Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

Recenze: Pieces of a Woman

Měl bys vidět Pieces of a Woman od Netflixu?

Dominik Vetrák
11. leden 2021, 20:22 Čas čtení: 2:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Filmy a Seriály - Recenze
16
Dominik Vetrák
11. leden 2021, 20:22
Čas čtení: 2:30

Recenze: Pieces of a Woman

Měl bys vidět Pieces of a Woman od Netflixu?

Dominik Vetrák
11. leden 2021, 20:22
Čas čtení: 2:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Maďarský režisér Kornel Mundruczo může být na sebe hrdý. Natočil skvělý film, který ocenili i na filmovém festivalu v Benátkách. Mimo jiné si odtud odnesla Vanessa Kirby cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Ve snímku Pieces of a Woman (Střípky ženy) ztvárňuje mladou, budoucí matku Marthu, která se společně se svým mužem Seanem připravuje na domácí porod.

 

Po několika krátkých scénách se dostáváme do jejich domu, kde se Marthě zvyšuje frekvence kontrakcí. Namísto duly, která měla vést její porod, ale přijde její náhradnice, což nepomůže psychické pohodě ani jednoho z rodičů.

 

Po relativně rychlém porodu si všichni vydechnou. Uplakané miminko křičí a natahuje se k mámě. Nicméně, o několik vteřin později už nedýchá a divák je šokován z událostí posledních několika minut.

 

Z celkové více než dvouhodinové délky filmu jsme totiž na začátku sledovali téměř 25 minut dlouhou nepřerušovanou scénu, která zachycuje momenty před a během porodu. Martha, dula Eva a Sean se přemisťují po třech pokojích a připravují se na porod. Autentické zobrazení těchto scén vytváří velmi nepříjemnou, soucitnou, bolestivou a napínavou atmosféru.

 

 

Jako diváci jsme se neustále obávali o matku a doufali v nejlepší, přestože jsme věděli, co se nakonec nevyhnutelně stane. Nepřerušovaná sekvence je impozantní z několika aspektů. Samozřejmě, nejvíce chvály si zaslouží herci v čele s Vanessou Kirby, která je jedním slovem strhující. Hrát takto emocionální a fyzicky náročné scény bez přestávky po tak dlouhou dobu muselo být šíleně vyčerpávající.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3636 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 9 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Kde se koupat: Zatopená pískovna Dobříň má čistou vodu i minipláže schované v rákosíKde se koupat: Zatopená pískovna Dobříň má čistou vodu i minipláže schované v rákosí
Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)Josef Středula: Rozumím lidem a dlouhodobě je hájím, kostlivce ve skříni nemám (Rozhovor)
Politika ženy potřebuje. Čím více, tím lépe, říká poslankyně za Piráty Kocmanová (Rozhovor)Politika ženy potřebuje. Čím více, tím lépe, říká poslankyně za Piráty Kocmanová (Rozhovor)
VÍCE

Všichni to ale zvládli výborně a v nasazeném tempu pokračují i ​​po zbytek filmu. V něm další hodinu a půl sledujeme, jak se rodiče a Marthina rodina snaží vypořádat se ztrátou dítěte. Celý film se tak nese v depresivní atmosféře plné bolesti a žalu. Oběma rodičům jistou dobu trvá, než se dokáží vrátit do práce, ačkoli se snímek ani příliš nesnaží zobrazit jejich každodenní problémy plynoucí z běžného života.

 

Zdroj: Netflix

 

Namísto toho se scénář zaměřil na jejich vzájemné vztahy, vztahy s rodinou, sexuální či romantický život celkově. Většinu stopáže si pro sebe krade Vanessa Kirby jako matka Martha, která tuto ztrátu nese nejhůře. Snímek tak zobrazuje její snahu vypořádat se se vším, co se stalo, přičemž její situaci nezlehčuje ani její matka. Ta trvá na tom, aby s případem šla k soudu a „pomstila“ se pomocnici, která tak úplně jejich porod nezvládla.

 

Smrt děťátka měla destruktivní vliv i na vztah s jejím manželem, který se každým dnem stává chladnějším. Tragická událost si vybírá daň na obou z nich, přičemž to každý prožívá po svém. I tak se nám však nelíbilo, jakým způsobem zobrazili tvůrci Seana, jeho trauma a samotný závěr. Divák si tak o něm učiní jistý obraz, který není dostatečně podložen zobrazením jeho minulosti či dostatečným rozebíráním jeho charakteru.

 

Kromě finále a nedostatečného prostoru pro manžela Seana ale snímku nemáme tolik co vytknout. Někdo může zmíněný úvod vnímat negativně, protože se na něj dívá jen velmi těžko, ale právě v tom spočívá jeho brilantní herecká a technická stránka.

 

Zdroj: Netflix

 

Konverzační drama se spoléhá na své skvěle napsané a poutavé dialogy, hádky a vyhrocené argumenty způsobené emocionálním vytížením všech členů rodiny. Hádky rozhodně nejsou tak skvěle natočené a zahrané jako v případě Marriage Story, ale dostat se na úroveň tohoto filmu je i tak téměř nemožné.

 

I přesto, že jde o převážně konverzační drama, jsme se nikdy nenudili. Je to díky dialogům, které ti nedovolí nesoustředit se. Pieces of a Woman je tak skvělým dramatem ani ne tak o lásce, jako spíše o vyrovnávání se se smrtí novorozeného dítěte.

 

O tom, jaké má taková událost destruktivní efekty na všechny zúčastněné a jak může zcela zničit i skvěle fungující vztah dvou zamilovaných lidí. Herecký koncert Vanessy Kirby rozhodně stojí za zhlédnutí už jen kvůli první půlhodině, která je nesmírně silná a jen tak na ni nezapomeneš. Pieces of a Woman si tak od nás odnáší slabších osm bodů z deseti.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Netflix
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít