Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. října 2018 11:46
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Autor knih Zaklínače chce po tvůrcích her přes 350 milionů korun. Lituje, že licenci před lety prodal za pakatel

TECH
Uložit Uložené

Spisovatel Andrzej Sapkowski požaduje po studiu CD Projekt RED tučný balík peněz. Obnos, který před lety dostal za licenci, je totiž v poměru s výdělky tvůrců her směšně nízký.

Jedna z nejúspěšnějších herních sérií The Witcher (Zaklínač) dobyla svět a dnes už zřejmě nenajdete žádného fanouška interaktivní zábavy, který by ji neznal.

Původně malé polské studio CD Projekt RED stanovilo nový standard pro všechny velké RPG tituly v otevřeném světě a díky hrám o lovci příšer Geraltovi se tým katapultoval mezi světovou špičku na poli videoherních vývojářů. S tím ruku v ruce šly i obří zisky.

To si velmi dobře uvědomuje i autor původní knižní předlohy Andrzej Sapkowski, který nyní od tvůrců herní adaptace požaduje nemalou finanční kompenzaci, a to ve výši 60 milionů polských zlotých (~357 milionů korun; 13,8 milionu eur). Peněz se domáhá v tomto dopise, který do studia přišel před pár dny.

Nevěřil v úspěch her

Důvodem pro nečekané rozhodnutí polského spisovatele je to, že na začátku tisíciletí udělal hrubou chybu. V úspěch vývojářů totiž nevěřil, a tak když o něj odkupovali práva na licenci, rázně odmítl procenta z prodejů a raději si nechal jednorázově vyplatit (v přepočtu na dnešní peníze) zhruba 9500 dolarů (~210 tisíc korun; 8000 eur). Sapkowski však příliš prozíravý nebyl. Tituly se totiž staly zlatým dolem s mnohamilionovými zisky.

Autor knih Zaklínače chce po tvůrcích her přes 350 milionů korun. Lituje, že licenci před lety prodal za pakatel
Zdroj: Niccolò Caranti [CC BY-SA 4.0]; BANDAI NAMCO Entertainment Europe [CC BY 3.0]
 

„Nabídli mi procenta z profitu, ale já řekl: ‚Ne, vůbec žádný profit nebude – dejte mi všechny peníze ihned. Celou částku.‘ Bylo to hloupé. Byl jsem hlupák, že jsem vše nechal v jejich rukách, protože jsem nevěřil, že uspějí. Ale kdo tenkrát mohl předpovídat, že budou tak úspěšní? Já rozhodně ne,“ řekl Sapkowski loni pro zahraniční web Eurogamer.

Právní skulina

Zaklínačské hry sice ve světě pomohly zviditelnit Sapkowskiho knihy, přesto se však polský spisovatel dlouho tloukl do hlavy, jelikož věděl, že se připravil o tučný balík peněz. Jeho právníkům se ovšem nakonec přeci jen podařilo najít právní skulinu, díky které by spisovatel ve své snaze po finanční kompenzaci mohl potenciálně uspět.

Jak se totiž píše v článku 44 polského zákona o autorském právu, v případě, že se někomu podaří na cizí licenci vydělat neúměrně větší obnos, než kolik bylo majiteli licence původně vyplaceno, může se obrátit na soudy a dodatečně získat více peněz. Celé znění zákona si můžete přečíst na tomto odkazu

Sapkowski v dopisu kromě jiného argumentuje i tím, že dohoda s tvůrci her se měla údajně vztahovat jen na první díl, nikoliv na celou sérii. 

Ke zmíněné částce 60 milionů polských zlotých pak došel Sapkowski, respektive jeho zmocněnci, docela jednoduše. Od firmy, která koncem minulého roku hlásila výdělky nad 1 miliardu zlotých, požaduje 6 procent ze zisku. Obyčejně se prý přitom odměna za licenci pohybuje mezi 5 až 15 procenty.

 Ilustrační foto; Zaklínač 3: Divoký hon

Autor knih Zaklínače chce po tvůrcích her přes 350 milionů korun. Lituje, že licenci před lety prodal za pakatel
Zdroj: The Witcher 3: The Wild Hunt/CD Projekt Red

Tvůrci to odmítají

Nikoho ale asi nepřekvapí, že podle vývojářů z polského studia, kteří mají herní adaptaci na svědomí, Sapkowski na peněžní kompenzaci žádný nárok nemá, a přestože si firma přeje zachovat se spisovatelem dobré vztahy, je připravená se bránit. Tvůrci to uvedli v krátkém úterním sdělení na svých internetových stránkách. 

Jak tedy tento spor dopadne, ukáže až čas, ale vzhledem k na první pohled jednoznačně odmítavému postoji studia se zdá, že oběma stranám nezbude nic jiného, než ve věci nechat rozhodnout soud.

Níže v komentářích nám můžete dát vědět, zda by měl dle vás Sapkowski další peníze dostat, či nikoliv.

Domů
Sdílet
Diskuse