Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. prosince 2021 10:22
Čas čtení 1:24
Radim Šlechta

Tato země jako první na světě zkrátila pracovní týden na 4,5 dne. Chce lidem dopřát více odpočinku

Tato země jako první na světě zkrátila pracovní týden na 4,5 dne. Chce lidem dopřát více odpočinku
Zdroj: pixabay.com/CC0/volně k užití
NEWS SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY
Uložit Uložené

Společně se začátkem roku začne státním zaměstnancům Spojených arabských emirátů kratší pracovní týden. Do práce budou chodit od pondělí do pátečního poledne.

Spojené arabské emiráty upravují pracovní dobu. Nově budou státní zaměstnanci pracovat pouze čtyři a půl dne v týdnu. Páteční odpoledne a víkendy budou mít volno. Nová pracovní doba startuje společně s novým rokem. Vláda Spojených arabských emirátů o tom informovala na svém Twitteru

Vedení země zatím nezveřejnilo detaily o tom, jak přesně bude pracovní týden vypadat v soukromém sektoru, ani jak se nový systém promítne do škol. Takto upravená pracovní doba se ale bude plošně týkat státních zaměstnanců, kteří budou nově pracovat od pondělí do čtvrtka od 7:30 do 15:30. V pátek budou tito zaměstnanci končit v půl jedné a zároveň budou moci využívat možnosti home office.

Podle tamní vlády má takové zkrácení pracovního týdne pomoci lepší produktivitě práce během ostatních dní a lepšímu udržení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Před koncem páteční pracovní doby bude také prostor pro modlitby, a to od 12:15.

Podobné pokusy v jiných zemích

Spojené arabské emiráty nejsou jedinou zemí, která se ke zkrácení pracovní doby uchýlila. Podobný experiment proběhl letos v červnu také na Islandu. Jeho účastníkům se zkrátil pracovní týden o pět hodin a platy se zachovaly. Participující mluvili o nižší hladině stresu a menším pocitu vyhoření. Jejich zdraví se naopak zlepšilo. Na straně zaměstnavatelů zůstaly klíčové ukazatele na stejné úrovni. Produktivita práce nikterak neklesla. 

V několika zemích jako Británie, Irsko nebo část Spojených států amerických také funguje iniciativa 4DayWeek, která vedle zvýšení produktivity a zlepšení mentální pohody zaměstnanců mluví také o nižších dopadech kratšího týdne na klima.

V České republice se zkrácenou pracovní dobou experimentují jen některé firmy, rozsáhlý experiment ale neproběhl. Návrh na zkrácení pracovní doby podávali v dubnu sociální demokraté, další představitelé současné vlády v demisi jako Karel Havlíček nebo Alena Schillerová tento návrh ale odmítli.

Česká hospodářská komora pak podle žurnálu E15 upozornila na to, že Česko není natolik vyspělou ekonomikou, aby si podobné kroky mohlo dovolit.

Domů
Sdílet
Diskuse