Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. února 2022 v 7:38
Čas čtení 29:37
Adam Smeták Vojtěch Vanda

ZÁZNAM: Válka Ukrajina – Rusko: Sabotážní jednotky jsou již v Kyjevě, řekl Zelenskyj. Očekávaný útok má přijít v noci

ZÁZNAM: Válka Ukrajina – Rusko: Sabotážní jednotky jsou již v Kyjevě, řekl Zelenskyj. Očekávaný útok má přijít v noci
Zdroj: TASR/AP Photo/Andriy Dubchak
NEWS RUSKO UKRAJINA VÁLKA NA UKRAJINĚ VLADIMIR PUTIN ŽIVĚ: VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Popisujeme minutu po minutě vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

• Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vyhlásil všeobecnou mobilizaci.

• Začíná se mluvit o ruské noční invazi do hlavního města Ukrajiny. Přijít měla ve 3 hodiny ráno tamního času, odbitím této hodiny ale útok nezačal.

• Zelenskyj také oznámil, že sabotážní ruské jednotky jsou již v Kyjevě.

• Generální štáb vojenských sil Ukrajiny uvedl, že se ukrajinské armádě během prvního dne podařilo zneškodnit více než 30 tanků, 130 obrněných bojových vozidel, 7 letadel a 6 vrtulníků.

Jen díky našim předplatitelům můžeme aktuální dění pokrývat živě. Pokud se ti naše práce líbí, budeme rádi, když se přidáš mezi ně.


2:10 – Živý přenos z prvního dne invaze na Ukrajinu končí. My ti děkujeme za pozornost a s živým přenosem se přihlásíme už za pár hodin. Do té doby si můžeš přečíst o všem, co se v konfliktu stalo, zde v přímém přenosu, nebo na tomto odkazu. Dobrou noc.


2:00 – Očekávaný čas útoku v Kyjevě. Média zatím nehlásí žádný výraznější konflikt.

1:54 – Brzký ranní útok by nemusel přijít pouze v Kyjevě. Zástupci ukrajinského parlamentu se obávají, že útok brzy ráno může přijít ve městech Sumy, Černihiv, Cherson, Žitomir a Charkov.

1:51 – Ruští vojáci prchají z města Ochtyrka ze Sumské oblasti. Údajně za sebou nechávají obrněné vozy i munici. Podle poradce ministra vnitra Heraščenka se buď vzdávají nebo utíkají zpět do Ruska. (The Kyiv Independent)

1:33 – Podle mluvčí Bílého domu Jen Psaki je Amerika připravena přijmout uprchlíky z Ukrajiny. (The Spectator Index)

1:30 – Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook: „Jsem hluboce znepokojen situací na Ukrajině. Pro naše lidi děláme vše, co můžeme, včetně podpory místní humanitární pomoci. Myslím na všechny kteří jsou právě teď v ohrožení, a připojuji se ke všem, kdo volají po míru.“

0:52 – Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern zveřejnila na Instagramu sankce, které její země uvalí na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu. „V souladu s řadou našich partnerů zavedeme cílené zákazy cestování pro představitele ruské vlády a další osoby spojené s ruskou invazí na Ukrajinu; zakážeme vývoz zboží ruským vojenským a bezpečnostním silám; a do odvolání pozastavíme dvoustranné jednání ministerstva zahraničí,“ napsala.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern)

0:36 – 

0:32 – Podle mluvčí Bílého domu existují informace, že zaměstnanci jaderné elektrárny v Černobylu jsou na místě drženi jako rukojmí ruskými jednotkami. (The Spectator Index)

0:17 – „Dnes jsem se zeptal 27 evropských lídrů, zda Ukrajina vstoupí do NATO. Všichni se bojí, neodpovídají. My se ale ničeho nebojíme. Nebojíme se Ruska. Nebojíme se mluvit s Ruskem, mluvit o bezpečnostních zárukách pro náš stát, o neutrálním statusu. Nejsme v NATO, ale jaké budeme mít záruky? A jaké země nám je dají?“ řekl Zelenskyj v půlnočním prohlášení.

25. února 2022, 0:02 – Podle Zelenského jsou sabotážní jednotky Ruska již v Kyjevě. „Zůstávám v hlavním městě se svými lidmi, moje rodina je také na Ukrajině. Máme informace, že mě nepřítel označil jako cíl číslo 1 a moji rodinu jako cíl číslo 2,“ dodal.

23:56 – Ruské síly zabily první den útoku 137 Ukrajinců, uvedl ukrajinský prezident.

Deset ze zabitých Ukrajinců byli vojenští důstojníci, zatímco 316 dalších lidí bylo zraněno. (The Kyiv Independent)

23:51 – Generální štáb vojenských sil Ukrajiny: Ukrajinské armádě se během prvního dne podařilo zneškodnit více než 30 tanků, 130 obrněných bojových vozidel, 7 letadel a 6 vrtulníků. 

