Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
21. března 2018 13:06
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Nejlepší a nejhorší města k životu? Praha je na 69. místě, Bratislava na 80.

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Jaké je na celém světě nejlepší místo k životu?

Newyorská konzultační společnost Mercer každoročně sestavuje různé žebříčky měst celého světa a letošní rok nebyl výjimkou. Společnost vychází z hodnot, jakými jsou úroveň zdravotní péče, kriminality, kvalita městské hromadné dopravy, politický stav země, apod. Parametrů měření byly desítky.

Nejlepší úroveň života mají podle průzkumu lidé ve Vídni, hlavním městě sousedního Rakouska, které má 1,8 milionu obyvatel. Je ceněno hlavně díky kultuře, na kterou je město bohaté, nejlepší zdravotní péčí a náklady na bydlení, které vzhledem ke stále zvyšujícímu se trendu v ostatních velkoměstech nejsou tak razantní. Hned po ní se nejlépe žije ve švýcarském městě Curychu a následuje Auckland, největší město Nového Zélandu. Zaoceánský život je nejlepší v kanadském Vancouveru.

Nejlepší a nejhorší města k životu? Praha je na 69. místě, Bratislava na 80.
Zdroj: Bwag/Wikimedia Commons

Zajímavostí je, že jedenáct z prvních patnácti měst se nachází v Evropě, přičemž čtyři jsou německá a čtyři švýcarská. Hlavní město naší domoviny, Praha, se nachází na 69. místě, slovenská metropole Bratislava oproti tomu na 80. místě.

Podle Martine Ferlandové, šéfky společnosti Mercer pro evropský kontinent, je růst zemí východního bloku zajímavou věcí, která zapříčiněna i díky postupnému navyšování úrovně života, konkurenceschopného trhu práce. Prý to bude stále více lákat nadnárodní firmy

Poslední místa zaujímají hlavní město Jemenu, Sana'a, středoafrické Bangui a úplně nejhůře je podle žebříčku už deset let po sobě irácká metropole Bagdád. Severokorejský Pchjongjang, který by v tomto průzkumu určitě nedopadl příliš dobře, do žebříčku nebyl započítán vůbec. 

1. Vídeň, Rakousko

2. Curych, Švýcarsko

3. Auckland, Nový Zéland

4. Mnichov, Německo

5. Vancouver, Kanada

6. Düsseldorf, Německo

7. Frankfurt, Německo

8. Ženeva, Švýcarsko

9. Kodaň, Dánsko

10. Basilej, Švýcarsko

11. Sydney, Austrálie

12. Amsterdam, Nizozemsko

13. Berlín, Německo

14. Bern, Švýcarsko

15. Wellington, Nový Zéland

---

45. New York, USA

69. Praha, Česká republika

77. Montevideo, Uruguay

80. Bratislava, Slovensko

100. Vratislav, Polsko

129. Mexico City, Mexiko

231. Bagdád, Irák

Domů
Sdílet
Diskuse