Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 21. 4. 2021 svátek má Alexandra

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Ve spolupráci

Tento obsah je PR zpráva společnosti

Co je ve spolupráci?

Jedná se o obsah, který chtěl REFRESHER vytvořit, ale vznikl i díky spolupráci s inzerentem. Inzerent do obsahu nezasahoval vůbec, maximálně poskytl informace, fakta a návrhy na úpravu.

Auschwitz: Výše postavení vězni šikanovali zajatce, někteří se ale snažili pomáhat

Co podle historiků stojí za nárůstem extremismu v Evropě?

1. září 2019, 12:15 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Auschwitz: Výše postavení vězni šikanovali zajatce, někteří se ale snažili pomáhat
Zdroj: Viasat World
Refresher
6
Jakub Paulík
1. září 2019, 12:15

Auschwitz: Výše postavení vězni šikanovali zajatce, někteří se ale snažili pomáhat

Co podle historiků stojí za nárůstem extremismu v Evropě?

Jakub Paulík
1. září 2019, 12:15
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Auschwitz: Výše postavení vězni šikanovali zajatce, někteří se ale snažili pomáhat
Zdroj: Viasat World
Ve spolupráci

Tento obsah je PR zpráva společnosti

Více info

Před 80. lety, 1. září 1939, začal nejhorší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva – druhá světová válka. Nacistické Německo napadlo Polsko a uvrhlo svět do šesti let zabíjení a útrap, které stály život 50 až 80 milionů lidí.

 

Přinesla i jeden, do té doby neznámý, hrůzostrašný výplod lidské nenávisti – vyhlazovací koncentrační tábory, v nichž nacisté a jejich spojenci vyvraždili miliony lidí, především Židy. Největším z nich byl nacistický vyhlazovací tábor Auschwitz, nedaleko polské Osvětimi. V této továrně na smrt přišlo o život více než milion lidí.

 

Návštěva Osvětimi se automaticky u většiny lidí spojuje s návštěvou nechvalně známého koncentračního tábora, ve kterém Hitler roky likvidoval lidi jen pro jejich původ, náboženství, rasu, či přesvědčení. Při prohlídce města a zejména místních muzeí vám však budou Osvětim prezentovat jako okresní město s osobitou historií, které sice nezapomíná na svou temnou minulost, ale zároveň se snaží jít přesto dál.

 

Osvětim má dnes více než 40 000 obyvatel. Většina turistů ale nejeví zájem o původní historii města sahající do 12. století, ale lákají je především hrůzy spojené s vražděním nacistů.

 

V tomto článku si přečteš:
  • O prvním masovém transportu do Auschwitzu;
  • o pravidlech v nacistickém vyhlazovacím táboře; 
  • o hierarchii vězňů a hrdinovi, který se infiltroval do tábora;
  • o povaze nacistických důstojníků v domácnosti;
  • o táborovém rozdělení vězňů podle barev trojúhelníků;
  • o nárůstu extremismu v Europě.

 

Novinář a průvodce Paweł Sawicki objasňuje

základní pravidla, která je třeba při prohlídce Auschwitzu dodržovat

osvienčim press trip poznámky
osvienčim press trip poznámky Zdroj: Viasat World

Hudebníci z táborového orchestru měli mnohé výhody

Koncentračním táborem naši skupinu, kterou zastřešoval Viasat World, provázel Paweł Sawicki, polský novinář a odborník na vyhlazovací tábor Auschwitz. Na Pawelovi bylo vidět, že nerad návštěvníky poučuje a slova mu šla z úst jen těžko. Není divu, na místě, kde přišly o život statisíce lidí, jen kvůli lidské nenávisti, je těžké cokoli říct.

 

Náš průvodce hned na začátku všechny upozornil, aby dbali na zásady slušného chování. Jen před nedávnou dobou se totiž trojice turistů v prostorách tábora rozhodla na místní budovy vyrýt svá jména a podobné incidenty nejsou bohužel žádnou výjimkou.

 

S příchodem do tábora jsme se dozvěděli, že vězně v minulosti v rámci pochodu doprovázel táborový orchestr. Ten sloužil například i k tomu, aby urychlil příchody zajatců. Mnozí z nich šli z vlaku rovnou na smrt, do plynu. Hudebníci z orchestru byli za své služby odměňováni mimo jiné lepší stravou, takže jejich šance na přežití oproti ostatním trpícím vězňům byly o něco vyšší.

