Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. června 2022 16:48
Čas čtení 0:42
Tereza Patočková

Na obličeji máme tisíce malých roztočů. Ti se možná brzy stanou našimi symbionty, tvrdí nová studie

Na obličeji máme tisíce malých roztočů. Ti se možná brzy stanou našimi symbionty, tvrdí nová studie
Zdroj: Wikipedia/Alan R Walker
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Roztoči žijící v našich obličejích se možná brzy stanou z parazitů našimi symbionty.

Mikroskopičtí roztoči, kteří přežívají uvnitř našich obličejových pórů a v noci se páří na našich obličejích, se možná díky evoluci stanou z parazitů našimi symbionty, ukázal nový výzkum, na nějž upozornila ČT24.

V našich obličejích jsou stovky tisíc malých roztočů, kteří z naší kůže získávají vše, co potřebují, a tráví v ní celý svůj život. Od narození přes vylučování a páření až po svoji smrt. 

Přestože je máme na obličeji téměř všichni, o jejich ekosystémech i vlastnostech se zatím mnoho neví. K většímu porozumění teď však přispěla nová studie, která poprvé dokázala přečíst jejich genom. Vědci se zaměřili na trudníka tukového a zjistili, že jeho izolovaná existence a z ní vyplývající křížení způsobuje to, že se tito roztoči zbavují nepotřebných genů a buněk a směřují k evolučnímu přechodu od parazitů k symbiontům.

To znamená, že v mladém věku mají roztoči mnohem více buněk než v dospělosti, a tento fakt odporuje dřívějšímu předpokladu, že parazitičtí živočichové snižují počet svých buněk hned na počátku vývoje. Autoři studie tvrdí, že jde o první krok k tomu, aby se roztoči stali symbionty.

Domů
Sdílet
Diskuse