Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. května 2022 11:21
Čas čtení 0:53
Radim Šlechta

Petr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu. Centrum je pomalé, nehospodárné a neefektivní, tvrdí ministr

Petr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu. Centrum je pomalé, nehospodárné a neefektivní, tvrdí ministr
Zdroj: ČTK/Glück Dalibor
NEWS PETR GAZDÍK ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Organizaci dočasně povede Milan Štábl jako krizový manažer.

Ministr školství Petr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou z funkce. Řekl to na brífinku Ministerstva školství, který odvysílala ČT24. Gazdík uvedl, že nesouhlasí s dosavadním fungováním organizace, která se mimo jiné stará i o maturity a jednotné přijímací zkoušky. Zvláštní mu přišly také předražené zakázky, kvůli kterým poslal do Cermatu auditory.

„Bývalé vedení se rozcházelo s vizemi řízení, které si představuje současné vedení Ministerstva školství,“ řekl na brífinku. V úkolech je prý Cermat liknavý, netransparentní a pomalý. S přístupem, který Gazdík popsal, se podle něj nemůže Česku podařit vybudovat školství, které do 21. století patří.

Místo Kleňhové pověřil Gazdík vedením Cermatu dočasně Milana Štábla, náměstka ministra školství. Ten bude organizaci vést jako krizový manažer do té doby, než se vybere řádný nástupce.

„Hlavní úkoly budou zjistit skutečný stav v oblastech, kde jsme identifikovali problémy, zajistit stěžejní úkoly jako podzimní termíny maturitních zkoušek a nastavit přípravné mechanismy vedoucí k digitalizaci,“ řekl Gazdík. Štábl bude nadále připravovat strukturální změny v organizaci pro další vedení Cermatu.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Gazdík také zmínil předražené zakázky Cermatu, které následně prošetřovali auditoři. Problematické jsou především tiskárny, které Cermat nakoupil v roce 2018. Tehdy vyšla každá z nich přibližně na milion korun. Za následný servis měl Cermat údajně platit desítky milionů korun. Podle Gazdíka je toto hospodaření neefektivní. Další kontroly, které budou prověřovat hospodaření i vnitřní kontrolní systém Cermatu, mají podle ministra školství přijít.

Domů
Sdílet
Diskuse