 

 

Některá města, ze kterých pocházely oběti

osvienčim press trip poznámky
osvienčim press trip poznámky Zdroj: Viasat World

 

Pocity prvých zajatců během transportu

Přestože turisté vědí, co všechno je v koncentračním táboře čeká, mnozí nedokážou skrýt své emoce a neubrání se slzám. Co však zažívali lidé, kteří přijeli do Osvětimi úplně prvním transportem?

 

„Nejjednodušším způsobem, jak na tuto otázku odpovědět, je to, že šli do neznáma. Nikdo nevěděl, co se z tohoto místa stane,“ řekla na konferenci Viasat Worldu v Krakově polská historička Alina Nowobilska, odbornice na první masový transport politických vězňů do tábora Auschwitz a na Varšavské povstání z roku 1944.

 

Historička Nowobilska se zaměřila na dvě historické skutečnosti vycházející z téhož data. 14. června 1940, kdy se odehrál první masový transport do Osvětimi, zároveň nacisté obsadili Paříž. V prvním transportu se nacházeli zejména političtí vězni, které nacisté převáželi z vězení v Tarnově.

 

„Přišli do Krakova a najednou všude kolem sebe viděli nacistické vlajky a nápisy ‚obsadili jsme Paříž'. Do toho hrála vojenská hudba, Němci si vykračovali a plácali se po zádech. Tvářili se arogantně, protože právě získali Paříž. Dále se v jejich cestě nacházel Londýn. A téměř každý vězeň si v té chvíli uvědomil děsivost celé situace a začal být zoufalý,“ dodala.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1907 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Vězni ale netušili, kam půjdou, a tak měli prostor na spekulace. Někteří si mysleli, že je pošlou pracovat do Německa a jejich myšlenky proto nemusely být zcela katastrofální. Nikdo ale netušil, že skončí v pekle jménem Auschwitz.

 

 

Boty vězňů

osvienčim press trip poznámky
osvienčim press trip poznámky Zdroj: Viasat World

Nacisti se snažili nerozdělovat děti od rodičů

Náš průvodce Sawicki nám v průběhu exkurze zdůraznil známý fakt, že mnohé filmy o Osvětimi zneužívají historické skutečnosti k vyvolání emocí. Jako příklad uvedl scény, kdy uplakané děti opouštějí při příjezdu do tábora své rodiče.

 

V realitě však podle jeho slov místní strážníci nechávali děti s jejich rodiči, aby zabránili chaosu a panice. Zeptali jsme se, zda šlo o zažité pravidlo, které se pokaždé dodržovalo. „Šlo sice o pravidlo, ale v rámci historie koncentračního tábora nelze s jistotou tvrdit, že se dodržovalo vždy a za všech okolností,“ reagoval Sawicki. Je však jasné, že děti s rodiči snáze splnily všechny pokyny. Včetně toho, aby šly po příjezdu přímo do sprch. Byl to však jen skrytý název pro plynové komory, kde našly smrt.

 

Aby dokázali nacisté kontrolovat své vězně, kteří je počtem mnohonásobně převyšovali, museli mezi nimi vytvořit své spojky. Někteří ze zajatců patřili mezi takzvané Funktionshäftlinge (vězeňské funkcionáře).

 

Sawicki poukázal na to, že právě v této skupině se nejednou ukázal charakter jedinců. Našli se tací, kteří svůj status zneužívali na to, aby šikanovali a týrali níže postavené muže, ženy a děti. Mnozí z nich naopak díky této pozici dokázali pomáhat slabším, a to například tím, že byli schopni vybavit lehčí práce či větší množství jídla.

 

Vězeňská hierarchie a infiltrace do tábora

V čele hierarchie vězňů stála osoba s funkcí Lagerälteste, pod kterým se nacházeli Blockälteste odpovídající za jednotlivé budovy a v nich v nelidských podmínkách natištěné zajatce. Osoby s funkcí Lagerschreiber se dále staraly o administrativní záležitosti a Kapos střežili vězně při jejich pracovních povinnostech. Vyšší pozice zpočátku primárně dostávali vězňové rakouského a německého původu – zločinci, kteří se do tábora dostali z věznic, kde seděli za nejtěžší činy včetně vražd.

 

Pomáhat vězňům se nesnažili jen lidé zevnitř, ale také z vnějšího světa. Jako významný příklad hrdinského činu patřícího do této kategorie Sawicki zmínil Poláka Witolda Pileckiho, který se na 947 dní stal dobrovolným zajatcem s číslem 4859.