23:45 – Hackerská skupina Anonymous ohlásila, že napadla webové stránky RT News.

❗23:11 – Ukrajina vyhásila všeobecnou mobilizaci. Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret, který nařizuje mobilizaci všech branců a záložníků ve všech ukrajinských regionech. (The Kyiv Independent)

23:06 – Ukrajinské ministerstvo obrany ohlásilo přesuny některých jednotek a techniky k obraně Kyjeva.

23:04 – Další válečné zpravodajství na Ukrajině: Mechanizované jednotky ozbrojených sil v chersonské oblasti dobyly zpět silniční most a usadily se na levém břehu Dněpru, informovala náměstkyně ministra obrany Ukrajiny Hanna Malyar

22:59 – Na Zmijím ostrově mělo údajně zahynou 13 ukrajinských pohraničníků, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra.

22:55 – Hackerská skupina Anonymous oznámila na Twitteru, že vstupuje do války proti Ruské vládě.

❗ 22:53 – Objevují se zprávy o invazi do Kyjeva, místní míří do krytů. Útok by podle činitelů ukrajinských obranných sil měl přijít ve 3 hodiny ráno, což jsou 2 hodiny ráno v České republice.

22:46 – Ukrajinské ministerstvo vnitra vydalo zákaz mužům od 18 do 60 let vycestovat ze země kvůli momentálnímu válečnému stavu. Informaci sdílela i ukrajinská pohraniční stráž.

 

22:43 – Turecký ministr zahraničních věcí Mevlut Cavusoglu se spojil s ukrajinským ministrem Kulebou. Turecko stojí za Ukrajinou. Obě země by měly prodiskutovat praktické kroky, aby se zajistila bezpečnost v Černém moři.

22:41 – Dozvuky útoků z města Ochtyrka v Sumské oblasti. Ruské jednotky zde utrpěly velké ztráty a byly nuceny opustit oblast.

22:36 – Lidé v charkovském metru se chystají ke spánku. Je to zde bezpečnější, jelikož se přes noc očekávají tuhé boje.

22:19 – Putin objasnil Macronovi důvody útoku na Ukrajinu, uvedl Kreml. Telefonát byl z iniciativy Paříže a oba prezidenti se dohodli zůstat v kontaktu. Macron v dnešním telefonátu vyzval Putina, aby okamžitě zastavil ruský útok proti Ukrajině. (ČT24)

21:58 – Ve městě Sumy se vedou těžké boje. 

21:55 – Polsko, ústy prezidenta Andzreje Dudy, slíbilo Ukrajině další pomoc.

21:53 – Co se děje na Ukrajině a proč? REFRESHER pro tebe sestavil soubor základních a nejčastěji kladených otázek ke konfliktu, na které také obratem odpověděl. Najdeš jej tady.

Doporučeno
FAQ: Proč začala válka na Ukrajině, jaká čeká Rusko odveta a existuje ještě naděje na diplomatické řešení? FAQ: Proč začala válka na Ukrajině, jaká čeká Rusko odveta a existuje ještě naděje na diplomatické řešení? 24. února 2022 v 21:45

❗21:45 – Vícero zdrojů potvrzuje, že Ukrajinská armáda konečně dostala pod kontrolu letiště Hostomel kousek od Kyjeva. Potvrdil to vedoucí prezidentské kanceláře Arestovyč.

21:43 – Kreml plánuje novou vlnu útoku, včetně výsadků. Ale naše armáda je připravena se s nimi setkat, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov (Euromaidan press)

21:35 – Ukrajinská armáda podala pravidelné hlášení o dění na bojišti. Podle jejích informací by mělo být zapojeno do momentálních bojů 60 ruských BTG (praporů), navíc z Běloruska útočí na bitevníky Su-25. Armáda si je skoro jistá, že plánem Rusů je zablokovat Kyjev. I proto se vede boj na letišti Hostomel, kde má být vysazeno až 200 výsadkářů. 

Pentagon, před začátkem invaze, varoval o 120 BTG, které má ruská armáda u hranic s Ukrajinou.

21:31 – Ukrajinský ministr vnitra oznámil, že civilistům bylo v Kyjevě předáno 10 000 automatických pušek (The Spectator Index)

21:29 – Příběh Zmijího ostrova na Ukrajině nebude mít dobrý konec. Malý ostrůvek, na němž se ukrajinská armáda společně s pohraničníky bránila ruskému bombardování z lodí v Černém moři, padl. Bránili se i přesto, že na ostrově nezbyl ani jeden dům – artilerie všechny srovnala se zemí. Obránci se drželi uvězněni na ostrově prakticky celý den, nyní s nimi pohraniční stráž ztratila kontakt.

21:13 – V Bělorusku byl viděn přesun dalších obrněných vozů s ruskými poznávacími značkami. Tyto vozidla již však nejsou označena bílým Z, nýbrž písmenem V. 

