Sobota 24. 3. 2018 svátek má Gabriel

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Rap a módu si naše scéna spojovala už dávno před HAHA Crew. Připomeň si 10 zásadních skladeb o oblečení od českých a slovenských interpretů

Rap a móda neodmyslitelně patří k sobě a ke kultuře mladých lidí. Podívejme se spolu na nejznámější písničky o módě a oblečení z českých a slovenských řad.

21. březen 2017, 17:41

Rap a móda neodmyslitelně patří k sobě a ke kultuře mladých lidí. Podívejme se spolu na nejznámější písničky o módě a oblečení z českých a slovenských řad.

Určitě si pamatuješ na šílenství, který způsobila košická HAHA Crew vydáním slavného videoklipu Rap & Móda. Skladba pojednává o lásce těchto kluků ke značkovému oblečení a fanoušci českého a slovenského rapu se tehdy rozdělili do dvou táborů, kdy někteří zastávali skutečnost o propojení hudby a módy a byli vděční, že to někdo konečně zakřičel nahlas, kděžto ostatní se nedokázali smířit s tím , že je to samozřejmá záležitost. Avšak v historii české a slovenské rapové tvorby jsme již několikrát mohli zaznamenat oblibu našich raperů v krásném oblečení. Pojďme si spolu připomenout nejznámější skladby o módě od populárních interpretů.

 

El Nino - Šaty dělají člověka

"Boty Gucci, bunda Gucci,

pásek Gucci, každá čučí."

 

 

Český El Nino vydává v roce 2010 album Associal a nachází se na něm i materialistická záležitost Šaty dělají člověka, kde popisuje svůj vztah k designérskému oblečení.  Raper zmínil také svá slavná videa, kde ukazuje bločky z nákupů v drahých kamenných obchodech a povídá o nejznámějších značkách jako Gucci nebo Louis Vuitton. Zmínil se ale také o bundách Moncler. S El Ninem jsme před pár lety vedli rozhovor o módě a patřičně se nám v něm svěřil o svých pocitech.

 

Jimmy Dickson - Sneakers (feat. Baron)

"Točí se mi svět, mám pocit, že lítám, 

mám na nohách Air Force One a ty nechcou přistát."

 

 

V Česku ještě chvíli zůstaneme a připomeneme si Jimmyho debutový projekt z roku 2009. Na mixtape velmi povedený Dickshake obsahoval kromě autotune hitů také množství party tracků. Příkladem zajímavé party skladby je právě Sneakers, která v zajímavém kontextu popisuje divokou akci a Jimmyho lásku ke svým nablýskaným „najkám“. Na featu se objevuje Baron, dnes známější pod pseudonymem Candy Mane.

 

Tafrob - Šaty dělaj člověka (feat. Otecko & Jay Diesel)

"Nové najky, mikina Bape,

vraj máš takú istú, no moja neni fake."

 

 

Rok 2009 přináší také Tafrobovo studiové album Sup, obsahující zajímavou česko-slovenskou spolupráci s Oteckom z H16 a s Jayem. Všichni tři zde zmiňují své oblíbené značky a popisují módu toho období, ale bezpochyby nejzajímavějšími jsou Oteckovy bars o značce A Bathing Ape, která se v našich ulicích začala objevovat až několik let poté.

 

Moja Reč - Zľavy (feat. Otecko)

"Wannabe raperi u nás sú jak klony,

ak nemáš svoj štýl nikto nevie kto si."

 

 

Zůstáváme stále v roce 2009, kdy duo Delik & Supa vydává monstrózní album Dual Shock. Moja Reč si rovněž na svou neobvyklou skladbu o oblečení zavolala na spolupráci Otecka. Kluci chovají zálibu v drahém oblečení, ale nehodlají za něj platit závratné částky jako tví oblíbení rapeři z telky a raději se tak věnují nakupování během slev.

 

Otecko - White tee je nutnosť (feat. Delik)

"Dať za tričko 30 eur to je hlúposť,

white tee je lacné, white tee je nutnosť."

 

 

V tomto roce rovněž vydala H16 mixtape s názvem Antivirus. A opět, do třetice, to byl Otecko, který se chopil tématu oblíbeného gearu a spolu s Delikem napsal skladbu o bílém tričku. Právě jednoduché white tee je snad od počátku hiphopové kultury součástí uniformy každého jejího přívržence. White tee je nutnosť, dym z držky jak Snoop Dogg.

 

Delik - Queens Skit

"K1X, Akademiks, Mecca, Rocawear,

žiadny lacný shult, čo sa hneď rozpadne."

