Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 29. 11. 2020 svátek má Zina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Filmy a Seriály - Recenze
0
Adam Smeták
3. září 2020, 15:56
Čas čtení: 2:34
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Dokument Králové videa je zábavné retro, ale i poučné ohlédnutí za dobou, kdy si lidé museli filmy dabovat sami (Recenze)

Do kin míří unikátní dokument, který by sis neměl nechat ujít.

Adam Smeták
3. září 2020, 15:56
Čas čtení: 2:34
Dokument Králové videa je zábavné retro, ale i poučné ohlédnutí za dobou, kdy si lidé museli filmy dabovat sami (Recenze)
Zdroj: Králové videa
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Navzdory pandemii vstupuje do českých kin nový dokumentární film Králové videa. Prostřednictvím něj můžeš nahlédnout do dob, kdy neexistoval internet, streamovací služby a k hollywoodským filmům se člověk mohl dostat většinou jen pokoutným způsobem. Unikátní pohled do 80. a 90. let nabízí svědectví doby, kdy kolem naší země stály ostnaté dráty a vliv takzvané západní kultury byl nepřípustný. Právě to ale v lidech ještě více probouzelo chuť dostat se k zakázanému ovoci. Za zataženými žaluziemi si pustit Terminátora, Predátora nebo Hvězdné války.

 

Na kvalitě nezáleželo a problém s cizí řečí se řešil takzvaným rychlodabingem, kdy jeden člověk namlouval všechny postavy ve filmu. Vše bylo pod rouškou ilegality a motivace jednotlivců – pašeráků, dabérů či distributorů – byly různé.  Pro někoho šlo o lásku k filmu, pro druhého o byznys. Nejčastěji v tom ale hrálo roli oboje. 

 

KV
Zdroj: Horrorwatch

Nejen to se dozvídáme z dokumentu Králové videa, který právě vstupuje do kin. Obraz doby je v něm vylíčen prostřednictvím řady tehdejších aktérů. Na tragikomickou dobu, kdy byl k hollywoodským filmům přístup oficiálně zapovězen, vzpomínají se směsí nostalgie a úlevy taková rychlodabérská jména jako Ondřej Hejma nebo Ondřej Neff, ale také bývalí pašeráci a distributoři ilegálních filmů. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1452 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Americká astronautka Jeanette Eppsová: Umím si určitě přestavit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a MěsícemAmerická astronautka Jeanette Eppsová: Umím si určitě přestavit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a Měsícem
Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3
Nejprve drogy a vášnivý sex, výčitky a zlomená srdce až později. Calin vylil své Svědomí na papír (Recenze)Nejprve drogy a vášnivý sex, výčitky a zlomená srdce až později. Calin vylil své Svědomí na papír (Recenze)
VÍCE

Autoři dokumentu si na výběr respondentů nechali záležet. K natáčení přizvali dokonce i kriminalistu, který se na začátku 90. let podílel na potírání ilegálního trhu s filmy. V úsměvném příspěvku, který perfektně ilustruje doby minulé, se přiznává, že i on sledoval ilegální filmy s rychlodabingem, které paradoxně zároveň musel potírat.

 

 

A takových momentů má dokument Králové videa hned několik. Vzpomínky na časy, kdy se před televizí scházela i více než desítka lidí, aby si mohli vychutnat špatně nadabovaný film v příšerné kvalitě, jsou pro pamětníky nostalgií a pro mladou generaci připomínkou toho, že by si měla vážit svobodného přístupu ke kultuře. Ne vždy to bylo samozřejmostí. 

 

KV
Zdroj: Horrorwatch

Možná trochu překvapivě jsou Králové videa pro mladého člověka dobře srozumitelní. V úvodu se člověk sice poměrně snadno ztratí v záplavě „mluvících hlav“, ale postupně se dokument zklidní, zaměří na historky a prozkoumává jednotlivé etapy šíření ilegálních filmů na našem trhu. Ačkoli jsem popisovanou dobu na vlastní kůži nezažil, dokument mi ji dokázal přiblížit do takové míry, že jsem vnímal její nostalgické, ale i tragické poselství

 

Z Králů videa je cítit nadšení autorů, kteří museli procházet hodiny a hodiny materiálů, aby z mozaiky příběhů, archivních snímků a vzpomínek sestavili srozumitelné a informacemi nabité dílo přibližující fenomén specifický pro státy bývalého východního bloku. Králové videa se ale nezastavují jen u rychlodabingu a v totalitě. Dokument se ve své druhé polovině přesouvá i do let krátce po Sametové revoluci, kdy si společnost a policie teprve zvykala na to, co je ve filmové branži autorský zákon a proč by se měl ctít.

 

KV
Zdroj: Horrorwatch

 

Králové videa jsou tématicky trefou do černého. Prozkoumávají unikátní období naší historie, do kterého ještě nikdo takto komplexně nevešel a činí tak s nadšením, které je patrné už jen z množství materiálu, které museli nasbírat a jistě jen s těžkým srdcem selektovat, aby divákovi ukázali opravdu jen to podstatné a nejlepší. 

 

Hlavní devízou dokumentu je, že je srozumitelný pro každého. Moje obavy, že půjde jen o okrajovou záležitost pro pamětníky, se ukázaly být zbytečné. Jako člověk, který tu dobu nezažil, jsem se dozvěděl spoustu zajímavých informací, historek a především jsem dostal možnost nahlédnout za oponu a vycítit, jaké motivace lidé tehdy měli k tomu, aby si zakázané filmy sháněli. Navíc jsem se to dozvěděl ve stravitelné stopáži a tempu.

 

KV
Zdroj: Králové videa

Králové videa stojí za pozornost minimálně všem fanouškům filmu. Po lehce nepřehledném úvodu přichází informacemi a emocemi nasáklá podívaná, která člověku připomene, jakou tradici u nás má láska k filmu. Zároveň ale tvůrci nenasazují před objektiv černobílý filtr, nehrají jen na notu nostalgie a prostřednictvím aktérů filmu připouští, že významnou roli v masovosti rychlodabingu hrál i byznys. Černé peníze, touha po rychlém výdělku.

 

Do kin míří povinnost pro filmové fanoušky, kterou hodnotím osmi a půl body z deseti a připojuji výzvu: Běž do kina, dokud je to možné. Tvůrci si to zaslouží.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Králové videa Tagy: Králové videa
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
3
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.