21:10 – Ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Anthony Blinken údajně hovořil se svým ukrajinským protějškem Kulebou o způsobech, jak zastavit ruskou agresi. Údajně se měli domluvit i na plánech k doručení nových obranných armádních prostředků.

21:03 – Charkovem stále otřásají těžké boje. Ukrajinská informační služba uvádí, že civilistům bylo doporučeno ukrytí do městského metra.

21:01 – Na zápase odvety šestnáctifinále Evropské konferenční ligy mezi Slavií Praha a Fenerbahce Istanbul v pražském Edenu fanoušci mysleli na ty, kteří zůstali uvězneni v konfliktu na Ukrajině. Stadionem se nesla píseň od Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka.

20:55 – Situace na jihu Ukrajiny se v posledních desítkách minut přiostřuje. Mluví se o útoku na Mariupol, kterým zní stovky výbuchů. V nebezpečí je také Melitopol.

20:51 – „Rusové v Černobylu nemohou způsobit katastrofu, situaci monitorujeme. I když ruská vojska během své invaze na Ukrajinu uchvátila prostor černobylské elektrárny, nemohou ani při použití sebesilnějších výbušnin způsobit katastrofu,“ uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

20:34 – Dnešní ruská invaze má na svědomí 57 ukrajinských životů a 169 zraněných, uvedl ministr zdravotnictví pro HromadskeUA

❗20:23 – Ukrajinský prezidentský poradce Oleksij Arestovič své tvrzení opravil. Bitva o letiště Hostomel stále pokračuje. Má být do ní zapojeno dělostřelectvo i tanky.

20:17 – Do Německa by mělo přicestovat dalších 7000 amerických vojáků, informoval Pentagon. (FOX NEWS)

❗20:14 – Ukrajinské ozbrojené složky měly dobýt zpět letiště Hostomel u Kyjeva (The Kyiv Independent

20:09 – I REFRESHER zavítal na dnešní protesty na Václavském náměstí proti válce na Ukrajině. V novém článku ti přinášíme fotky, motivaci i reakce zůčastněných. Klikni sem.

Doporučeno
„Sláva Ukrajině!“ Stovky lidí přišly vyjádřit solidaritu na Václavské náměstí (Reportáž) „Sláva Ukrajině!“ Stovky lidí přišly vyjádřit solidaritu na Václavské náměstí (Reportáž) 24. února 2022 v 19:50

20:06 – Americký prezident Biden zatím neoznámil, že by se v Rusku zamezil přístup k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT, což by znamenalo zásadní ránu pro banky a jejich schopnost obchodovat za hranicemi Ruské federace. Ukrajinská strana to však vidí jako zásadní sankci. Z Bidenova projevu, podle Twitteru, jsou Ukrajinci zklamáni.

20:03 – Takto vypadalo zatýkání ruských demonstrantů proti válce na Ukrajině v Rusku.

19:53 – Americký prezident Joe Biden vystoupil na tiskové konferenci a představil konflikt na Ukrajině Američanům. „Ruská armáda zahájila brutální útok na Ukrajinu. Je to plánovaný útok. Putin připravil 175 tisíc vojáků, dodávky krve i polní nemocnice. Týdny jsme varovali, že se to stane a nakonec se tak i stalo. Putin je agresor, vybral si tuhle válku a nyní bude za ni pykat.“ 

Biden potvrdil tvrdé sankce a nové limitace na zboží, které bude možné do Ruska exportovat. Podle něj to bude mít velký vliv na Ruskou ekonomiku nyní i v dalších dnech. Zítra na summitu světových vůdců se bude rozhodovat o dalším společném postupu. Biden navíc potvrdil, že vojáci Spojených států ani NATO nebudou na Ukrajině bojovat.

19:40 – V Petrohradě je masivní protiválečný protest. Policie měla zatknout na 250 protestujících.

19:30 – Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), která pozoruje konflikt na Ukrajině, uvedla, že bude evakuovat členy mezinárodní mise ze země. (AFP)

19:18 – Severozápadem Kyjeva zní výbuchy a palba. Podle ukrajinských novinářů ve městě se vojáci, kteří obsadili letiště Hostomel, snaží dostat do města. Ukrajinská obrana zatím drží.


19:15 –
Tchaj-wanská vláda se obává, že by konfliktu na Ukrajině mohla využít Čína, která zatím jako jediná velmoc uvedla, že „chápe“ ruské kroky. Nyní Tchaj-wanské letectvo oznámilo, že bylo zaznamenáno narušení jejich vzdušného prostoru devíti čínskými letouny. Tamní vláda zvýšila úroveň pohotovosti. (Reuters) 

19:00 – Na videu by měla být vítězná ruská vojska v Černobylu.

❗18:55 – Informaci potvrdil poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoliak.

