Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. května 2022 11:05
Čas čtení 0:57
Tereza Šnajdrová

Putin: Vojáci na Ukrajině bojují za bezpečnost Ruska. Západ se připravoval napadnout naši zemi

Putin: Vojáci na Ukrajině bojují za bezpečnost Ruska. Západ se připravoval napadnout naši zemi
Zdroj: TASR/AP
NEWS INVAZE NA UKRAJINĚ RUSKO UKRAJINA VÁLKA NA UKRAJINĚ VLADIMIR PUTIN ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

V Rusku v pondělí ráno začala slavnostní vojenská přehlídka při příležitosti 77. výročí oslav konce druhé světové války. Na ní k lidu promluvil i ruský prezident Vladimir Putin.

V pondělí ráno na moskevském Rudém náměstí v Rusku začala slavnostní vojenská přehlídka při příležitosti 77. výročí oslav konce druhé světové války, v rámci které k lidu promluvil i sám ruský prezident Vladimir Putin. Ve svém projevu zdůraznil, že vojsko na Ukrajině bojuje za bezpečnost Ruska a že se Západ připravoval na napadení Ruské federace, píše BBC a The Guardian.

Doporučeno
Válka na Ukrajině stojí Rusko dle odhadů 900 milionů dolarů denně Válka na Ukrajině stojí Rusko dle odhadů 900 milionů dolarů denně 9. května 2022 9:15

Putin během vojenské přehlídky promluvil k lidu, kterému znovu vysvětlil důvody pro invazi na Ukrajinu. Hlavní podnět prý přišel koncem minulého roku, kdy se Západ chystal napadnou Donbas a Krym a Kyjiv požádal o povolení k použití jaderných zbraní. Takové kroky by prý ovlivnily bezpečnost Ruska, za kterou nyní bojují vojáci na Ukrajině. „Bojují za vlast, za budoucnost,“ prohlásil Putin. 

O ruské invazi na Ukrajinu Putin stále mluvil jako o „vynuceném, včasném a jediném správném rozhodnutí". Moskva prý neměla jinou možnost. „Země NATO nás nechtěly poslouchat. Plánovaly invazi do naší země,“ dodal ruský prezident. 

Rusko, prehliadkaRusko, prehliadkaRuskoRusko, prehliadka
Zobrazit galerii
(5)

Putinův projev se tentokrát obešel bez výhružek týkajících se použití jaderných zbraní, avšak válku stále vykresloval jako pokračování 2. světové války a bitvu proti nacismu.

„Navzdory neshodám v mezinárodních vztazích Rusko vždy prosazovalo vytvoření systému rovné a nedělitelné bezpečnosti, systému, který je životně důležitý pro celé mezinárodní společenství. V prosinci loňského roku jsme navrhli uzavření smlouvy o bezpečnostních zárukách. Rusko vyzvalo Západ, aby zahájil upřímný dialog a hledal rozumná kompromisní řešení, která by vzala v úvahu zájmy toho druhého. Bylo to všechno marné,“ dodal Putin.

Domů
Sdílet
Diskuse