Středa 17. 1. 2018 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

Proč jsou někteří lidé leváci? Mozek v tomto případě téměř o ničem nerozhoduje

Rozhodování mezi „praváctvím“ a „leváctvím“ se vůbec neodehrává v naší hlavě.

3. leden 2018, 12:52
zdroj: Evan Amos
3. leden 2018, 12:52

Určitě ve svém okolí znáš někoho, kdo je levákem, pokud jím náhodou nejsi i ty. Lidé, kteří pro základní pohyby preferují především levou ruku, jsou dnes jednoznačně v menšině, ale proč tomu tak vůbec je? Nikdo z nás si přece nepamatuje ten moment, kdy jsme se poprvé rozhodli upřednostnit jednu ruku před druhou, a tak je otázkou, proč umí většina z nás stoprocentně fungovat jen s jednou rukou a tou vedlejší nedokáže ani pořádně napsat své jméno na papír.

 

Podle záznamů z ultrazvuku to všechno začíná ještě v děloze, a to přibližně v osmém týdnu těhotenství. Experti se kdysi domnívali, že za rozdíl mezi pravou a levou rukou může odlišná aktivita genů zodpovědných za fungování pravé a levé hemisféry.

 

Proč jsou někteří lidé leváci? Mozek v tomto případě téměř o ničem nerozhoduje

 

Nedávno však byli vědci z Ruhr-Universitat Bochum publikované výsledky, které všechny naše dohady, úsudky a předpoklady vyvrací. Za vše prý může to, jak se vyvíjí mícha. Všechny naše pohyby totiž vycházejí z mozkové části zvané mozková kůra, konkrétně motorické oblasti.

 

Ta však podle nejnovějších poznatků jen zadává úkoly a o stoprocentní rozdělení se stará právě mícha, což už určují geny od našich rodičů, prarodičů a tak dále. Roli dokonce může hrát i to, v jakých podmínkách je dítě v děloze vyvíjeno, ale tento předpoklad ještě není stoprocentně prozkoumán. Za tvou pravorukost či levorukost tak překvapivě může obsah tvé páteře.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Odebírej REFRESHER videa