18:51 – Objevují se další informace, že Ukrajinci přišli i o kyjevské letiště Hostomel, kde se ukrajinská skupina cvičená NATO postavila ruským výsadkářům.

18:45 - Ruská policie zadržela 700 osob na protiválečných demonstracích v Rusku. (AFP)

18:42 – Britský premiér Johnson odhalil sankce, které budou na Rusko uvaleny. Například zabaví veškerý majetek VTB Bank a ruské banky budou zcela vyloučeny z finančního systému Spojeného království.

18:36 – Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško uvedl, že ruská armáda bombarduje ukrajinské nemocnice. „Tohle je porušení ženevského práva,“ dodal.

18:32 – O obsazení elektrárny ruskými vojsky informují i ukrajinští novináři. Stav skladu jaderného odpadu je momentálně neznámý.

❗18:31 – Informační zdroje na Ukrajině nezávisle na sobě začaly informovat o tom, že ruská armáda získala kontrolu nad jadernou elektrárnou Černobyl. Podle některých novinářů tuto informaci sdílela i agentura Reuters, což se nám zatím potvrdit nepodařilo.

18:28 – Ruská policie zadržela nejméně 389 lidí na protiválečných protestech, které se konaly v 39 ruských městech, uvedla agentura Reuters s odkazem na monitor protestů OVD-Info.

18:26 – Česká solidarita pokračuje. Pomoc slíbila i česká odnož hnutí Skaut

.

18:20 – Na Donbaské linii se stále vedou těžké boje. Ukrajinské armádě se prozatím daří odrážet útoky u měst Mariupol a Sčastia na východě. Dle novináře Illji Ponomarenka se obráncům povedlo zničit do páté hodiny odpolední 4 ruské tanky.

17:58 – Putinův projev k invazi na Ukrajinu jsme shrnuli v článku zde.

Doporučeno
Putinův projev po zahájení invaze: jak vysvětluje svou agresi vůči Ukrajině Putinův projev po zahájení invaze: jak vysvětluje svou agresi vůči Ukrajině 24. února 2022 v 17:30

17:53 – „Neměli jsme žádnou jinou možnost, jak bránit Rusko, než provést invazi na Ukrajinu,“ uvedl Putin (AFP

17:37 – Protesty proti válce v Praze.

17:33 – Pozemní síly Ukrajiny zveřejnily seznam oficiálních zdrojů, ze kterých by měla veřejnost čerpat informace ohledně konfliktu na Ukrajině. Snaží se tak předejít dezinformacím.

17:22 – Ruské ministerstvo obrany zprávy o ztrátách nekomentovalo. Podle jeho mluvčího se ukrajinští vojáci vzdávají bez boje. Dodal, že letecké a raketové údery míří pouze na vojenské cíle, nicméně ukrajinské úřady ale mluví o desítkách obětí mezi civilisty. (ČT24)

17:21 – Ukrajinský velvyslanec v USA uvedl, že Rusko zaútočilo na nemocnice na Ukrajině. (NBCNews)

17:17 – Ukrajina požaduje světové vyloučení Ruska z bankovního systému SWIFT„Každý, kdo nyní pochybuje, že by měl být Rusku zakázán SWIFT, musí pochopit, že krev nevinných ukrajinských mužů, žen a dětí bude také na jejich rukou,“ napsal na Twitter ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba

17:06 – „Nejproblematičtější situace je dnes na jihu. Naše jednotky zuřivě bojují na předměstí Chersonu. Nepřítel se tlačí z okupovaného Krymu a snaží se postoupit směrem k Melitopolu,“ informoval ukrajinský prezident Zelenskyj. (The Kyiv Independent)

16:50 – České dráhy a Gepard Express nabídly vagóny pro evakuaci Ukrajinců. Dopravci nabídli kapacitu až 6800 míst. (Zdopravy)

16:43 – Zelenskyj: „Pro ruské občany: pokud nás slyšíte a jste proti válce, vydejte se na náměstí svých měst. Evropským vůdcům: Pokud nám dnes nepomůžete, zítra na vaše dveře zaklepe válka.“ (NEXTA)

16:36 – Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám MV ČR informovalo o tom, že ruský cenzurní úřad ohlásil, že internetová média v Rusku mají při reportování konfliktu na Ukrajině využívat zejména oficiální ruské zdroje, jinak budou „okamžitě zablokovány“. Z toho důvodu Centrum uvádí, že by lidé měli s tímto vědomím přistupovat k informacím české odnože ruského státního propagandistického média Sputnik.

