Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. listopadu 2020 v 11:57
Čas čtení 1:06
Vojtěch Vanda

Reprodukční číslo R kleslo v Česku na hodnotu 1

NEWS ČESKO KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Opatření, která byla přijata vládou, pravděpodobně fungují.

Reprodukční číslo R, udávající rychlost šíření nákazy v populaci, kleslo v neděli na hodnotu 1. Podle hodnoty R je vidno, kolik dalších osob dokáže jeden nakažený člověk, v tomto případě koronavirem, nakazit. Za dílčí úspěch zpomalení šíření koronaviru pravděpodobně mohou nové restrikce vlády, jelikož číslo začalo klesat po jejich zavedení. Informují Novinky.cz.

Doporučeno
Praha se stává premiantem v boji s koronavirem. Patří mezi regiony, kde se vir šíří nejméně Praha se stává premiantem v boji s koronavirem. Patří mezi regiony, kde se vir šíří nejméně 2. listopadu 2020 v 10:21

Podle statistik z poloviny září dosáhlo reprodukční číslo hodnoty 1,6. Jakmile se ale zavedla nová opatření, jeho hodnota začala nabírat klesavou tendenci, která postupně zatlačila hodnotu čísla pod 1,1. Jak píší Novinky.cz, reprodukční číslo R nadále klesá.

Abychom však mohli efektivně bojovat s nákazou a kontrolovat její šíření, je nutné, abychom dostali reprodukční číslo pod hodnotu 0,8. Tuto hodnotu několikrát zmiňoval i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, jenž právě po svém zvolení do funkce přišel s tvrdými opatřeními. On sám se na Twitteru o změně čísla zmínil, nicméně dodal, že následující dva týdny budou hlavně pro doktory a sestry opravdu krušné.

Prozatím se však situace nijak výrazně nelepší. Přestože počet nakažených z neděle, 6542, je méně než minulou neděli, stále se jedná o opravdu vysoké číslo. V pondělí, vzhledem k tomu, že skončil víkend, se testuje ve větší míře, je tak pravděpodobné, že se počet nově nakažených přiblíží 10 000. Stejně, jako tomu bylo každý den v posledních dvou týdnech. I kvůli tomu se vláda rozhodla prodloužit nouzový stav, a to zatím do 20. listopadu.

Doporučeno
Prostředí politiky pro mě nebylo úplně kultivující. Atmosféra společnosti se od jarního období výrazně posunula, říká Vojtěch Prostředí politiky pro mě nebylo úplně kultivující. Atmosféra společnosti se od jarního období výrazně posunula, říká Vojtěch 1. listopadu 2020 v 8:45

Celkový počet nakažených v Česku je 180 797, z nichž 7 370 je aktuálně hospitalizovaných. Celkem 3 429 lidí přišlo kvůli pandemii o život

Domů
Sdílet
Diskuse