Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 2. 7. 2020 svátek má Patricie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Ve spolupráci

Tento obsah je PR zpráva společnosti

Co je ve spolupráci?

Jedná se o obsah, který chtěl REFRESHER vytvořit, ale vznikl i díky spolupráci s inzerentem. Inzerent do obsahu nezasahoval vůbec, maximálně poskytl informace, fakta a návrhy na úpravu.

Refresher
6
Jakub Paulík
1. září 2019, 12:15
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Auschwitz: Výše postavení vězni šikanovali zajatce, někteří se ale snažili pomáhat

Co podle historiků stojí za nárůstem extremismu v Evropě?

Jakub Paulík
1. září 2019, 12:15
Auschwitz: Výše postavení vězni šikanovali zajatce, někteří se ale snažili pomáhat
Zdroj: Viasat World
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Ve spolupráci

Tento obsah je PR zpráva společnosti

Více info

Před 80. lety, 1. září 1939, začal nejhorší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva – druhá světová válka. Nacistické Německo napadlo Polsko a uvrhlo svět do šesti let zabíjení a útrap, které stály život 50 až 80 milionů lidí.

 

Přinesla i jeden, do té doby neznámý, hrůzostrašný výplod lidské nenávisti – vyhlazovací koncentrační tábory, v nichž nacisté a jejich spojenci vyvraždili miliony lidí, především Židy. Největším z nich byl nacistický vyhlazovací tábor Auschwitz, nedaleko polské Osvětimi. V této továrně na smrt přišlo o život více než milion lidí.

 

Návštěva Osvětimi se automaticky u většiny lidí spojuje s návštěvou nechvalně známého koncentračního tábora, ve kterém Hitler roky likvidoval lidi jen pro jejich původ, náboženství, rasu, či přesvědčení. Při prohlídce města a zejména místních muzeí vám však budou Osvětim prezentovat jako okresní město s osobitou historií, které sice nezapomíná na svou temnou minulost, ale zároveň se snaží jít přesto dál.

 

Osvětim má dnes více než 40 000 obyvatel. Většina turistů ale nejeví zájem o původní historii města sahající do 12. století, ale lákají je především hrůzy spojené s vražděním nacistů.

 

V tomto článku si přečteš:
 • O prvním masovém transportu do Auschwitzu;
 • o pravidlech v nacistickém vyhlazovacím táboře; 
 • o hierarchii vězňů a hrdinovi, který se infiltroval do tábora;
 • o povaze nacistických důstojníků v domácnosti;
 • o táborovém rozdělení vězňů podle barev trojúhelníků;
 • o nárůstu extremismu v Europě.

 

Novinář a průvodce Paweł Sawicki objasňuje

základní pravidla, která je třeba při prohlídce Auschwitzu dodržovat

osvienčim press trip poznámky

Hudebníci z táborového orchestru měli mnohé výhody

Koncentračním táborem naši skupinu, kterou zastřešoval Viasat World, provázel Paweł Sawicki, polský novinář a odborník na vyhlazovací tábor Auschwitz. Na Pawelovi bylo vidět, že nerad návštěvníky poučuje a slova mu šla z úst jen těžko. Není divu, na místě, kde přišly o život statisíce lidí, jen kvůli lidské nenávisti, je těžké cokoli říct.

 

Náš průvodce hned na začátku všechny upozornil, aby dbali na zásady slušného chování. Jen před nedávnou dobou se totiž trojice turistů v prostorách tábora rozhodla na místní budovy vyrýt svá jména a podobné incidenty nejsou bohužel žádnou výjimkou.

 

S příchodem do tábora jsme se dozvěděli, že vězně v minulosti v rámci pochodu doprovázel táborový orchestr. Ten sloužil například i k tomu, aby urychlil příchody zajatců. Mnozí z nich šli z vlaku rovnou na smrt, do plynu. Hudebníci z orchestru byli za své služby odměňováni mimo jiné lepší stravou, takže jejich šance na přežití oproti ostatním trpícím vězňům byly o něco vyšší.

 

 

Některá města, ze kterých pocházely oběti

osvienčim press trip poznámky

 

Pocity prvých zajatců během transportu

Přestože turisté vědí, co všechno je v koncentračním táboře čeká, mnozí nedokážou skrýt své emoce a neubrání se slzám. Co však zažívali lidé, kteří přijeli do Osvětimi úplně prvním transportem?

 

„Nejjednodušším způsobem, jak na tuto otázku odpovědět, je to, že šli do neznáma. Nikdo nevěděl, co se z tohoto místa stane,“ řekla na konferenci Viasat Worldu v Krakově polská historička Alina Nowobilska, odbornice na první masový transport politických vězňů do tábora Auschwitz a na Varšavské povstání z roku 1944.

 

Historička Nowobilska se zaměřila na dvě historické skutečnosti vycházející z téhož data. 14. června 1940, kdy se odehrál první masový transport do Osvětimi, zároveň nacisté obsadili Paříž. V prvním transportu se nacházeli zejména političtí vězni, které nacisté převáželi z vězení v Tarnově.

