Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. března 2022 9:30
Čas čtení 5:30
Dominik Vetrák

10 nejlepších animáků od studia Pixar

10 nejlepších animáků od studia Pixar
Zdroj: Pixar/Disney
FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Studio Pixar vyrobilo spoustu filmů. Ne všechny se však povedly, a tak ti přinášíme žebříček 10 nejlepších z nich.

Na streamovací službu Disney+ se v těchto dnech dostal nejnovější animák od studia Pixar s názvem Turning Red. Zobrazuje 13letou holčičku, která se vyrovnává se změnami ve svém životě, zatímco se snaží navigovat problémy, jaké zažívají teenageři s přísnými rodiči.

Tento film nás svým ohraným příběhem a postavami zklamal. Rozhodli jsme se proto udělat žebříček 10 nejlepších animovaných filmů od Pixaru. Animátorské studio Pixar vzniklo v roce 1979, ale první film uvedlo do kin až v roce 1995. Od té doby vydalo dalších 24 filmů.

Pokud se ti líbí žebříčky a tipy na filmy, podpoř nás v práci na dalších takových článcích a staň se členem klubu Refresher+.

Doporučeno
Nejlepší filmy a seriály podle videoher Nejlepší filmy a seriály podle videoher 15. března 2022 13:30

10. Cars/Auta (2006, režie: John Lasseter)

Auta jsou jedním z nejoriginálnějších animovaných filmů nejen z dílny Pixaru. Namísto lidí žijí v tomto světě auta, která se chovají jako lidé. I v tomto filmu se tvůrci studia snažili vložit do příběhu hlubší smysl. Nešlo o pohádku jen pro kluky, i když děj byl zasazený do světa aut. Lightning McQueen se v něm chtěl stát nejrychlejším na světě, ale uvědomil si, že existují i ​​důležitější hodnoty.

Nezapomenutelné momenty (pokud chceš jet doleva, zatoč doprava) z tohoto filmu udělaly obrovský hit, stejně jako spousta vtipných momentů a vynikajících postav. Škoda, že pokračování se už tak nevydařilo.

Auta jsou posledním filmem legendárního herce Paula Newmana, který zemřel dva roky po jeho premiéře. Právě proto jsi neviděl postavu Doca Hudsona v pokračováních. „Daboval“ ji totiž Newman a tvůrci se z úcty k němu rozhodli neobsadit do postavy nového herce.

9. Monsters, Inc./Příšerky, s. r. o. (2001, režie: Pete Docter)

Pete Docter je po Johnu Lasseterovi pravděpodobně nejdůležitějším a nejvýznamnějším režisérem studia. Potvrdil to hned prvním filmem, který zobrazoval vztah malé holčičky a velké modré příšery ve světě příšerek.

Ty získávají energii tím, že v noci straší malé děti, když vyjdou ze šatníku. Fakt, že emocionální složka filmu dokonale fungovala i bez toho, aby malá holčička Boo řekla jednu souvislou větu, je důkazem nesmírného talentu tvůrců.

Na motivy filmu vyšel i seriál a ještě jeden film odehrávající se před událostmi prvního, ale originálu se už nic nevyrovnalo. V létě 1994 zašli tvůrci z Pixaru na dnes již slavný oběd. Během něj vymysleli nápady, ze kterých vznikly animované filmy Příšerky, s. r. o., Hledá se Nemo, Wall-E a Život brouka.

8. Coco (2017, režie: Lee Unkrich)

Příběh Coco se odehrává v Mexiku během svátku Dne mrtvých, kdy malý Miguel vzpomíná na zesnulé členy své rodiny a tajně se snaží stát hudebníkem. Jeho rodina mu to totiž zakazuje.

Coco se zabývá důležitým tématem vyrovnávání se se smrtí blízkých. Samozřejmostí je špičková animace a v závěru i neuvěřitelně dojímavé scény, které rozpláčou i nejdrsnějšího chlapa.

7. Ratatouille (2007, režie: Brad Bird)

Remy se celý svůj život toužil stát kuchařem. Jediným problémem bylo, že je krysa. Krásný příběh o přátelství, předsudcích a vytrvalosti vyústil v závěr příběhu, po kterém se krysám klaněl úplně každý.

Jedná se o další originální film od Pixaru, ve kterém se kreativita tvůrců ukázala naplno. Zajímavé je, že původní nápad o potkanovi v kuchyni patří českému autorovi Janu Pinkavovi, ale Pixar ani Disney mu za to mnoho zásluh nikdy nepřipsaly. Právě on měl původně film režírovat, ale studio ho vyměnilo za režiséra Brada Birda.

6. The Incredibles/Úžasňákovi (2004, režie: Brad Bird)

Pixar přinesl s Úžasňákovými i něco víc než jen nablýskaný film o cestě za návratem ztraceného sebevědomí, o sympatických postavách a o kreativních vtipech založených na jejich superschopnostech hrdinů.

Děj se odehrává ve světě, ve kterém nesmí zasahovat do práce policie a společnost na ně už téměř zapomněla. Brzy se ovšem objeví nebezpečí, které nemohou ignorovat. Studiu se vydařilo i pokračování.

The Incredibles byl prvním filmem studia, ve kterém byly hlavní postavy lidé. Animátoři se museli učit, jak se vůbec lidé hýbou a jak fungují jejich těla.