16:28 – Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis v Poslanecké sněmovně: „Dnes ráno jsme se probudili do úplně jiného světa. Ruská federace zahájila totální invazi na suverénní a nezávislý stát, ve které nejde jen o nás, Ukrajince, ale o Evropu, Českou republiku, celý civilizovaný svět a naši svobodu.“ 

„O zákeřnosti okupanta svědčí fakt, že zakrývali svá vozidla bílou, aby vypadala jako ta OBSE. Ukrajinští vojáci jsou ochotní bojovat do poslední kapky krve. Potřebujeme ale pomoc. Potřebujeme rázné a koordinované kroky, které pomohou zastavit Putina. Kruté sankce, které zničí ruskou ekonomiku. Ukrajina se nikdy nevzdá svého území a svobody. Budeme bojovat za sebe i za vás, ale s vaší podporou to půjde snadněji.“

16:12 – Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyhlásil ve městě zákaz vycházení. (The Kyiv Independent)

16:10 – S invazí se vyrojila i spousta dezinformací, na které je třeba si dávat pozor. REFRESHER o nich napsal v článku.

Doporučeno
Válka na Ukrajině: Internetem se šíří záběry z invaze, část z nich je ale zavádějící. Ministerstvo varuje před dezinformacemi Válka na Ukrajině: Internetem se šíří záběry z invaze, část z nich je ale zavádějící. Ministerstvo varuje před dezinformacemi 24. února 2022 v 16:00

16:06 – Zelenskyj: „Ruské okupační síly se snaží zmocnit jaderné elektrárny Černobyl. Naši obránci nasazují své životy, aby se neopakovala tragédie z roku 1986. Je to vyhlášení války celé Evropě.“ (The Kyiv Independent)

15:59 – 

15:55 – Bezpečnostní služba Ukrajiny zveřejnila návod, co dělat, když začne odstřelování.

15:50 – „Ruští vojáci vstoupili z Běloruska do zóny jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině. Ukrajinští vojáci střežící úložiště radioaktivního odpadu se brání,“ uvedl na Twitteru hlavní poradce Sviatlany Tsikhanouské Franak Viačorka.

15:35 – V ruském Novosibirsku vyšli lidé protestovat proti válce do ulic. Video sdílel editor Českého rozhlasu Plus Pavel Vondra.

15:25 –  Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Západ uvalí takové sankce na Rusko, že zastaví tamní ekonomiku. (The Kyiv Independent)

15:22 – Novinář v Kyjevě: Město je bombardováno.

15:18 – Ruští výsadkáři obsadili letiště Antonov v Kyjevské oblasti. Tuto akci přímo natočili novináři ze CNN. Zdá se, že se ruská armáda snaží vytvořit letecké spojení pro další posily, které by mohly přiletět a obsadit Kyjev.

15:10 – Rusko uvedlo, že zničilo přes 70 vojenských objektů. (The Spectator Index)

15:08 – Ukrajinská informační služba ohlásila, že boj o letiště Hostomel' je momentálně u konce. Ukrajinská armáda jej má kontrolovat, nicméně přistávací dráha je natolik poničená, že zde nemohou přistát ani ukrajinské, ani ruské jednotky.

15:03 – Podle ukrajinského novináře v Kyjevě Oleksije Sorokina se ve městě očekává útok na vládní budovy.

15:00 – Co válka může znamenat pro Česko? Přečti si možnosti, které najdeš v našem článku.

Doporučeno
Přehledně: Co válka na Ukrajině může znamenat pro Česko Přehledně: Co válka na Ukrajině může znamenat pro Česko 24. února 2022 v 14:30

14:59 – 

14:50 – Hlášení ministerstva obrany na Ukrajině: „Od 15:00 (místního času, pozn. red) pokračují boje podél celé linie kontaktu. Žádný průlom. Nyní v donbaské oblasti Pyščevyk zuří tvrdé boje. Ruské okupační síly se pokusily prolomit obranu pomocí 16 tanků, obránci proti nim využili střely NLAW. Zničil 3 nepřátelské tanky.“

14:32 – Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v reakci na informace, že darovaná dělostřelecká munice nebyla odeslána na Ukrajinu: „Ihned po podpisu smlouvu byla munice k dispozici. Došlo tam k zádrhelu nikoliv na naší straně.“

„Nic nebrání tomu, aby české zbrojařské firmy dodávaly v souladu se všemi předpisy zbraně a vojenský materiál na Ukrajinu. Česká republika je druhou zemí v EU s největším podílem firem, které pomáhají Ukrajině. V tomto ohledu ministerstvo průmyslu a obchodu nepochybilo,“ řekla. V tuto chvíli se neplánuje vyslání českých vojáků na Ukrajinu, Severoatlantická aliance musí rozhodnout v souladu.

14:29 – Fiala: „Česká republika není vystavena v poslední době jen kybernetickým, ale i dezinformačním útokům. Máme aktivity na jednotlivých ministerstev, programy se již nějakou dobu připravují.“

14:24 – V Česku se protestuje proti válce na Ukrajině. Protesty v Praze pro tebe REFRESHER pokryl ve článku, na který se můžeš podívat zde.

Doporučeno
Češi svolávají demonstrace proti válce na Ukrajině. V Praze potřísnili ruskou ambasádu rudou barvou Češi svolávají demonstrace proti válce na Ukrajině. V Praze potřísnili ruskou ambasádu rudou barvou 24. února 2022 v 14:18

14:23 – Národní centrální banka Ukrajiny otevřela účet pro finanční dary na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Číslo speciálního účtu je: UA843000010000000047330992708 (Ukrajinská ambasáda v ČR)

14:21 – Ruští zajatci chycení v Luhansku.

14:20 – Fiala: „Co se zdravotnické problematiky týče, jeden aspekt je pomoc Ukrajině přímo tam, kapacita na případnou pomoc lidem u nás ale je. Pokud bychom čelili uprchlické vlně od lidí v zoufalé situaci, tak musí probíhat jejich přijetí co nejrychleji a i na to jsme připraveni. Jsme v situaci, která je mimořádná. Státy EU i NATO musí dělat všechno pro to, aby byli připraveni reagovat. Není potřeba občany strašit, jsme připraveni.“

14:18 – Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po Bezpečnostní rady státu: „Typové plány jsou připraveny na vysoké tisíce, další kapacity se připravují, v určitém momentu by byly aktivovány krajské zálohy.“

14:05 – Důležité je pomoci lidem, kteří jsou postiženi ruskou invazí. Rozhodli jsme se posílit humanitární pomoc směrem k Ukrajině – 50 milionů korun a poté dalších 250 milionů korun. Ministr Rakušan spouští informační servis pro ukrajinské občany v Česku,“

dodal Fiala s tím, že se odvolal souhlas s provozem ruského konzulátu v Karlových Varech a Brně a zároveň se pozastavuje provoz konzulátu v Petrohradě a Jekatěrinburgu.

14:02 – Premiér Petr Fiala (ODS) po Bezpečnostní radě státu: „Uzavřeli jsme ambasádu v Kyjevě, prověřili jsme oblasti složek státu na všechny scénáře vývoje konfliktu. Česko je připraveno i na výpadky dodávek surovin. Máme dostatečné zásoby a jsme schopni výpadky řešit. Předpokládáme, že konkrétní kroky dělá i Evropská unie.“

 
13:53 – Zdaleka ne všichni Rusové chtějí válku
. Stateční jednotlivci vycházejí s transparenty „Ne válce“ v různých městech Ruska. Rusové taktéž založili petici proti válce, kterou podepsalo na 45 tisíc lidí.

13:46 – Rusko zaútočilo na mír a stabilitu celé Evropy, uvedl v projevu francouzský prezident Emmanuel Macron.

13:42 – NATO uvádí do pohotovosti bojová letadla, ke zvýšení přítomnosti vojsk na jejím východním křídle (Reuters)

13:31 – Polsko uvažuje o uzavření hranic s Ruskem a Běloruskem (NEXTA)

13:27 – Ukrajinský vzdušný prostor se uzavřel civilním letadlům. (BBC)

13:23 – Rusko, podle Ukrajinské informační služby, údajně nereaguje na žádosti kabinetu ministrů Ukrajiny s návrhem na zastavení ostřelování a poskytnutí bezpečného koridoru v Doněcké a Luhanské oblasti pro evakuaci žen a dětí.

13:17 – Jak na ruskou agresi reagovali nejvyšší vládní představitelé Česka? Jejich prohlášení si můžeš přečíst na našem webu.

Doporučeno
Došlo na nejhorší, reagují čeští politici na ruskou agresi Došlo na nejhorší, reagují čeští politici na ruskou agresi 24. února 2022 v 8:33

13:15 – Rusko začalo v Evropě válku a neútočí pouze na Ukrajinu, ale i na svobodu a demokracii, řekl britský premiér Johnson v prohlášení. Sankce budou tvrdé, dostanou Rusko na kolena. (ČT24)

13:10 – Ruské jednotky se měly dostat do Kyjevské oblasti (The Spectator Index)

12:56 – Putin je „ochotný vyjednávat,“ říká mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodává, že Ukrajina je pouze součástí větších bezpečnostních zájmů Ruska. (The Kyiv Independent)

12:52 – Kvůli napadení Ukrajiny může cena benzinu v Česku v horizontu několika týdnů překonat 40 korun za litr, očekává analytik společnosti XTB Štěpán Hájek. (ČTK)

12:50 – Generální štáb Ukrajiny shrnul momentální situaci v zemi„Nepřítel pokračuje v ofenzivě za podpory armádních letadel překračujících ukrajinskou hranici ve směrech Armjansk – Cherson, Čaplinka – Kachovka. Je zaznamenána práce sabotážních a průzkumných skupin v operační oblasti Besarabian a v operační zóně Černého moře. Spojenecké síly přešly k obranné operaci.“

12:44 – Ukrajinské jednotky ukázaly tváře mladých ruských zajatců.