 

„Přišli do Krakova a najednou všude kolem sebe viděli nacistické vlajky a nápisy ‚obsadili jsme Paříž'. Do toho hrála vojenská hudba, Němci si vykračovali a plácali se po zádech. Tvářili se arogantně, protože právě získali Paříž. Dále se v jejich cestě nacházel Londýn. A téměř každý vězeň si v té chvíli uvědomil děsivost celé situace a začal být zoufalý,“ dodala.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1048 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Vězni ale netušili, kam půjdou, a tak měli prostor na spekulace. Někteří si mysleli, že je pošlou pracovat do Německa a jejich myšlenky proto nemusely být zcela katastrofální. Nikdo ale netušil, že skončí v pekle jménem Auschwitz.

 

 

Boty vězňů

osvienčim press trip poznámky

Nacisti se snažili nerozdělovat děti od rodičů

Náš průvodce Sawicki nám v průběhu exkurze zdůraznil známý fakt, že mnohé filmy o Osvětimi zneužívají historické skutečnosti k vyvolání emocí. Jako příklad uvedl scény, kdy uplakané děti opouštějí při příjezdu do tábora své rodiče.

 

V realitě však podle jeho slov místní strážníci nechávali děti s jejich rodiči, aby zabránili chaosu a panice. Zeptali jsme se, zda šlo o zažité pravidlo, které se pokaždé dodržovalo. „Šlo sice o pravidlo, ale v rámci historie koncentračního tábora nelze s jistotou tvrdit, že se dodržovalo vždy a za všech okolností,“ reagoval Sawicki. Je však jasné, že děti s rodiči snáze splnily všechny pokyny. Včetně toho, aby šly po příjezdu přímo do sprch. Byl to však jen skrytý název pro plynové komory, kde našly smrt.

 

Aby dokázali nacisté kontrolovat své vězně, kteří je počtem mnohonásobně převyšovali, museli mezi nimi vytvořit své spojky. Někteří ze zajatců patřili mezi takzvané Funktionshäftlinge (vězeňské funkcionáře).

 

Sawicki poukázal na to, že právě v této skupině se nejednou ukázal charakter jedinců. Našli se tací, kteří svůj status zneužívali na to, aby šikanovali a týrali níže postavené muže, ženy a děti. Mnozí z nich naopak díky této pozici dokázali pomáhat slabším, a to například tím, že byli schopni vybavit lehčí práce či větší množství jídla.

 

Vězeňská hierarchie a infiltrace do tábora

V čele hierarchie vězňů stála osoba s funkcí Lagerälteste, pod kterým se nacházeli Blockälteste odpovídající za jednotlivé budovy a v nich v nelidských podmínkách natištěné zajatce. Osoby s funkcí Lagerschreiber se dále staraly o administrativní záležitosti a Kapos střežili vězně při jejich pracovních povinnostech. Vyšší pozice zpočátku primárně dostávali vězňové rakouského a německého původu – zločinci, kteří se do tábora dostali z věznic, kde seděli za nejtěžší činy včetně vražd.

 

Pomáhat vězňům se nesnažili jen lidé zevnitř, ale také z vnějšího světa. Jako významný příklad hrdinského činu patřícího do této kategorie Sawicki zmínil Poláka Witolda Pileckiho, který se na 947 dní stal dobrovolným zajatcem s číslem 4859.

 

Cílem infiltrace do tábora bylo prozkoumat možnosti osvobození zajatců, vytvoření vnitřního odboje (nesl název  Związek Organizacji Wojskowej) a odesílání informací o zločinech, které se dostaly mimo brány Osvětimi až do Londýna. V dubnu 1943 spolu s dalšími zajatci nakonec Pilecki utekl. K osvobození tábora ve spolupráci s místními partyzány a vnitřním odbojem však nedošlo.

 

Jeho osud byl tragický, zasloužil si vyznamenání, ale po válce 3. března 1948 ho dali popravit za údajnou špionáž, kterou od začátku kategoricky odmítal. Rozsudek z roku 1948 týkající se Pileckiho a skupiny údajných špionů zrušil až v roce 1990 Nejvyšší soud ve Varšavě.

 

 

Osvienčim: Vyššie postavení väzni šikanovali zajatcov, niektorí sa ale snažili pomáhať

 

Přísný nacista z tábora smrti, ale vzorný otec a manžel?

Domy mnoha obyvatel města Osvětim zabraly důstojníci nacistické SS, kteří na místě žili i se svými manželkami a dětmi.

 

„Polské dívky, které těmto rodinám sloužily, nebyly ve většině případů v ohrožené a mohly vykonávat svou práci. Šlo o činnosti, které dělali běžní sluhové. Během této doby mohly odpozorovat chování jednotlivých mužů z SS. Přeživší z tábora ve svých svědectvích popisují příslušníky SS jako zvířata nebo jako čisté zlo.

 

Ale za normálních okolností, se svými ženami a dětmi, se tito muži chovali zcela odlišně. Byli dobrými otci. Někteří říkají, že pili hodně alkoholu, ale přesto žili zcela normálně,“ řekl na konferenci Piotr Setkiewicz, ředitel výzkumného centra státního muzea v Osvětimi a šéfredaktor The Auschwitz Journals.

 

Piotr se ve své vědecké činnosti soustřeďuje na historii vězeňských prací v nacistickém válečném průmyslu během druhé světové války a také na jednotlivá oddělení osvětimského koncentračního tábora.

 

 

osvienčim press trip poznámky

 

Barva trojúhelníku určila zařazení do jednotlivých skupin

Na stěnách zavěšené obrazy s fotografiemi (viz výše) v návštěvnících tábora vyvolávají hrůzu. Její spouštěčem nejsou ani tak samotné záběry na obličeje bez duše, bez jakékoliv naděje, ale zejména data, kdy jednotliví zajatci prošli branami tábora a kdy nadobro opustili tento svět. Někteří dokázali v pekle přežít, ale jiní, a byla jejich většina, byli v táboře před smrtí jen několik hodin.

 

Každý na začátku prošel výběrem nacistů, nechvalně známou selekcí. Pro jednoho vězně z transportu to mohlo znamenat okamžitou smrt v plynové komoře, zatímco pro jiného život v nelidských podmínkách. K jídlu jen trochu vodnaté polévky a kousek plesnivého chleba, každodenní týrání, bití či smrt za byť jen nejmenší prohřešek proti pravidlům.

 

Každý, kdo přežil příchod do Osvětimi, musel v táboře nosit barevný trojúhelník, který rozděloval vězně do různých skupin. Červeným trojúhelníkem byli označováni političtí vězni (Schutzhäftlinge), kteří měli spolu s kriminálníky (Berufsverbrecher) se zelenými obrazci největší šanci získat vyšší postavení.

 

Černé trojúhelníky nosili asociálové, mezi které patřili tuláci, lesby, prostitutky, duševně nemocní lidé, drogově závislí, ale i Romové. Fialovou barvou byli značkování nepřátelé státu. Ty ve většině případů tvořili Jehovovi svědci. Růžové trojúhelníky připadly na homosexuály, sexuální násilníky, pedofily či zoofily. Žlutý trojúhelník v kombinaci s jmenovanými barvami byl přiřazen jednotlivým skupinám židů.

 

 

 

osvienčim press trip poznámky

Proč v Evropě roste extremismus?

Na konferenci Viasat Worldu, jejímž tématem byl i nárůst extremismu, jsme se odborníků ptali na to, jak si vysvětlují, že 74 let po skončení druhé světové války Evropu opět zaplavují extremistické živly.

 

„Myslím si, že lidé mají tendenci zapomínat na lekce z minulosti, což je poměrně běžné. Možná jde i o výsledek nedostatečného vzdělání. Odpověď můžete najít podle mě i v několika průzkumech veřejného mínění. Například ve Spojených státech se mnozí studenti nikdy neučili o Osvětimi. Podobná situace v Evropě je například i v takové bezpečné zemi, jakou je Švédsko,“ říká Piotr Setkiewicz.

 

„Existuje také pohled, podle kterého liberálně-demokratická politika nedává některým lidem to, co požadují. A proto se snaží o jinou politickou strukturu a nacházení extremistických odpovědí,“ dodal k Piotrově odpovědi britský historik, novinář a autor knih o druhé světové válce Guy Walters, který 8 let pracoval pro The Times, od roku 2013 vyučuje moderní britskou historii na New College of the Humanities v Londýně a spolupracoval na historických dokumentech, jako například Nazi Victory: The Post War Plan (2018), Secrets of the Third Reich (2014) či Nazi Hunters (2010).

 

 

Guy Walters, Alina Nowobilska a Piotr Setkiewicz

osvienčim press trip poznámky

 

Nejbližší měsíce Viasat History přinese 10dílnou sérii Greatest Events of World War II in Colour, která tě provede druhou světovou válkou a deseti důležitými mezníky válečného konfliktu.

 

Dokumentární série přijde na obrazovky v září a v říjnu bude Viasat History vysílat WWII in Numbers (Druhá světová válka v číslech) navazující na dokumentární seriál The Great War in Numbers. V listopadu se u příležitosti 80. výročí vypuknutí 2. světové války na obrazovkách objeví i série War Factories – Secret History of WWII s dosud nezveřejněnými záběry z období rozmachu nacismu. V posledním měsíci tohoto roku přinese Viasat dokument In Love With Adolf Hitler, který se zaměří na milostný život vůdce bývalého nacistického Německa.

 

Všechny mají za cíl připomenout si nejhorší válečný konflikt v dějinách lidstva, v němž přišly o život desítky milionů lidí.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
16
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.