 

Cílem infiltrace do tábora bylo prozkoumat možnosti osvobození zajatců, vytvoření vnitřního odboje (nesl název  Związek Organizacji Wojskowej) a odesílání informací o zločinech, které se dostaly mimo brány Osvětimi až do Londýna. V dubnu 1943 spolu s dalšími zajatci nakonec Pilecki utekl. K osvobození tábora ve spolupráci s místními partyzány a vnitřním odbojem však nedošlo.

 

Jeho osud byl tragický, zasloužil si vyznamenání, ale po válce 3. března 1948 ho dali popravit za údajnou špionáž, kterou od začátku kategoricky odmítal. Rozsudek z roku 1948 týkající se Pileckiho a skupiny údajných špionů zrušil až v roce 1990 Nejvyšší soud ve Varšavě.

 

 

Osvienčim: Vyššie postavení väzni šikanovali zajatcov, niektorí sa ale snažili pomáhať
Osvienčim: Vyššie postavení väzni šikanovali zajatcov, niektorí sa ale snažili pomáhať Zdroj: Viasat World

 

Přísný nacista z tábora smrti, ale vzorný otec a manžel?

Domy mnoha obyvatel města Osvětim zabraly důstojníci nacistické SS, kteří na místě žili i se svými manželkami a dětmi.

 

„Polské dívky, které těmto rodinám sloužily, nebyly ve většině případů v ohrožené a mohly vykonávat svou práci. Šlo o činnosti, které dělali běžní sluhové. Během této doby mohly odpozorovat chování jednotlivých mužů z SS. Přeživší z tábora ve svých svědectvích popisují příslušníky SS jako zvířata nebo jako čisté zlo.

 

Ale za normálních okolností, se svými ženami a dětmi, se tito muži chovali zcela odlišně. Byli dobrými otci. Někteří říkají, že pili hodně alkoholu, ale přesto žili zcela normálně,“ řekl na konferenci Piotr Setkiewicz, ředitel výzkumného centra státního muzea v Osvětimi a šéfredaktor The Auschwitz Journals.

 

Piotr se ve své vědecké činnosti soustřeďuje na historii vězeňských prací v nacistickém válečném průmyslu během druhé světové války a také na jednotlivá oddělení osvětimského koncentračního tábora.

 

 

osvienčim press trip poznámky
osvienčim press trip poznámky Zdroj: Viasat World

 

Barva trojúhelníku určila zařazení do jednotlivých skupin

Na stěnách zavěšené obrazy s fotografiemi (viz výše) v návštěvnících tábora vyvolávají hrůzu. Její spouštěčem nejsou ani tak samotné záběry na obličeje bez duše, bez jakékoliv naděje, ale zejména data, kdy jednotliví zajatci prošli branami tábora a kdy nadobro opustili tento svět. Někteří dokázali v pekle přežít, ale jiní, a byla jejich většina, byli v táboře před smrtí jen několik hodin.

 

Každý na začátku prošel výběrem nacistů, nechvalně známou selekcí. Pro jednoho vězně z transportu to mohlo znamenat okamžitou smrt v plynové komoře, zatímco pro jiného život v nelidských podmínkách. K jídlu jen trochu vodnaté polévky a kousek plesnivého chleba, každodenní týrání, bití či smrt za byť jen nejmenší prohřešek proti pravidlům.

 

Každý, kdo přežil příchod do Osvětimi, musel v táboře nosit barevný trojúhelník, který rozděloval vězně do různých skupin. Červeným trojúhelníkem byli označováni političtí vězni (Schutzhäftlinge), kteří měli spolu s kriminálníky (Berufsverbrecher) se zelenými obrazci největší šanci získat vyšší postavení.

 

Černé trojúhelníky nosili asociálové, mezi které patřili tuláci, lesby, prostitutky, duševně nemocní lidé, drogově závislí, ale i Romové. Fialovou barvou byli značkování nepřátelé státu. Ty ve většině případů tvořili Jehovovi svědci. Růžové trojúhelníky připadly na homosexuály, sexuální násilníky, pedofily či zoofily. Žlutý trojúhelník v kombinaci s jmenovanými barvami byl přiřazen jednotlivým skupinám židů.

 

 

 

osvienčim press trip poznámky
osvienčim press trip poznámky Zdroj: Viasat World

Proč v Evropě roste extremismus?

Na konferenci Viasat Worldu, jejímž tématem byl i nárůst extremismu, jsme se odborníků ptali na to, jak si vysvětlují, že 74 let po skončení druhé světové války Evropu opět zaplavují extremistické živly.

 

„Myslím si, že lidé mají tendenci zapomínat na lekce z minulosti, což je poměrně běžné. Možná jde i o výsledek nedostatečného vzdělání. Odpověď můžete najít podle mě i v několika průzkumech veřejného mínění. Například ve Spojených státech se mnozí studenti nikdy neučili o Osvětimi. Podobná situace v Evropě je například i v takové bezpečné zemi, jakou je Švédsko,“ říká Piotr Setkiewicz.

 

„Existuje také pohled, podle kterého liberálně-demokratická politika nedává některým lidem to, co požadují. A proto se snaží o jinou politickou strukturu a nacházení extremistických odpovědí,“ dodal k Piotrově odpovědi britský historik, novinář a autor knih o druhé světové válce Guy Walters, který 8 let pracoval pro The Times, od roku 2013 vyučuje moderní britskou historii na New College of the Humanities v Londýně a spolupracoval na historických dokumentech, jako například Nazi Victory: The Post War Plan (2018), Secrets of the Third Reich (2014) či Nazi Hunters (2010).

 

 

Guy Walters, Alina Nowobilska a Piotr Setkiewicz

osvienčim press trip poznámky
osvienčim press trip poznámky Zdroj: Viasat World

 

Nejbližší měsíce Viasat History přinese 10dílnou sérii Greatest Events of World War II in Colour, která tě provede druhou světovou válkou a deseti důležitými mezníky válečného konfliktu.

 

Dokumentární série přijde na obrazovky v září a v říjnu bude Viasat History vysílat WWII in Numbers (Druhá světová válka v číslech) navazující na dokumentární seriál The Great War in Numbers. V listopadu se u příležitosti 80. výročí vypuknutí 2. světové války na obrazovkách objeví i série War Factories – Secret History of WWII s dosud nezveřejněnými záběry z období rozmachu nacismu. V posledním měsíci tohoto roku přinese Viasat dokument In Love With Adolf Hitler, který se zaměří na milostný život vůdce bývalého nacistického Německa.

 

Všechny mají za cíl připomenout si nejhorší válečný konflikt v dějinách lidstva, v němž přišly o život desítky milionů lidí.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
2 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
3 Kdy se otevřou obchody? Vláda rozhodne na jednání ve čtvrtek
4 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
5 „Hlas pro opozici je hlas pro válku,“ prohlásil mluvčí prezidenta Ovčáček
1 Pohřešovaný chlapec z Brna: Nenašli jej ani potápěči či vrtulník. Pátrá se po něm již sedmý den
2 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
3 Like House si odbyl svoji premiéru. Anna Šulc tvůrcům poslala klaunské emoji
4 Mads Mikkelsen je nový John Wick. V napínavém akčním traileru učí geeky vraždit členy násilnického gangu
5 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
5 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
více z témy refresher
V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)Je dospělá, uvnitř ale žije jen 4 roky. Dominika po nehodě zapomněla 24 let svého života (Rozhovor)
Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi? Ruské tanky směřují k Ukrajině. Má se Kyjev obávat a o co jde Putinovi?
více článků
Sponzorované články
Chybí ti noční život? Jägermeister tě projektem #SAVETHENIGHT propojí s tvým oblíbeným umělcem, hudebníkem nebo módním návrhářemChybí ti noční život? Jägermeister tě projektem #SAVETHENIGHT propojí s tvým oblíbeným umělcem, hudebníkem nebo módním návrhářem
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
Vildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupyVildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupy
více článků
Další news
před 18 minutami
Expolicista je vinen z vraždy Afroameričana George Floyda. Za mříže může jít až na 40 let.
před 53 minutami
VIDEO: Slovenský policista brutálně zbil mladíka na zemi. Uštědřil mu rány pěstí, kopance a postavil se mu na břicho.
více news
Mohlo by tě zajímat
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Co si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER BackstageCo si obléká Paulie Garand na shows a co zvláštního ukázal fanoušek Restovi? Sleduj nový díl REFRESHER Backstage
Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?Vyzkoušeli jsme si den na ovčí farmě. Proč je dnes těžké sehnat mladé lidi na práci se zvířaty?
Už by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorkyUž by to chtělo vyzkoušet nějaké mladší masíčko. Byli jsme na slovenské nudapláži, takto s námi koketovaly nahé seniorky
V úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožekV úterý odjel první vlak do Chorvatska, někteří si sbalili více roušek než ponožek
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.