Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
27. července 2022 14:00
Čas čtení 1:36
Radim Šlechta

„Bába pod kořenem“ oslavila 10 let. Zavzpomínej s námi na legendární Zdenu

„Bába pod kořenem“ oslavila 10 let. Zavzpomínej s námi na legendární Zdenu
Zdroj: TV Nova
NEWS DOBRODRUŽNÉ ZÁŽITKY SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Uložit Uložené

Nezapomenutelné video slaví deset let.

Jedenáct hodin hrůzy a beznaděje. Od doby, kdy se paní Zdena zasekla pod kořenem, uplynulo neuvěřitelných deset let. Partička lesáků ztratí jednu svou členku, která musí pod kořenovým ďáblovým osidlem snášet jedenáct hodin červencových nočních mrazů. Reportáž, která se dostala do hlavních televizních zpráv, se dnes řadí mezi klasiky českého internetu, mezi něž patří i třeba legendární svatba Jiřího Káry.

„Nova před deseti lety začínala s bizarními reportážemi ve stylu, co se stane s ledem, když ho necháme na slunci. Toto mi přišlo i v kontextu s hereckými výkony zúčastněných vtipné, aniž by to vybočovalo z toho, co Nova v té době natáčela. Tady vidíme ožralé lesáky, kteří nemohli najít bábu pod kořenem pět metrů od nich, a tak zavolali reportéra,“ popisuje pro Refresher Daniel Zeman, který z reportáže v hlavních zprávách udělal internetovou legendu.

Podle něj reportáž skvěle vystihuje lokálnost zpráv v okurkové sezóně, kdy je potřeba brát, co zrovna je. „Přijde mi krásné, že v redakci Novy nepřišel nikdo, kdo by řekl: ‚Počkat, počkat, co to je?‘ Ale reportáž se odvysílala s vážnou tváří jako jedenáct hodin hrůzy a beznaděje v hlavních zprávách,“ říká Zeman.

Bába pod kořenem je i podle něj součástí lidové slovesnosti. Lidé napříč generacemi se nahánějí oslovením „Zdeno?“ a v zácpách, ve výtahu a vlastně i kdekoliv jinde bývají zaseknutí právě „jako bába pod kořenem“.

Podle Zemana je jen málo pravděpodobné, že by Nova nebo jakákoliv televize dokázala fenomén paní Zdeny překonat. „To je něco tak ryze českého a autentického, a vlastně i výjimečně nablblého, že to asi nejde překonat. Pokud by se o něco takového někdo pokusil, už to bude nahrané,“ popsal Zeman. Zdůrazňuje, že Zdena se stala velkou hvězdou i na zahraničním internetu.

Anketa:
Co se ti na reportáži líbilo nejvíc?
Zdenooo!
Upadlý buřt.
 Dramatická rekonstrukce jako celek.
„Kořenový vězeň.“
Něco jiného.
Zdenooo!
38 %
113 Hlasů
Upadlý buřt.
29 %
87 Hlasů
 Dramatická rekonstrukce jako celek.
18 %
54 Hlasů
„Kořenový vězeň.“
13 %
40 Hlasů
Něco jiného.
2 %
6 Hlasů

K reportáži se mnoho lidí se slzou dojetí v oku stále vrací. Někteří za legendárním kořenem pořádají i výpravy. Bohužel, teď je již kořen fuč a jediné, co po něm zbylo, je pomník s fotkou hrdinné Zdeny, která za pomoci vzpomínek na vojáky z první světové války překonala jedenáct hodin hrůzy a beznaděje.

Zpět
Sdílet
Diskuse