsobem polská elektrárna předčasně usmrtila 120 lidí, většinu z nich na území ČR a Německa,“ uvedlo hnutí ve vyjádření pro REFRESHER.

Aktivisté upozornili na to, že přestože Evropský soud v květnu 2021 těžbu v Turówě zakázal, polská strana uhlí těží dál. Za každý den těžby EU uložila Polsku pokutu půl milionu eur, Polsko jí ale platit odmítá

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse