Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. ledna 2022 13:45
Čas čtení 1:38
Vojtěch Vanda

Chtějí zamezit diskusi o genderové identitě na školách. Zákonodárci na Floridě schválili kontroverzní návrh zákona

Chtějí zamezit diskusi o genderové identitě na školách. Zákonodárci na Floridě schválili kontroverzní návrh zákona
Zdroj: Reclaim Pride/Petr Zewlakk Vrabec
NEWS LGBTQ+ LIDÉ
Uložit Uložené

Návrh zákona o rodičovských právech ve vzdělávání, kterému se přezdívá „Don't Say Gay“, prošel sněmovním výborem pro vzdělávání a zaměstnanost minulý čtvrtek.

Stát Florida ve Spojených státech se chystá v normalizaci vztahů mezi širokou společností a LGBTQ+ komunitou udělat krok zpět. Minulý týden ve čtvrtek schválil tamní sněmovní výbor pro vzdělávání a zaměstnanost návrh zákona o rodičovských právech, jehož cílem je zamezit diskusi o sexuální orientaci a genderové identitě ve školách. Návrh zákona byl předložen Senátu.

Takzvaný „Don't Say Gay“ (Neříkej gay) návrh zákona vyvolal pozdvižení hlavně mezi zastánci LGBTQ+ komunity, podle nichž se tamní zákonodárci snaží o efektivní „vymazání“ historie, kultury a zástupce komunity v řadách studentstva. Informuje The Hill.

Doporučeno
Samsung stáhl reklamu, ve které drag queen objímá svoji muslimskou matku. Důvodem byly nenávistné komentáře Samsung stáhl reklamu, ve které drag queen objímá svoji muslimskou matku. Důvodem byly nenávistné komentáře 22. ledna 2022 13:53

S návrhem vystoupil poslanec státu Florida Joe Harding, který zákon poprvé představil. „Tento návrh zákona brání tu nejúžasnější odpovědnost, kterou člověk může mít. Bytí rodičem,“ uvedl.

Pokud by zákon vešel v platnost, učitelé na Floridě by ve školách nemohli mluvit o tématech, která nejsou „přiměřená věku nebo vývojově vhodná pro studenty.“ Konkrétně se píše o porušení „základního práva rozhodovat o výchově a kontrole svých dětí“. Pokud by rodiče měli pocit, že byl tento zákon porušen, měli by právo dát celý incident k soudu a žádat náhradu škody.

To se samozřejmě nelíbí zastáncům LGBTQ+ komunity. Například manžel ministra dopravy Spojených států Peta Buttigiega Chasten Buttigieg na Twitter napsal  guvernéru Floridy Ronu DeSantisovi vzkaz, že dělá z Floridy „nejvíce nepřátelské místo pro LGBTQ+ komunitu“.

„V celonárodním výzkumu od (americké neziskové organizace, pozn. red.) Trevor Project bylo zjištěno, že 42 % mladých členů LGBTQ+ komunity minulý rok seriózně uvažovalo o sebevraždě. A nyní o tom nebudou moci mluvit se svými učiteli?“ zeptal se. „Tohle ty děti zabije,“ dodal.

Mluvení ve škole pomáhá

Jiná studie organizace Trevor Project zase mluví o tom, jak komunikace odlišností genderu a sexuality ve školách pomáhá. The Hill připomněl, že za minulý rok podobná komunikace, která proběhla ve škole, snížila pravděpodobnost spáchání sebevraždy až o 23 %

Doporučeno
Tomio Okamura se vysmívá trans lidem z pořadu Refresheru. Ostře to odmítáme, tohle do slušné společnosti nepatří Tomio Okamura se vysmívá trans lidem z pořadu Refresheru. Ostře to odmítáme, tohle do slušné společnosti nepatří 1. listopadu 2023 17:07

Další zastánci komunity zase argumentovali tím, že by rodičům museli děti „vyoutovat“ bez jejich svolení. „Tento návrh zákona vymaže mladou komunitu LGBTQ+ na Floridě, mnohé přiměje svou sexualitu ještě více skrývat, což zamezí tolik důležité diskuzi o nich samých,“ reagoval na situaci ředitel advokacie a vládních záležitostí organizace Sam Ames. 

„Studenti, patřící do LGBTQ+ komunity, si zaslouží, aby se jejich historie a zkušenosti odrážely v jejich vzdělání,“ doplnil.

Domů
Sdílet
Diskuse