Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 23. 4. 2021 svátek má Vojtěch, Vojtěška

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Navštívili jsme Chanov, Češku, která žila v KLDR, zakladatele Vesmírných lidí i podvodníky v Praze. Čti nejlepší články roku 2019

Podívej se na přehled nejlepších článků z letošního roku.

16. prosinec 2019, 18:58 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Refresher - Web
0
Antonín Havlík
16. prosinec 2019, 18:58

Navštívili jsme Chanov, Češku, která žila v KLDR, zakladatele Vesmírných lidí i podvodníky v Praze. Čti nejlepší články roku 2019

Podívej se na přehled nejlepších článků z letošního roku.

Antonín Havlík
16. prosinec 2019, 18:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Redakce REFRESHERu každý den pracuje na nových článcích a na zkvalitňování dalšího obsahu. S předplatným REFRESHER+ tak nedostaneš jen neomezený přístup k článkům bez reklam, ale i exkluzivní prémiový obsah. Rozhovory, reportáže a dlouhé články ze společenského, hudebního i historického dění, které nikde jinde nenajdeš. 

 

Za poslední rok jsme zamakali, abychom přinesli ještě kvalitnější obsah než kdy dříve. Na naši tvorbu jsme hrdí a i z tohoto důvodu ti předkládáme přehled nejlepších článků, které jsme v tomto období vytvořili.

 

Ať už šlo o rozhovor s Klárou, která trpěla psychickým onemocněním, obdivuhodný životní příběh Julia Vargy, který se i přes své onemocnění postavil StB, nebo velký článek o podnikavcích, kteří v 90. letech v Česku vydělávali vražděním lidí.

 

Navštívili jsme Chanov, Češku, která žila v KLDR, zakladatele Vesmírných lidí i podvodníky v Praze. Nejlepší články roku 2019
Navštívili jsme Chanov, Češku, která žila v KLDR, zakladatele Vesmírných lidí i podvodníky v Praze. Nejlepší články roku 2019

Katka odjela do Peru na ayahuascový rituál. Setkala se s démony, pak se jí spustily psychózy a musela i na elektrošoky

Autor: Antonín Havlík

 

Trend ayahuascových rituálů nabývá ve světě i v Česku na popularitě. Šamanský ceremoniál, ve kterém hlavní roli hraje vývar připravovaný ze speciální liány rostoucí hluboko v amazonském pralese. Někomu však nepřinese jen psychickou a fyzickou očistu těla. Vyzpovídali jsme Katku, která se rituálu zúčastnila. 

 

Motivací na tento výlet do dalekého Peru bylo ono sebepoznání a stavy rozšířeného vědomí. V tomto ji však ayahuasca zklamala, viděla totiž jen démony. „Zažít bych to znovu nechtěla, bylo to náročné. Nedokázala jsem si ani představit, co všechno seance obnáší. Neměla jsem to v hlavě dostatečně srovnané.“

 

V 17 letech trpěla silnými depresemi, byla na tom psychicky a fyzicky dost špatně. „Často jsem mívala morbidní, až agresivní představy,“ přiznala v našem článku, který si můžeš přečíst zde.

 


Aštar Šeran je můj nejlepší přítel, lidé jsou zotročení, říká zakladatel Vesmírných lidí

Autor: Adam Smeták

 

Možná si i ty vzpomeneš na křiklavě barevné letáčky, které na přelomu tisíciletí zaplavily české schránky. Vesmírní lidé jsou jedním z fragmentů 90. let. V Česku tuto sektu založil a proslavil Ivo A. Benda. Redakce REFRESHERu se s ním spojila, aby zjistila, jak tento muž dnes žije, jaký je život mezi Vesmírnými lidmi a co pro něj znamená Aštan Šeran, jenž je označován jako duchovní bytost vyššího vědomí

 

„Jejich nebeský vesmír je zářivý, oni tam nespí, žijí převážný čas v nebeských zahradách a parcích, kde se prochází, pohybují a vznáší se myšlenkou, vesele si spolu povídají, nádherně si často a každý z nich zpívá, každý z nich hraje na hudební nástroje a nikdo nedělá zbytečné a nesmyslné práce, jak je tomu zde u lidí,“ pověděl nám pan Ivo. Přečti si celý rozhovor zde. Ale pozor – pouze na vlastní nebezpečí.  

