Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. května 2022 18:55
Čas čtení 0:40
Adéla Ježková

Česko zaznamenalo letošní první tropický den, padaly rekordy

Česko zaznamenalo letošní první tropický den, padaly rekordy
Zdroj: TASR/AP
NEWS EXTRÉMY POČASÍ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Meteorologické stanice v Česku letos poprvé zaznamenaly tropický den. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Za tropický den meteorologové označují dny, kdy teplota vzduchu dosáhne alespoň 30 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 31,1 stupně Celsia, naměřila v pátek stanice Kuchařovice v Jihomoravském kraji.

„Přes 30 stupňů Celsia ale dnes bylo i v Plzni, Českých Budějovicích nebo v Praze. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let,“ uvedli zástupci ČHMÚ na Facebooku s tím, že nejčastěji byl překonán rekord z roku 1979.

První tropický den loni meteorologové zaznamenali 10. května, předloni 13. června a v roce 2018 už 3. května.

K večeru se ale v České republice podle ČHMÚ ochladí. V platnosti je výstraha před bouřkami, která platí do sobotního dopoledne. K šesté hodině večerní meteorologové informovali o několika méně výrazných přeháňkách, přičemž mnohem dramatičtější je aktuálně situace v Německu. Vyskytuje se zde několik velmi silných – pravděpodobně supercelárních – bouří. 

Doporučeno
Meteorologové rozšířili výstrahu před bouřkami a krupobitím. Platí pro 10 krajů Meteorologové rozšířili výstrahu před bouřkami a krupobitím. Platí pro 10 krajů 20. května 2022 13:45

„Na západ od našich hranic se pak formuje linie bouřek, které velice rychle zesilují a postupují k východu. Jsou to právě ty bouřky, před kterými varuje platná oranžová výstraha,“ uvedli meteorologové na Facebooku.

Domů
Sdílet
Diskuse