12:43 – „Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude podle Kremlu záviset na tom, jak se bude vyvíjet, cílem je ‚vyčistit zemi od nacistů' ,“ uvedl mluvčí Dmitrij Peskov. (Deník N)

12:39 – Ukrajinské vojenské úřady zveřejnily fotky sestřelených vrtulníků

12:25 – Ukrajinské jednotky se snažily dostat do Kyjevské oblasti. Na videích na internetu byly zachyceny ruské vrtulníky, které útočily na pozice obránců, například na letiště Gostomel. Dle vyjádření ukrajinských vojenských sil ale byly vrtulníky sestřeleny.

12:22 – Vývoj ukrajinského konfliktu můžeš sledovat i na mapě, kterou ti představujeme v článku.

Doporučeno
MAPA: Ukrajina čelí ozbrojenému útoku na většině svého území. Popisujeme, kde sledovat vývoj ruské agrese MAPA: Ukrajina čelí ozbrojenému útoku na většině svého území. Popisujeme, kde sledovat vývoj ruské agrese 24. února 2022 v 11:44

12:17 – Regionální vláda v Oděse hlásí 18 mrtvých v důsledku ruských útoků na vojenskou základnu ve vesnici Lypetske u Odesy, cože je černomořské přístavního město na jihu. (The Kyiv Independent)

12:11 – V centru Kyjeva byly zaznamenány výbuchy. Měly otřást čtvrtí Brovary. (ČT24)

12:07 – Jak se cítí lidé, kteří prchají z Ukrajiny na Slovensko? REFRESHER má pro tebe exkluzivní výpověď přímo z hraničního přechodu.

Doporučeno
Válka na Ukrajině: „Cítil jsem, že Putin zaútočí, tak jsem utíkal,“ říká v exkluzivním rozhovoru Ukrajinec na hranici Válka na Ukrajině: „Cítil jsem, že Putin zaútočí, tak jsem utíkal,“ říká v exkluzivním rozhovoru Ukrajinec na hranici 24. února 2022 v 11:38

12:06 – Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin, blízký člověk prezidenta Putina, řekl, že jediný způsob, jak zabránit válce v Evropě, je „demilitarizace Ukrajiny“ (Al Jazeera)

12:04 – Ministr zahraničí Ukrajiny Dmytro Kuleba na Twitteru: „Ne, nejde o ruskou invazi pouze na východ Ukrajiny, ale o totální útok z více směrů. Ne, ukrajinská obrana se nezhroutila. Do boje se zapojila ukrajinská armáda. Ukrajina stojí oběma nohama na zemi a nadále se brání.“

12:00 – NATO oznámilo, že rozmístí více pozemních, vzdušných a námořních sil na východním křídle aliance (The Spectator Index)

11:59 – Policie České republiky varovala před hoaxy a dezinformacemi.

11:49 – Objevily se informace, že byly ruské tanky společně s dalšími těžkými vozy viděny pohybovat se z Krymu směrem k Dněpru. Zachytily je kamerové záznamy. (iROZHLAS.cz)

11:31 – Takhle to vypadá v kyjevském metru, které momentálně slouží jako provizorní úkryt před ruskými raketami. (AFP)

11:27 – Jak pomoc Ukrajině? REFRESHER sepsal způsoby, jak efektivně pomoci během konfliktu, který právě probíhá. Odkaz na něj najdeš zde.

11:25 – Evropská unie ohlásila tvrdé sankce proti Rusku. Zaměří se na strategická odvětví ruské ekonomiky, zablokují přístup Ruska k technologiím a klíčovým ruským trhům. Unie také zmrazí ruská aktiva v EU a zastaví přístup ruských bank na finanční trhy. (The Kyiv Independent)

11:21 –  Ukrajinské vojenské pozemní síly ohlásily sestřelení sedmého letadla Ruska. Dle jejich vyjádření „trpí útočníci ztrátami“.

11:15 – Prezident Ukrajiny Zelenskyj uvedl, že zruší všechny sankce proti Ukrajincům, kteří budou bránit zemi proti ruské invazi.

11:12 – „Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, vedení a jejímu lidu,“ pokračoval Zeman. „Zítra odpoledne se zúčastním videokonference hlav státu NATO a pozval jsem na tuto konferenci i pana premiéra Fialu, protože se domnívám, že je v této vážné situaci postupovat jednotně. Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidíé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit,“ ukončil projev.

11:11 – 

Doporučeno
Projev prezidenta Zemana: Přiznávám, že jsem se mýlil. Šílence je třeba izolovat Projev prezidenta Zemana: Přiznávám, že jsem se mýlil. Šílence je třeba izolovat 24. února 2022 v 11:20

11:08 – „Ruskou agresi je třeba odsoudit, nejen slovy, ale i činy. Rusko se tímto zločinem dopouští zločinu proti míru,“ uvedl v dnešním projevu český prezident Miloš Zeman. „Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí RF způsobí výrazné škody ruskému státu. Je na čase přikročit k mnohem silnějším restrikcím. Šílence je zapotřebí izolovat,“ dodal.

