Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. června 2022 v 17:19
Čas čtení 1:04
Ilona Hobzová

Nebinární osoba nemá nárok na změnu rodného čísla, rozhodl Ústavní soud

Nebinární osoba nemá nárok na změnu rodného čísla, rozhodl Ústavní soud
Zdroj: Pexels/Sora Shimazi/volně k užití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Rodné číslo podle rozhodnutí soudu explicitně nevyjadřuje identitu držitele.

Nebinární osoba v Česku se u správních orgánů a soudů neúspěšně domáhala změny rodného čísla na neutrální či ženskou podobu. Rozsudek Nejvyššího správního soudu ČR a Městského soudu v Praze o tom, že taková změna není možná, nyní potvrdil Ústavní soud (ÚS).

ÚS: Rodné číslo neurčuje, zda je člověk mužem 

Stěžovatel se na ÚS obrátil kvůli rozhodnutí správního orgánu, který odmítl jeho žádost o změnu rodného čísla na neutrální. Ani u něj ale neuspěl. ÚS rozhodnutí podpořil s vysvětlením, že rodné číslo není k rozlišení pohlaví primárně určeno.

„Stěžovatelovo rodné číslo vyjadřuje datum narození a dále obsahuje čtyři v zásadě náhodné číslice. V jeho rodném čísle tak není nic, co by explicitně vyjadřovalo, či snad zdůrazňovalo, že je stěžovatel mužem,“ stojí v rozhodnutí ÚS.

„Zákon o evidenci obyvatel pouze zavádí speciální podobu rodného čísla pro ženy, nikoli již pro muže. Stěžovatel přitom i dle vlastních slov ženou není, a jeho rodné číslo tak v tomto směru odpovídá též jeho sebeidentifikaci,“ vysvětlila soudkyně Milada Tomková.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 v 16:55

Doplnila, že nelze dovodit právo na to, aby stěžovatelovo rodné číslo vyjadřovalo identitu, kterou stěžovatel nejenže nemá, ale s níž se ani sám neidentifikuje. „Opakuje-li stěžovatel neustále, že není ženou, pak nemůže uspět s námitkou porušení ústavně zaručených práv v důsledku nepřidělení ženského rodného čísla,“ dodala Tomková.

Práva, kterého se stěžovatel domáhal, neplynou podle ní ani z judikatury Evropského soudu pro lidská práva, který řešil skutkově i právně odlišné případy. Ústavní soud už letos v březnu zamítl snahu stejného navrhovatele o to, aby se změnila ta část zákona, jež stanovuje podmínky, za kterých je v tuzemsku možné oficiálně změnit pohlaví. Žádost označil za nedůvodnou. 

Domů
Sdílet
Diskuse