Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. února 2024 16:00
Čas čtení 2:35
Adéla Švehlíková

Raději dorazte v kartonu než v krajkách, říká Iva Burkertová. Surrealistický ples Sobje už je za rohem

Raději dorazte v kartonu než v krajkách, říká Iva Burkertová. Surrealistický ples Sobje už je za rohem
Zdroj: Ples Sobje/použito se svolením
KULTURA KULTURNÍ AKCE MÓDA PÁRTY A AKCE
Uložit Uložené

Když se na půli cesty potká berlínská party a vídeňský ples. Tak zní motto surrealisticky pojatého plesu Sobje. Tento mix má na svědomí zakladatelka Iva Burkertová, které v Česku chyběl respekt k dress codu, ale i valčík v kombinaci s pořádnou party.

„Chtěly jsme s holkama udělat party pro sebe. Chyběl nám prostor, kde praskají společenské bubliny, kde si můžeme pořádně zatancovat a kde je místo pro kreativitu.“ Z této myšlenky se zrodil koncept plesu Sobje, za kterým stojí módní návrhářka Iva Burkertová. Ta se s námi podělila o background plesu i o dojmy ze života v portugalské vesnici u oceánu. 

Iva Burkertová.
Iva Burkertová. Zdroj: Ples Sobje


Pátý ročník plesu Sobje by MUMM se uskuteční už 1. března v budově Nové scény Národního divadla. Pokud jsi o Sobje ještě neslyšel*a, jedná se o jednu z nejžádanějších akcí na lokální půdě. Signifikantní je především díky spojování zajímavých osobností z několika kreativních sfér, speciálnímu dress codu a prostředí, ve kterém se odehrává.

Ples Sobje.
Ples Sobje. Zdroj: Ples Sobje

Creative time machine aneb vynes své „odds“

Po pěti letech se tak ples vrací zpět na místo svého prvního uskutečnění. To souvisí rovněž s heslem take me back, které se kromě lokace vztahuje také k dress codu s názvem creative time machine. Dress code hraje v celém konceptu plesu Sobje důležitou roli. Proto by každý z hostů měl při výběru outfitu takzvaně upustit uzdu své fantazii. 


Cílem letošního nostalgického pojetí je vrátit účastníky na jednu noc do období nebo momentu jejich vlastního života a vyzdvihnout některé z jejich „odds“. Inspirovat se můžeš samotnou zakladatelkou Ivou, pro niž jsou takovými momenty různá období života, která vynikala svou intenzitou a vášní. „Už to nebude takové jako dřív a toto je asi příležitost se do nějakého takového období vrátit,“ sdílí s námi. 

Ples Sobje.
Ples Sobje. Zdroj: Ples Sobje


Povinnou součástí dress codu je tradičně i maska, která může odrážet podivnost, metaforu, sebereflexi nebo vtip. A jaký look pro tento ročník Sobje zvolí návrhářka? 

Doporučeno
Jak chutná pivo vytvořené na míru mladé dospělé generaci? Byli jsme ochutnat nový ležák Proud Jak chutná pivo vytvořené na míru mladé dospělé generaci? Byli jsme ochutnat nový ležák Proud 27. března 2024 10:30

„Zatím nejsem úplně rozhodnutá, osciluji někde mezi svým tanečním hiphopovým obdobím, dojížděním na první rapové koncerty do Prahy a snowboarďáctvím a mezi krásnou dětskou naivitou a svými hrdiny, jako jsou Pipi Dlouhá punčocha nebo Vinnetou,“ popisuje.

Noc jako ze surrealistického filmu

Pro mnoho lidí může vybírání plesového looku představovat stresující záležitost, a proto nás zajímalo, jestli existuje outfit, který by mohl být v rámci dress codu považován za faux pas. Odpovědí byla nudná přežitá škraboška koupená v ptákovinách. 


Iva na to konto doplňuje: „Chceme vtip, invenci, nadsázku. Raději dorazte v kartonu než v krajkách,“ říká. Tyto atributy jsou také důvodem, proč se bály Sobje nesou v surrealistickém duchu. „Sama jsem jedno období propadla surrealistickým filmům, kde je vše postaveno na hlavu,“ zmiňuje návrhářka.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Ples Sobje (@plessobje)

Ples Sobje.
Ples Sobje. Zdroj: Ples Sobje

„Tato asociace je aplikována i na program, prostory, masky, jídlo i drinky, kdy všem zúčastněným dáváme možnost trochu převrátit jejich dosavadní způsob vyjadřování,“ uvádí pro Refresher.  

Díky tomu se tento rok můžeš těšit například na avantgardní gastronomii v podání party ze ZE MĚ Projekt nebo také na zážitek ze scénografie v režii Lunchmeat Studia. Na programu nechybí ani spousta hudebních hostů, jako je rapperka Hellwana, DJ trio Rudeboys Radio nebo DJ Kewu a mnoho dalších. 

Ples Sobje.
Ples Sobje. Zdroj: Ples Sobje

Portugalsko jako druhý domov 

Česko není v současnosti jediným teritoriem Ivy. Kromě Prahy funguje také v malé vesnici Zambujeira do Mar v Portugalsku. Právě zde pracuje na svém projektu @oddodivi, ve kterém se soustředí na ubytování, umělecké rezidence a zážitky. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Casa T (@oddodivi)


Vzhledem k tomu, že je Iva profesí také módní návrhářka, která stojí za značkou ODIVI, nás zajímalo, jestli se v něčem liší přístup k módě v portugalském prostředí v porovnání s tím českým. Na to reaguje slovy: „Rozdíl je to velký. V Portugalsku, v tomto prostředí, je móda až na posledním místě,“ popisuje.

Doporučeno
Must have kousky pro tohle jaro. Co nesmí chybět ve tvém šatníku? Must have kousky pro tohle jaro. Co nesmí chybět ve tvém šatníku? 20. března 2024 13:00

„Sama tam žiju v legínách, velké pánské košili a střídám k tomu dvě mikiny. Všude písek a sůl, západy slunce a rozcuchané vlasy. Dokáže to srovnat hodnotový žebříček,“ doplňuje. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Iva Odivi Burkertova (@messyhairlife)


A čím bychom se mohli u Portugalců inspirovat? „Nikam nespěchat, zvolnit a nasávat život. Zároveň by se oni od nás mohli naučit zrychlit, zabrat a trochu umět život i vysát,“ doplňuje na závěr. 

Domů
Sdílet
Diskuse