5. Toy Story 3/Příběh hraček 3 (2010, režie: Lee Unkrich)

Toy Story máme v žebříčku dvakrát. Všechny čtyři části ze série jsou nesmírně kvalitní a každá má něco do sebe, ale vybrali jsme třetí a první část. Třetí díl vybíráme proto, že má v porovnání s ostatními částmi poněkud odlišné téma a podařilo se mu v kinech rozplakat mnoho dospělých diváků.

Trojka přišla do kin 15 let po premiéře jedničky, takže děti, které film tehdy viděly, už na trojku v některých případech šly i s vlastními dětmi. Dostaly přitom pořádnou facku, která je (v dobrém) emocionálně rozložila.

4. Inside Out/V hlavě (2015, režie: Pete Docter)

Inside Out byl pro studio Pixar důležitý film. Do kin přišel po trojici slabších snímků Cars 2, Brave a Monsters University. I nejskalnější fanoušci studia si uvědomovali, že kvalita jejich filmů klesla. Inside Out od režiséra Peta Doctera, který předtím natočil také Up a Monsters, Inc., je však vrátil na vrchol.

Děj se zaměřil na holčičku Riley, která měla problémy s rodinou. Její emoce zobrazovalo pět postaviček: radost, strach, znechucení, hněv a smutek.

Film má silný odkaz o významu lidských pocitů, je emotivní, vtipný a plný kreativních nápadů. Původně mělo být v příběhu 20 a více emocí. Tvůrci se však báli, že by to diváky jen zmátlo, a tak snížili jejich počet na 5.

3. WALL-E (2008, režie: Andrew Stanton)

WALL-E vyhrál Oscara za nejlepší animovaný film. Děj se zaměřuje na posledního robota na planetě Zemi, který má nekonečný úkol vyčistit zdevastovanou planetu a vytřídit odpad. Na Zemi už neexistuje život.

Lidé totiž planetu zcela zničili a poslední stovky let žijí na vesmírné stanici. Když WALL-E najde na zničené planetě živý kvítek, obrátí tím celý svět naruby a změní chod dějin. Pro něj je ovšem důležitější to, že už není sám. Zamiloval se totiž do vyspělého robota EVE, který přišel květinu hledat.

WALL-E je prostě kouzelný, nezapomenutelný film s animací, která na rok 2008 vypadala velmi pokrokově. Zasměješ se, možná si popláčeš, ale po skončení filmu budeš mít v sobě určitě velmi pozitivní myšlenky a velmi dobrou náladu.

2. Toy Story/Příběh hraček

Jedná se o první film od režiséra a šéfa Pixaru Johnna Lassetera, na kterém se podílel i vynálezce a zakladatel společnosti Apple Steve Jobs. Toy Story měl enormní kritický a komerční úspěch.

Toy Story zná úplně každý, ale pokud ses se světem hraček ještě nesetkal, věz, že jde o jeden z nejdůležitějších animovaných filmů historie. Pixar v něm oživil postavičky, se kterými jsme si jako malí hrávali.

Měly vlastní emoce, životy a myšlenky, akorát se v přítomnosti lidí vždy tvářily, že jsou to neživé předměty. Zajímavé je, že v první verzi filmu byla hlavní postava Woody záporákem.

Měl být zlomyslný gauner, ale vedení studia Disney se to vůbec nelíbilo. Film dokonce zrušilo, ale studio Pixar na něm opět začalo dělat, když úplně změnilo děj a z Woodyho udělalo kladnou postavu, co už studio Disney schválilo. Výsledkem je, že jen v kinech vydělaly dosavadní čtyři části této série téměř 3 miliardy dolarů.

K Toy Story 2 se váže další neuvěřitelný příběh. Technický ředitel studia Pixar Oren Jacobs si všiml, že v hotových scénách chybí postavě Woodyho klobouk. Chybu se snažil napravit, ale místo toho nechtěně smazal téměř celý film ze serverů studia.

 
Nefungovaly ani zálohované soubory. Naštěstí pro Pixar, animátorka Galyn Susmanová na filmu pracovala z domova, jelikož byla po porodu. Jako jediná na světě měla k dispozici Toy Story 2 na svém počítači, ze kterého se studiu podařilo zachránit většinu obsahu.

1. Finding Nemo/Hledá se Nemo (2003, režie: Andrew Stanton)

Film je úžasný od děsivého úvodu, který jednoznačně vystrašil spoustu dětí, přes nezapomenutelný humor až po nádherné podmořské scény. Hledá se Nemo okouzlil diváky po celém světě, ať už to byli děti, nebo dospělí. Starší diváci ocenili také komplikované charaktery postav a jejich psychická traumata.

Hledá se Nemo má spoustu vrstev, ale bezvadně funguje i jako klasický animovaný příběh. Má vtipné postavy, dnes už legendární scény a velkým plusem je také obrovské množství různorodých lokací, které v oceánu postavy navštíví. Děj se zaměřuje na rybu Nema, kterého chytí rybáři a jeho otec Merlin se ho vydá hledat napříč celým oceánem.

Mimochodem, je možné, že třetí část nikdy neuvidíme nebo se změní hlas postavy Dory. Tu namluvila moderátorka Ellen DeGeneres. V uplynulých letech si na její praktiky v pozadí fungování jejího pořadu stěžovali mnozí lidé a ona tak čelí skandálům, které jí mohou zničit kariéru. Společnost Disney je na takové věci citlivá, takže je možné, že s ní už nebude chtít spolupracovat.

Domů
Sdílet
Diskuse