 


Krutá choroba ho upoutala na vozík a děsivě trpěl, přesto bojoval proti StB a komunisté se ho báli

Autor: Ondřej Jarůšek

 

Za přečtení rozhodně stojí také obdivuhodný životní příběh Julia Vargy. Toho kvůli sovětskému očkování v dětství postihla zákeřná nemoc. Závažně mu zkroutila tělo a způsobila nesmírnou bolest, ale ani to ho neodradilo bojovat proti komunistickému režimu. 

 

Našel si nový smysl života – pomáhat druhým. Začal psát filozofické spisy, což se nelíbilo režimu a proto ho následně začala pronásledovat StB. Ačkoli nebyl schopen jakýchkoli základních činností, tak ho komunisté vyslýchali. Přesto se ve své činnosti dál pokračoval. Přečti si jeho fascinující příběh zde.

 


Pět tisíc kilometrů pěšky přes Spojené státy. Pavel Sabela zvládl Continental Divide Trail

Autor: Vojtěch Vanda

 

Ujít pět kilometrů je pro někoho vrcholem turistiky. Ne však pro Pavla Sabelu. Ten ušel rovnou pět tisíc kilometrů. Zúčastnil se totiž nejdelší turistickou trasu vedoucí skrz Spojené státy Americké – Continental Divide Trail (CDT) až do Nového Mexika. Právě tam si udělal hodinku času, aby si s námi promluvil o svých dojmech z této mimořádně náročné cesty.

 

„Na začátku jsem, ač nerad, musel dávat kolem 30 až 35 kilometrů denně. Během měsíce, dvou se dostaneš do formy. Mladším klukům to trvá kratší dobu, moje tělo si na to muselo zvyknout. Postupem času jsem dával 50 kilometrů denně,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro REFRESHER. Kromě toho přiznal, kdy měl na cestě největší strach, jak se po cestě orientoval a co všechno si vzal na cestu.

 


Nina Špitálníková: V Severní Koreji mě zadržela tajná policie. Popravuje se tam na náměstí před očima dětí

Autor: Adam Smeták

 

O Severní Koreji se objevuje v médiích mnoho různých zpráv, všechny jsou však poměrně kusé. Samotná země, kde panuje značný totalitní dril, totiž o svém vnitřním fungování příliš neinformuje. Člověku, který ji nenavštívil, tak nezbývá nic jiného, než se spolehnout na příběhy těch, kteří tu možnost měli. 

 

Nina Špitálníková je jednou z Češek, které v Severní Koreji byly. V podivné zemi strávila celé dva měsíce. Její zážitek byl unikátní i v tom, že se do země podívala poprvé za režimu Kim Čong-ila a podruhé za Kim Čong-una.

 

Přečti si rozhovor, ve kterém například zjistíš, jak rozpoznávala tajné agenty, kteří ji neustále sledovali, proč ženy v Pchjongjangu nesmí jezdit na kole nebo proč se chtěla do KLDR vrátit i po třetí. 

 


Sídliště Chanov: Seriál Most! nic nezměnil, politici se sem jezdí jen vyfotit

Autor: Adam Smeták, Antonín Havlík

 

Když koncem února vyvrcholil na České televizi seriál Most!, šlo o nejúspěšnější televizní projekt za poslední dobu s ambicí vymýtit předsudky vůči Romům a rozptýlit napětí v české společnosti. Povedlo se to? To jsme byli o několik měsíců později zjišťovat přímo v Chanově, romském ghettu, o kterém koluje mnoho polopravd i mýtů. Zjistili jsme, že spíše ne.

 

My jsme se tam sešli s ředitelem Domu romské kultury a ředitelkou tamní základní školy, kteří nám nastínili skutečné problémy místních obyvatel. Z pečlivé reportáže se dozvíš, co tu dělají děti po škole, proč ji často nedokončí, jak fungují tamní rodiny a co mladým nejvíce chybí. 

 


První česká transgender modelka Peťa Nitka: Chci lidem ukázat, že je v pořádku být jako já

Autor: Adam Smeták 

 

Přečti si inspirativní rozhovor s první československou transgender modelkou Peťou Nitkou. Ta vystoupila jako vůbec první trans modelka na africkém kontinentu na Fashion Weeku v Jižní Africe a také v Indii, kde způsobila módní a LGBT revoluci.