 

 

U Delika se zastavíme do třetice. V roce 2008 vydává Logic ještě jako DJ mixtape Shine Like Diamonds a na skladbách se poměrně často objevují kluci z Handlové, Delik a Supa. První jmenovaný věnoval krátkou skladbičku partnerovi tejpu, obchodu s oblečením Queens. Lásku k shopu vyjádřil také ve výše zmíněném White tee je nutnosť. Skladba však vyšla až o rok později.

 

Separ - Tepláky

"V mojich teplákoch sa mi hompáľajú vajcá,

lebo tepláky sú úplne najvác."

 

 

Koncem roku 2012 válcuje scénu legendární Buldozer a Separ na něm uvádí vedle ostatních trueschoolových skladeb nezapomenutelnou teplákovou hymnu. V neobvyklém tracku rapuje o tom, jak s kamarády dokáží propít tvé drahé hadry a o nesmyslných předpisech souvisejících s oblékáním. V polovině následujícího roku podtrhuje skladbu zajímavým videoklipem s choreografií.

 

Vec - Kúsky mňa (feat. Škrupo)

"Zažil som s nimi kopec srandy,

ostanú pre mňa viac ako handry."

 

 

V prosinci téhož roku 2012 vydává Vec třetí sólové studiové album Stereo farbo slepo, spolu s úsměvnou záležitostí Kúsky mňa, která pojednává o jeho oblíbených tričkách. Neobvyklé je právě propojení zážitků nebo období života, čímž nám vysvětluje, proč má dané tričko rád. Pár dní po vydání alba Vec doplnil skladbu stejně zábavným videoklipem.

 

Samey - Rap & Móda (prod. Dalyb)

"Idem high, high fashion,

tak bye, bye, haters."

 

 

Revoluci v československém rapu způsobilo v roce 2013 košické seskupení HAHA Crew jejich prvním počinem Rap & Móda vydaným na našem YouTube kanálu. Mladý Samey zmiňuje na beatu od Dalyba již v té době značky jako Givenchy nebo Bape, které si až následující období osvojila širší veřejnost a mnoho raperů. Zmiňuje také mixování vysoké módy a streetwearu, což je každodenním chlebem dnešního oblékání mladých lidí.

 

Zayo - Hudba, Lóve, Móda, Hoes (feat. Logic)

"Nohavice APC, výkriky ACAB,

v taške mám len PSP, od začiatku MVP."

 

 

O něco později se ke rapujícímu parťákovi ze skupiny připojil i třetí člen Zayo. Očekávaná skladba Hudba,Lóve, Móda, Hoes s jejím chytlavým refrénem a Logicem na featuringu se dostala ven v polovině roku 2015 spolu s doprovodným videoklipem. Kluci rapují o hadrech a holkách, ale oba zmiňují také hatery na drogách.

 

BONUS: Blame Trace - Dufflebag

"Dufflebag plný lásky, v ruke mám dufflebag plný lásky."

 

 

Mladý rapper Blame Trace, zakladatel crew Blame Mob, se základnou v Bratislavě, v roce 2014 vyhodil do světa svou první skladbu s názvem Dufflebag. Jde o metaforickou věc a o jeden z prvních počinů cloudy rapu na Slovensku. Ve videoklipu můžete sledovat tašku od Louis Vuitton. 

 

Toto byl krátký průřez české a slovenské rapové tvorby o módě a ať už jsi zastáncem značkového oblečení, nebo ne, dnes už musíš otevřeně uznat, že hudba a móda fungují ruku v ruce nebo jako pravá a levá. Sleduj nás i nadále, protože chystáme další články o propojení československé hudby a módy.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse7 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
7 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
LEDOVEJ21. březen 2017, 21:52

Vplyvnejší trendsetter ako Haha Crew tu ešte nebol. Do 2 rokov ste všetci oblečení v Supreme, Palace, Thrasheri alebo Stussy.
Ani Separ, ktorý na nič pyčoval už iné ako Supreme neoblečie.

69 Odpovědět · Nahlásit
Borisko Borko Litvin21. březen 2017, 23:49

ale za handry im málokto pič*val , väčšina to mala na háku ak zrovna nemali niečo čo sa podobalo na legíny, tam išlo skôr o to ako rapovali

7 Odpovědět · Nahlásit
Radim Ciprys22. březen 2017, 19:34

...a furt rapujou :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Hater21. březen 2017, 20:41

HAHACREW nie je rap, moda mozno :)

17 Odpovědět · Nahlásit
avatar
TvojeMeno21. březen 2017, 21:28

To že ste sem zaj€bali Blame Trace fakt cenim. +1

8 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lapedro22. březen 2017, 9:06

Otis White Tee je nutnost a tricka za 5€ este na Antiviruse, a teraz na Sile si za*ebe nove tricko na pumpe za ktore dal kilo ?

7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Pycus22. březen 2017, 14:40

Akurát že ešte pred čísla nepustia behal s bape :))

3 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější