Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 18. 6. 2021 svátek má Milan, Milana

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé

Střet Godzilly a Konga je povinností pro každého blockbusterového nadšence.

Dominik Vetrák
1. duben 2021, 19:15 Čas čtení: 3:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé
Zdroj: Warner Bros.
Filmy a Seriály - Recenze
2
Dominik Vetrák
1. duben 2021, 19:15
Čas čtení: 3:20

Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé

Střet Godzilly a Konga je povinností pro každého blockbusterového nadšence.

Dominik Vetrák
1. duben 2021, 19:15
Čas čtení: 3:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé
Zdroj: Warner Bros.

Režisér Adam Wingard přebral štafetu po Gareth Edwardsovi, Michaelovi Doughertym a Jordanovi Vogt-Robertsovi jako další tvůrce filmu z MonsterVerse. Jde o spojený filmový svět Godzilly, King Konga a jiných velkých příšer. Ani Wingardovi se ale nepodařilo natočit funkční film o Godzille se zajímavými postavami (Kong: Skull Island byl v tomto aspektu jakžtakž povedený). 

 

Warner Bros. a producenty jednoduše takovýto film nezajímá a ani ho nechtějí natočit. Zpravidla tak zadávají scenáristům vytvořit nesmyslný film, kde postavy dělají jedno intergalakticky primitivní rozhodnutí za druhým, děj nedává smysl a jediným plusem je blockbusterový audiovizuál.

 

 

 

Godzilla vs. Kong je stejnou měrou nádherným filmem, na který se skvěle dívá, jako je zcela nefunkčním zmetkem. V centru dění jsou zase jednou zcela nové postavy, na kterých ti nebude moc záležet. Zajímavá je akorát neslyšící holčička jménem Jia, které má s Kongem vytvořené speciálně pouto. Bohužel, tvůrci dostatečně nevyužili jejich vztah a možnosti emotivního napětí, takže Jia funguje pouze jako nástroj pro posunutí děje. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2090 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Z filmu se to nedozvíš, ale nováček Ren Serizawa je synem Dr. Ishira Serizawy (Ken Watanabe a jeho hláška Let Them Fight z předchozích dílů). Celkem zbytečná je i postava Kyla Chandlera (otec postavy Millie Bobby Brown), který celý film akorát tak kouká do monitorů počítačů.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Na postavy tedy raději zapomeň, i když ti to zřejmě trio Millie Bobby Brown, Brian Tyree Henry a Julian Dennison nedovolí.

 

Dvě děti a běžní konspirátoři se bez jakýchkoliv problémů dostávají do nejpřísněji střežených vojenských a vědeckých komplexů po celém světě a maří plány obrovským společnostem tím, že polijí počítač alkoholem.

 

Nikdo od tohoto filmu nečekal oscarový scénář, ale nemusel by přeci být vyloženě stupidní a bez jakékoliv logiky. Těch případů absence logiky bychom našli mnohem více, ale to jsi už určitě pochopil. Vrcholem facepalmových situací je, když se děti dostanou do laboratoře s Mechagodzillou bez větších problémů než do Kauflandu bez respirátoru. 

 

Neboj se, nejde o spoiler. Mechagodzilla byla naznačena vícekrát už i v trailerech a každému bylo jasné, že Kong a Godzilla se na konci filmu proti někomu spojí. Potěší alespoň to, že příchod Mechagodzilly měl menší dějový zvrat. Smysl dává nakonec i to, že Godzilla zničehonic začala útočit na lidi. A tady si uvědomujeme, že ten film je fakt neuvěřitelně hloupý, když na něm oceňujeme i splnění logického vysvětlení hlavní zápletky.

 

Teď už víš, že mozek nemůžeš při sledování tohoto blockbusteru vůbec používat. Scénář je děravý a nedokáže pracovat s postavami. V případě Briana Tyra Henryho se neustále snaží o humor, který se jednak nezdařil a jednak v tomto filmu z hlediska jeho atmosféry a tónu vůbec nesedí. I přesto všechno jsme si ale Godzilla vs. Kong dokázali užít. Jak jsme totiž psali už na začátku, na film se výborně dívá.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Audiovizuální stránka se podařila na jedničku s hvězdičkou. Předešlým filmům se nesmírně vyčítalo, že většina soubojů se odehrávala ve tmě a nebyly úplně přehledné. Adam Wingard tedy „natočil“ většinu soubojů během dne, v boji se snadno zorientuješ a užiješ si každý úder, ať už přijde z kterékoliv strany. 

 

Kdybychom měli hodnotit jen tu půlhodinu, kdy sledujeme zápasení a pohyby monster, byl by to možná i plný počet bodů. Efekty jsou špičkové i přesto, že tvůrci vizuálních efektů je museli dělat doma a ne ve studiu. Film je mnohem pestřejší než jeho předchůdci, využívá širší paletu barev a odehrává se hned v několika různých prostředích, čehož vzhledem k problémům s přepravou obrovských příšer není úplně jednoduché docílit. 

 

Velkou pochvalu si zaslouží kameramani a tvůrci efektů. Mimořádně se nám líbily dvě krátké scény, kdy se na souboj mezi Kongem a Godzilly díváme očima jednoho z nich. Škoda, že takových scén nebylo více, protože působily úžasně (stejně jako přelet „helikoptéry“ mezi obry). Tvůrcům se podařilo i tu jednu noční bitku natočit zcela famózně, když je vše přehledné a díky využití osvětlení a barev i zřetelné.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Dát dohromady tyto sekvence muselo být náročné, zvláště v současné pandemické situace bychom to měli ocenit. Vynikající je i soundtrack, díky kterému získaly souboje větší „šťávu“. 

 

Godzilla vs. Kong je bohužel nesmírně nepovedený a nefunkční film. Pokusy o humor rozbíjejí katastrofickou atmosféru, nelogický scénář s ještě méně logicky napsanými postavami („prosím, vy dva vojáci, namiřte na Konga těmi puškami, určitě se lekne a poslechne nás“) tě bude neustále vyrušovat a za srdce nechytí ani herci. 

 

Avšak mezi všechny tyto nefunkční scény přichází na řadu blockbuster a dokonalá práce s kamerou, efekty a se zvukem. Souboje obrovských monster jsou skvěle natočené a nastříhané. Drží diváka v napětí a ohromují skvělými scénami, když si monstra velká jako mrakodrap dávají do držky. Každému z nás se právě splnil jeho dětský sen, je ale velká škoda, že jsme si to nemohli užít v kině.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Pokud dokážeš nemyslet, ignorovat všechny negativní stránky a zaměřit se pouze na akční scény, film si nesmírně užiješ a přičti si nějaký bod-dva navíc. Bohužel, pro nás a také pro film, my tolik negativních aspektů a do očí bijících chyb ignorovat nedokážeme, a tak si od nás Godzilla vs. Kong odnáší šest bodů z deseti

 

Pokud bychom snímek viděli v kině, určitě bychom něco připočetli. I tak je to ale ideální blockbusterový výplach, jaký každý z nás sem tam potřebuje.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Warner Bros.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít