Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 12. 4. 2021 svátek má Julius

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé

Střet Godzilly a Konga je povinností pro každého blockbusterového nadšence.

1. duben 2021, 19:15 Čas čtení: 3:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé
Zdroj: Warner Bros.
Filmy a Seriály - Recenze
2
Dominik Vetrák
1. duben 2021, 19:15
Čas čtení: 3:20

Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé

Střet Godzilly a Konga je povinností pro každého blockbusterového nadšence.

Dominik Vetrák
1. duben 2021, 19:15
Čas čtení: 3:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Godzilla vs. Kong dokazuje, že nádherný vizuál a ohromující rvačky nestačí, pokud jsou postavy a scénář úplně hloupé
Zdroj: Warner Bros.

Režisér Adam Wingard přebral štafetu po Gareth Edwardsovi, Michaelovi Doughertym a Jordanovi Vogt-Robertsovi jako další tvůrce filmu z MonsterVerse. Jde o spojený filmový svět Godzilly, King Konga a jiných velkých příšer. Ani Wingardovi se ale nepodařilo natočit funkční film o Godzille se zajímavými postavami (Kong: Skull Island byl v tomto aspektu jakžtakž povedený). 

 

Warner Bros. a producenty jednoduše takovýto film nezajímá a ani ho nechtějí natočit. Zpravidla tak zadávají scenáristům vytvořit nesmyslný film, kde postavy dělají jedno intergalakticky primitivní rozhodnutí za druhým, děj nedává smysl a jediným plusem je blockbusterový audiovizuál.

 

 

 

Godzilla vs. Kong je stejnou měrou nádherným filmem, na který se skvěle dívá, jako je zcela nefunkčním zmetkem. V centru dění jsou zase jednou zcela nové postavy, na kterých ti nebude moc záležet. Zajímavá je akorát neslyšící holčička jménem Jia, které má s Kongem vytvořené speciálně pouto. Bohužel, tvůrci dostatečně nevyužili jejich vztah a možnosti emotivního napětí, takže Jia funguje pouze jako nástroj pro posunutí děje. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1883 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jak se postavit rakovině? 10 výjimečných filmů o lidech, kteří bojují s onkologickými onemocněnímiJak se postavit rakovině? 10 výjimečných filmů o lidech, kteří bojují s onkologickými onemocněními
Nejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahyNejbrutálnější sport na světě: Barmský box je jen pro silné povahy
Top 10 fashion momentů supermodelky Alessandry AmbrosioTop 10 fashion momentů supermodelky Alessandry Ambrosio
VÍCE

Z filmu se to nedozvíš, ale nováček Ren Serizawa je synem Dr. Ishira Serizawy (Ken Watanabe a jeho hláška Let Them Fight z předchozích dílů). Celkem zbytečná je i postava Kyla Chandlera (otec postavy Millie Bobby Brown), který celý film akorát tak kouká do monitorů počítačů.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Na postavy tedy raději zapomeň, i když ti to zřejmě trio Millie Bobby Brown, Brian Tyree Henry a Julian Dennison nedovolí.

 

Dvě děti a běžní konspirátoři se bez jakýchkoliv problémů dostávají do nejpřísněji střežených vojenských a vědeckých komplexů po celém světě a maří plány obrovským společnostem tím, že polijí počítač alkoholem.

 

Nikdo od tohoto filmu nečekal oscarový scénář, ale nemusel by přeci být vyloženě stupidní a bez jakékoliv logiky. Těch případů absence logiky bychom našli mnohem více, ale to jsi už určitě pochopil. Vrcholem facepalmových situací je, když se děti dostanou do laboratoře s Mechagodzillou bez větších problémů než do Kauflandu bez respirátoru. 