11:01 – „Tohle je katastrofa pro náš kontinent,“ uvedl na Twitter britský premiér Boris Johnson, který dnes bude mít projev k národu. Zároveň uvedl, že bude jednat s lídry G7 a zároveň vyzval k sezení NATO.  

10:58 – Během invaze bylo prozatím zabito 40 lidí a desítky byly zraněny (Interfax

10:56 – „Rusko na naší zemi brutálně zaútočilo brzy ráno stejně, jako nacistické Německo během druhé světové války. Od dnešního dne jsou naše dvě země na rozdílných stranách světové historie,“ řekl Zelenskyj.

10:52 – Cena plynu pro evropský trh vzrostla o více než 30 procent zhruba na 118 eur za megawatthodinu. Trh reaguje na ruský ozbrojený útok na Ukrajinu. (ČT24)

10:38 - Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že Ukrajina rozvázala veškeré diplomatické vztahy s Ruskem (Prjamyj)

10:30 – Ukrajinský generální štáb zveřejnil informace o probíhajících bojích. V oblasti Chernihiv se podařilo zastavit postup nepřítele, nadále probíhají tvrdé boje o Charkov.
Ukrajinská armáda by měla mít pod kontrolou města Mariupol i Shchastia, situace u Khersonu je však nepřehledná.

10:06 – Ruské útočné síly útočí i z Podněsteří. Z moladvského území měli vypálit rakety na Ukrajinu. (The Spectator Index)

9:58 – Ruští hackeři provedli další masivní útok na Ukrajinu. Míří na strategická vládní místa a banky. (The Kyiv Independent)

9:55 – Generální štáb ukrajinské armády informoval o 4 sestřelených ruských tancích v Charkově.

9:52 – 

9:47 – Běloruský prezident Lukašenko uvedl, že se invaze neúčastní běloruská armáda. (Current Time TV)

9:45 – Bývalý ukrajinský prezident a nynější poslanec Petro Porošenko tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin je novodobý Hitler. 

9:38 – Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR varuje proti lžím a dezinformacím, které doprovází ruskou invazi na Ukrajině. „Cílem jsou i Češi. Čerpejte, prosím, zprávy z důvěryhodných zdrojů a nenechte se zmanipulovat,“ uvedla instituce na Twitteru.

9:30 – Ukrajinský ministr obrany uvedl, že země začne distribuovat malé střelné zbraně veteránům a všem, kteří jsou schopni držet zbraň.

9:18 – Prezidente Putine, ve jménu lidstva, stáhněte své vojáky zpět do Ruska. Ve jménu lidstva, nedovolte, aby v Evropě začalo to, co může být nejhorší válkou od začátku století, generální tajemník OSN Antonio Guterres. 

9:15 – Účelem ruské útočné vojenské operace je zničit ukrajinský stát, násilně se zmocnit ukrajinského území a nastolit okupační kontrolu, uvedl ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Ruské jednotky útočí na mírumilovná ukrajinská města z různých směrů, včetně dočasně okupovaného Donbasu a Krymu, dodal (ČT24)

9:10 – U osady Kopani a Ivanovo v Chersonské oblasti jsou zaznamenány tvrdé boje. Ve Skadovské oblasti je ostřelováno pohraniční velitelství rychlé reakce z vrtulníků. Momentálně je známo, že padli tři pohraničníci, hlášeni jsou zranění.

9:07 – Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhuje zařadit na jednání městského zastupitelstva projednání příspěvku pro Člověka v tísni ve výši 10 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině (iROZHLAS.cz)

8:50Ruská armáda na předměstí Charkova

8:46 – Podle agentury AFP ruské pozemní síly přešly na Ukrajinu z vícero směrů. Ruské tanky a další těžká technika překročily hranici v několika severních regionech a na jihu z ukrajinského poloostrova Krym, který Moskva v roce 2014 anektovala.

8:41 – Na stránce Live UA map lze sledovat, na jakých místech právě probíhají bombardování, letecké nálety a invaze ruských vojáků. Výbuchy byly zaznamenány v mnoha větších městech, na Donbasu probíhá nepřetržité ostřelování. Ukrajinská vláda již vyzvala své občany, aby měli sbalené všechny nejpotřebnější věci a byli připraveni opustit své domovy.

❗️8:38 – Evropská unie uvalí na Rusko nové masivní a bolestivé sankce, uvedli ve čtvrtek v prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a předseda Evropské rady Charles Michel. Informace přinesla tisková agentura DPA.

8:22 – Další záběr nekončících kolon v Kyjevě. Desítky tisíc aut směřují na východ Ukrajiny.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse