Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
16. června 2022 19:55
Čas čtení 1:36
Radim Šlechta ČTK

Vít Rakušan navrhne předčasný sněm hnutí STAN. Bude obhajovat předsednictví

Vít Rakušan navrhne předčasný sněm hnutí STAN. Bude obhajovat předsednictví
Zdroj: Úřad vlády ČR
NEWS STAN VÍT RAKUŠAN ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

K předčasnému sněmu hnutí STAN dojde kvůli kauze obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka a jeho hospodaření v pražském dopravním podniku. Na sněmu se bude volit i předseda.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan navrhne stranickému vedení, aby se na podzim uskutečnil předčasný sněm hnutí. Důvodem je podle něj kauza obvinění pražského politika STAN Petra Hlubučka v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku, ale také třeba fakt, že chybí dva členové nejužšího vedení. Funkci předsedy chce obhajovat, ve vedení by ale měla dostat šanci i nová generace, uvedl v dnešním prohlášení, které ČTK poskytla mluvčí STAN Sára Beránková.

Na sněmu chce ministr vnitra přijmout odpovědnost za všechny úspěchy i neúspěchy a zároveň obhajovat funkci. „Myslím si, že reprezentuji to, co je ve STAN poctivé a zdravé, komunálního politika, který se vlastní prací vypracoval na nějakou úroveň,“ uvedl. V předsednictvu by ale měla dostat příležitost nová generace politiků, dodal. Odmítl současně možné adepty jmenovat.

Rakušan opětovně odmítl výzvy opozice, aby kvůli kauze v pražském dopravním podniku rezignoval. Zaráží ho, když takové výzvy zaznívají od šéfa ANO Andreje Babiše, který je trestně stíhaný. „Ve chvíli, kdy policie evidentně koná bez jakéhokoliv zásahu ministra vnitra, je zcela iluzorní představa, že bych mohl něco ovlivňovat ze své funkce,“ řekl.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Proti kritice, která ze strany opozice přišla, se Rakušan ohradil i ve čtvrtek na svém Twitteru. „Na rozdíl od ANO vlastní problémy řešíme. Nevoláme, že jde o kampaň ani nemusíme upravovat vlastní stanovy, abychom někoho udrželi u vesla. Běžte si, pane předsedo, o organizovaném zločinu popovídat s odsouzeným Švachulou nebo na Čapí hnízdo,“ napsal Rakušan.

Podle něj není důvod, aby rezignoval na funkci ministra vnitra, tak jak to navrhoval Tomio Okamura. „Pro to, abych odstoupil z funkce ministra vnitra, není jediný důvod. Práci policie nemůžu ani nesmím ovlivňovat. Důkazem je, že policie koná,“ reagoval Rakušan v příspěvku na šéfa SPD.

Rakušan dodal, že o Hlubučkovi se říkala řada věcí, stejné je to ale v případě řady politiků. „Nikdy se mi nedostal do rukou jediný důkaz, že by se něčeho nekalého mohl dopouštět,“ uvedl. Kdyby Rakušan důkaz měl, postupoval by řádně vně i uvnitř strany. Šéf STAN podotkl, že opakovaně vystupoval proti tomu, aby byl Hlubuček lídrem kandidátky v Praze. „STAN má určitě reprezentativnější osobnosti v Praze. Bylo to vyjádření mého politického názoru, ale jistě to souvisí i s osobní důvěrou,“ uvedl.

Rakušan odmítl, že by se Starostové potýkali s větším množstvím kauz. Dění kolem stáže místopředsedy Jana Farského v USA a další případy z posledních měsíců podle něj byly spíš vnitřní problémy STAN, ve kterých ale nebylo podezření z korupce ani jakákoliv trestněprávní rovina.

Domů
Sdílet
Diskuse