 

Neboj se, nejde o spoiler. Mechagodzilla byla naznačena vícekrát už i v trailerech a každému bylo jasné, že Kong a Godzilla se na konci filmu proti někomu spojí. Potěší alespoň to, že příchod Mechagodzilly měl menší dějový zvrat. Smysl dává nakonec i to, že Godzilla zničehonic začala útočit na lidi. A tady si uvědomujeme, že ten film je fakt neuvěřitelně hloupý, když na něm oceňujeme i splnění logického vysvětlení hlavní zápletky.

 

Teď už víš, že mozek nemůžeš při sledování tohoto blockbusteru vůbec používat. Scénář je děravý a nedokáže pracovat s postavami. V případě Briana Tyra Henryho se neustále snaží o humor, který se jednak nezdařil a jednak v tomto filmu z hlediska jeho atmosféry a tónu vůbec nesedí. I přesto všechno jsme si ale Godzilla vs. Kong dokázali užít. Jak jsme totiž psali už na začátku, na film se výborně dívá.

 

Zdroj: Warner Bros.

 

Audiovizuální stránka se podařila na jedničku s hvězdičkou. Předešlým filmům se nesmírně vyčítalo, že většina soubojů se odehrávala ve tmě a nebyly úplně přehledné. Adam Wingard tedy „natočil“ většinu soubojů během dne, v boji se snadno zorientuješ a užiješ si každý úder, ať už přijde z kterékoliv strany. 

 

Kdybychom měli hodnotit jen tu půlhodinu, kdy sledujeme zápasení a pohyby monster, byl by to možná i plný počet bodů. Efekty jsou špičkové i přesto, že tvůrci vizuálních efektů je museli dělat doma a ne ve studiu. Film je mnohem pestřejší než jeho předchůdci, využívá širší paletu barev a odehrává se hned v několika různých prostředích, čehož vzhledem k problémům s přepravou obrovských příšer není úplně jednoduché docílit. 

 

Velkou pochvalu si zaslouží kameramani a tvůrci efektů. Mimořádně se nám líbily dvě krátké scény, kdy se na souboj mezi Kongem a Godzilly díváme očima jednoho z nich. Škoda, že takových scén nebylo více, protože působily úžasně (stejně jako přelet „helikoptéry“ mezi obry). Tvůrcům se podařilo i tu jednu noční bitku natočit zcela famózně, když je vše přehledné a díky využití osvětlení a barev i zřetelné.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Dát dohromady tyto sekvence muselo být náročné, zvláště v současné pandemické situace bychom to měli ocenit. Vynikající je i soundtrack, díky kterému získaly souboje větší „šťávu“. 

 

Godzilla vs. Kong je bohužel nesmírně nepovedený a nefunkční film. Pokusy o humor rozbíjejí katastrofickou atmosféru, nelogický scénář s ještě méně logicky napsanými postavami („prosím, vy dva vojáci, namiřte na Konga těmi puškami, určitě se lekne a poslechne nás“) tě bude neustále vyrušovat a za srdce nechytí ani herci. 

 

Avšak mezi všechny tyto nefunkční scény přichází na řadu blockbuster a dokonalá práce s kamerou, efekty a se zvukem. Souboje obrovských monster jsou skvěle natočené a nastříhané. Drží diváka v napětí a ohromují skvělými scénami, když si monstra velká jako mrakodrap dávají do držky. Každému z nás se právě splnil jeho dětský sen, je ale velká škoda, že jsme si to nemohli užít v kině.

 

Zdroj: Warner Bros./HBO Max

 

Pokud dokážeš nemyslet, ignorovat všechny negativní stránky a zaměřit se pouze na akční scény, film si nesmírně užiješ a přičti si nějaký bod-dva navíc. Bohužel, pro nás a také pro film, my tolik negativních aspektů a do očí bijících chyb ignorovat nedokážeme, a tak si od nás Godzilla vs. Kong odnáší šest bodů z deseti

 

Pokud bychom snímek viděli v kině, určitě bychom něco připočetli. I tak je to ale ideální blockbusterový výplach, jaký každý z nás sem tam potřebuje.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Warner Bros. Tagy: Godzilla vs. King Kong
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
2 V úterý začne sněžit, během týdne napadne až 25 cm nového sněhu, varuje ČHMÚ
3 V Brazílii vznikla nová varianta koronaviru kombinující až 18 mutací. Za den tam teď umírá přes 4 tisíce lidí
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Saúdský princ koupil zřejmě „falešný“ obraz od Leonarda da Vinciho za 450 milionů. Nutil prý Louvre, ať ho vystaví s Mona Lisou
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
3 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
4 V Brazílii vznikla nová varianta koronaviru kombinující až 18 mutací. Za den tam teď umírá přes 4 tisíce lidí
5 Saúdský princ koupil zřejmě „falešný“ obraz od Leonarda da Vinciho za 450 milionů. Nutil prý Louvre, ať ho vystaví s Mona Lisou
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Nový film režiséra Lidské stonožky možná nikdy neuvidíme. Je tak nevhodný, že jej odmítají všichni distributoři
3 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
4 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
5 Matka ženicha v Číně na svatbě zjistila, že nevěsta je její ztracená dcera, kterou si adoptovala cizí rodina
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
5 Česká sériová vražedkyně s přezdívkou Krvavá blondýna vraždila pouze muže. Charakterizovala ji bezcitnost a arogance
více z témy filmy a seriály
Sovětský svaz počátkem 90. let natočil Pána prstenů. Pustit si jej můžeš nyní na YouTubeSovětský svaz počátkem 90. let natočil Pána prstenů. Pustit si jej můžeš nyní na YouTube
Superhrdinové v důchodu napravují chyby svých dětí. Spojí síly proti zlu, které ohrožuje lidstvo?Superhrdinové v důchodu napravují chyby svých dětí. Spojí síly proti zlu, které ohrožuje lidstvo?
Andrew Garfield je šílený youtuber, který pro slávu a čísla udělá cokoli. Film Mainstream poukáže na problémy současné mládežeAndrew Garfield je šílený youtuber, který pro slávu a čísla udělá cokoli. Film Mainstream poukáže na problémy současné mládeže
více článků
Sponzorované články
Zažij víkend ve vyloučené lokalitě. Toto je 10 finálových projektů středoškoláků ze Soutěž & PodnikejZažij víkend ve vyloučené lokalitě. Toto je 10 finálových projektů středoškoláků ze Soutěž & Podnikej
Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?Může pití alkoholu přispět ke vzniku rakoviny?
Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy Toto je 10 nejzajímavějších párů tenisek s cenovkou do 2 600 korun pro muže i ženy
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Komedie Bad Trip od Netflixu tě rozesměje více než Borat či Deadpool. Čekají tě nezapomenutelné a nechutné scényKomedie Bad Trip od Netflixu tě rozesměje více než Borat či Deadpool. Čekají tě nezapomenutelné a nechutné scény
Recenze: Snyderova verze Justice League je lepší film než kinoverze. Navíc končí úžasným epilogem a novými akčními scénamiRecenze: Snyderova verze Justice League je lepší film než kinoverze. Navíc končí úžasným epilogem a novými akčními scénami
Recenze: Pacific Rim: BlackRecenze: Pacific Rim: Black
Recenze: Raya a drakRecenze: Raya a drak
Eddie Murphy si v Coming 2 America dělá legraci z politické korektnosti. Měl bys vidět jeho nejnovější komedii?  Eddie Murphy si v Coming 2 America dělá legraci z politické korektnosti. Měl bys vidět jeho nejnovější komedii?
Recenze: WandaVisionRecenze: WandaVision
Recenze: Neuvidíš zbytečnější film než Tom & Jerry. Dočkáš se otřesných lidských postav v nezajímavém příběhu Recenze: Neuvidíš zbytečnější film než Tom & Jerry. Dočkáš se otřesných lidských postav v nezajímavém příběhu
Recenze: Judas and the Black MessiahRecenze: Judas and the Black Messiah
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.