 

V článku se rozpovídala nejen o této zkušenosti, ale i o osobním životě, nedávno prodělané změně pohlaví či pohledu na svět modelingu.

 

„Každá si stěžuje na to, jak je to u nás zdlouhavé, jak je to náročné a jaká máme za sebou ponižující vyšetření. Já nevím, jestli je to mou pozitivitou, ale u mě to bylo úplně v pohodě. Mně to celé trvalo rok a tři měsíce. Sexuoložka hned věděla, že jsem žena,“ vzpomínala Peťa.

 


Zabíjení jako výnosný byznys: na dně Orlické přehrady i uprostřed McDonaldu. Takhle se vraždilo v Česku v 90. letech

Autor: Antonín Havlík

 

Devadesátá léta nepřinesla jenom bláznivě barevné outfity, nevtipné estrády nebo tamagoči. Přinesla i mnoho mimořádně temných kapitol, kterých jsme se věnovali v našem seriálu. Jeden z dílů poodkrývá kauzy nájemných vrahů, kteří se za peníze neštítili zabíjet.

 

Ať už jde o nebezpečné skupiny, jakými je Berdychův gang, Orličtí vrazi nebo Kolínský gang. Zabíjení bylo pro ně velmi výnosným byznysem.

 

O jejich nezkrotnosti v 90. letech svědčí i událost, která se odehrála přímo v pobočce fastfoodového řetězce McDonald's v pražské Vodičkově ulici. Právě tam totiž za bílého dne vkročil vrah, který zabil českého podnikatele. Kolik peněz si za zabití vrahové brali korun? I to se dozvíš v článku.

 


Jak se dělá špinavý byznys v centru Prahy: Kolik za hodinu vydělají trápením hadů a holubů a skákáním v medvědím kostýmu?

Autor: Antonín Havlík

 

REFRESHER upozornil svou reportáží i na problematiku velkých zvířecích kostýmů, které ještě v létě zamořovaly centrum Prahy a také na podnikavce, kteří pro peníze trápili zvířata. Zjišťovali jsme, jak tyto organizované skupinky pracovaly a kolik si za svůj špinavý byznys braly peněz.

 

Protože ačkoli by se to nezdálo, kostým v hodnotě deseti tisíc se jim zaplatí již po pár dnech. Pak už jde jen o zisk. Pokuty přitom nebyly příliš vysoké. „Podle informací magistrátu se pokuty za loňský rok vyšplhaly na 15 tisíc korun. Byznys to tedy zřejmě příliš neohrozilo. Tihle muži pokračují ve svých ilegálních činnostech dál,“ informujeme ve článku, který si můžeš přečíst zde.

 


Klára slyšela hlasy a myslela si, že je klon. Každý, kdo cítí, že má nějaký problém, by měl vyhledat pomoc, říká

Autor: Antonín Havlík

 

Informovat o psychických chorobách je v dnešním složitém světě obzvláště důležité. Pokud se problém vyskytne, je třeba si umět říct o pomoc. Proto je skvělé, když o svých pocitech a zkušenostech otevřeně hovoří mladý člověk. Kláře je 24 let a před třemi lety jí propuklo onemocnění, které změnilo celý její život. 

 

Promlouvaly k ní hlasy, měla pocit, že ji lidi sledují, pak si myslela, že je klon. Lékaři jí diagnostikovali schizofrenii a ona se zamyslela nad tím, jak nejlépe vysvětlit svým kamarádům a známým, co jí vlastně je.

 

Jaký je každodenní život s takovou nemocí? Co předcházelo tomu, že jí nemoc dovedla až k rozhodnutí ukončit svůj život? A jak probíhala léčba v psychiatrické léčebně? To všechno se dozvíš v našem rozsáhlém rozhovoru

 


Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Jake Paul znovu vyzývá Conora McGregora na souboj. Směšný idiot, vynadal mu na revanš šéf UFC Dana White
2 Ukrajina je připravena na válku s Ruskem, bojovat bude do posledního muže, prohlásil prezident Zelenskyj
3 Přehled: Podívej se, jak si Česko stojí v očkování v porovnání s dalšími státy EU
4 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
5 Miroslava Němcová: Zeman by měl abdikovat
1 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
2 Miroslava Němcová: Zeman by měl abdikovat
3 Ukrajina je připravena na válku s Ruskem, bojovat bude do posledního muže, prohlásil prezident Zelenskyj
4 „Like House je ještě horší, než jsem si myslel,“ reagují diváci. V příští sérii chce být Sugar Denny
5 Like House řeší vážný problém. V aplikaci pro hlasování bylo zooporno, nahé fotky a násilný obsah
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 Hamáček se pustil do Bartoše: „Co navrhujete Vy? Zatím bojujete jen na Twitteru!”
3 VIDEO: Youtuber Jake Paul v 1. kole ukončil bývalého bojovníka UFC. Boj netrval ani 2 minuty
4 Petříček: „Odpálení skladu na našem území jako útok na zboží. Taky mi ten rusko-český slovníček podsouvali“
5 Marvel otevřeně řeší rasismus. USA nechtějí černého Captaina Americu a Falcon to chce změnit
1 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
2 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
3 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
4 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
5 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
více z témy refresher
Nejstarší česká pornoherečka: Porno je procházka růžovou zahradou. Vždy jsem přidala plyn a něco dokázala, jsem spokojenáNejstarší česká pornoherečka: Porno je procházka růžovou zahradou. Vždy jsem přidala plyn a něco dokázala, jsem spokojená
V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
Poznala ho přes Tinder, znásilnil ji u sebe doma: Myslela jsem si, že je to moje vina, už vím, že to není pravda (Rozhovor)Poznala ho přes Tinder, znásilnil ji u sebe doma: Myslela jsem si, že je to moje vina, už vím, že to není pravda (Rozhovor)
více článků
Sponzorované články
Potřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarketPotřebuješ flex kabel? Poradíme, jak rozlišit OEM od aftermarket
Noční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radostNoční život jako by už skoro neexistoval. Zapoj se do iniciativy #SAVETHENIGHT a pomoz zachovat svobodu, odvázanost a radost
Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?Zvyšuje pití alkoholu pravděpodobnost nákazy koronavirem?
více článků
Další news
před 5 minutami
Koalice Pirátů a STAN drtí hnutí ANO. Takto vypadá nejnovější volební model.
před 18 minutami
The Weeknd stvořil dokonalou Arianu Grande v továrně na panenky. Sleduj spojení dvou světoznámých umělců.
více news
Mohlo by tě zajímat
Nejkrvavější sport na světě, vládní skandál v Británii a návrat legendárních tenisek (Freshnews)Nejkrvavější sport na světě, vládní skandál v Británii a návrat legendárních tenisek (Freshnews)
Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepšíNápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
Freshnews: České poslankyně čelí nechutným útokům, režisér Lidské stonožky si připravil další šílený hororFreshnews: České poslankyně čelí nechutným útokům, režisér Lidské stonožky si připravil další šílený horor
Freshnews: Známý raper představil „satanistické“ tenisky, Samsung přichází s další žhavou novinkouFreshnews: Známý raper představil „satanistické“ tenisky, Samsung přichází s další žhavou novinkou
Remixy písní se zvuky z gay porna, Řezníka nebo Juice WRLD. Tohle mají Pražané ve sluchátkáchRemixy písní se zvuky z gay porna, Řezníka nebo Juice WRLD. Tohle mají Pražané ve sluchátkách
Freshnews: Manželka Rytmuse odsoudila fat-shaming, kontroverzní zápas Slavie vyšetřuje policieFreshnews: Manželka Rytmuse odsoudila fat-shaming, kontroverzní zápas Slavie vyšetřuje policie
Benny Cristo, Ektor a Bára Votíková: Jak známé osobnosti prožívají lockdown a kde berou motivaci k práci? (Anketa)Benny Cristo, Ektor a Bára Votíková: Jak známé osobnosti prožívají lockdown a kde berou motivaci k práci? (Anketa)
Anketa: Hasič, doktor, řidič tramvaje nebo fotbalista. Zeptali jsme se Čechů, jak jim rok s koronavirem změnil životAnketa: Hasič, doktor, řidič tramvaje nebo fotbalista. Zeptali jsme se Čechů, jak jim rok s koronavirem změnil život
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.