Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. července 2022 14:47
Čas čtení 2:00
Vojtěch Vanda ČTK

Jan Graubner se stal pražským arcibiskupem, převzal funkci od Duky

Jan Graubner se stal pražským arcibiskupem, převzal funkci od Duky
Zdroj: Arcibiskupství olomoucké
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Místo Dominika Duky Jan Graubner. Při mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec dosavadní olomoucký arcibiskup.

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec, a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity. Papež Graubnera jmenoval v květnu.

Doporučeno
Dominik Duka za text o znásilňovaných Ukrajinkách čelí kritice od politiků, novinářů i veřejnosti Dominik Duka za text o znásilňovaných Ukrajinkách čelí kritice od politiků, novinářů i veřejnosti 28. dubna 2022 15:35

Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund. Chrám byl podle zpravodaje ČTK už před začátkem mše plný, místa k sezení byla obsazena i v bočních lodích.

„Nemohu nevidět prořídlé řady kněží, přesto mám naději. Jsou tu církevní školy, charity, obnovená společenství různých spiritualit i nová pastorační centra a nové kostely. Není důvod k pesimismu. Boží milost působí stále,“ řekl při mši Graubner.

Poděkoval svým předchůdcům. „Ale vím, že sami by mnoho nedokázali, proto děkuji také všem jejich spolupracovníkům. Ani já mnoho nedokážu. Bude záležet na každém z nás, jestli společně budeme stavět duchovní chrám, ve kterém jsme jako živé kameny každý na svém místě,“ uvedl arcibiskup.

jan graubner
Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

Mše se zúčastnili i významní politici

V závěru mše promluvil premiér Petr Fiala (ODS), který zavzpomínal na dřívější setkání s Dukou i Graubnerem. Duka podle něj úřad pražského arcibiskupa vykonával s velkým smyslem pro řád a tradici, s úctou k institucím a člověku.

„Při vedení pražské arcidiecéze v těchto složitých časech půjde především o uplatnění moudrosti, lidského přístupu, o spolupráci, hledání konsenzu,“ řekl Fiala ke Graubnerovi. Přináší podle něj zkušenost, nadhled a porozumění, je ochoten naslouchat a spojovat.

Doporučeno
Filozofické fakulty budou 17. října stávkovat. „Neuvěřitelná nespravedlnost,“ popsalo studentstvo financování oboru Filozofické fakulty budou 17. října stávkovat. „Neuvěřitelná nespravedlnost,“ popsalo studentstvo financování oboru 29. září 2023 17:45

Mše se neúčastnil prezident Miloš Zeman, zastupovali ho představitelé Kanceláře prezidenta republiky. V katedrále byl bývalý prezident Václav Klaus, kterému Duka v úvodu poděkoval za dlouholetou spolupráci a přátelství. Na místě byli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) nebo zástupci diplomatického sboru. Na vozíku mši absolvoval bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Na mši byli také čeští, moravští a zahraniční biskupové a poutníci z celé země. Vedle oltáře byla vystavena jako vzácná relikvie lebka svatého Vojtěcha, druhého pražského biskupa z 10. století a hlavního patrona pražské arcidiecéze.

Duka

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner bývá stejně jako Duka považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Kardinál Duka také proslul svými reakcemi na aktuální dění, dění v politice i v církvi. Prezidentu Zemanovi, jak informuje ČT24, psal dopis v době, kdy se řešila kauza Vrbětice, o tom, že pokud chce být Česká republika svobodným a suverénním státem, musí být hrdá, aby dokázala chránit svou integritu a suverenitu. Během pandemie zase označil koronavirus za „čínskou biologickou zbraň“.

Mnozí mu vyčítali jeho laxní přístup k otázce sexuálního zneužívání v rámci církve. Poslední vzbouřené reakce vyvolal v dubnu, kdy čelil kritice za svůj text o znásilňovaných Ukrajinkách. Jak jsme tě informovali, kardinál zde kritizoval pomoc v podobě „pilulek po“ a vzdal hold ženám, které se raději nechaly zabít než znásilnit. Ty jsou podle něj „vzory lidské statečnosti“.

Domů
Sdílet
Diskuse
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.