Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. dubna 2024 9:10
Čas čtení 0:31
Anna-Marie Hanzlíková

„Jakou cenu má západní blahobyt?“ Dokument Hranice Evropy vstupuje do kin

„Jakou cenu má západní blahobyt?“ Dokument Hranice Evropy vstupuje do kin
Zdroj: Hypermarket Film
FILMY A SERIÁLY ČESKÉ FILMY DOKUMENT FILMY 2024 NOVÉ FILMY TIP NA FILM ŽENY VE FILMOVÉM PRŮMYSLU
Uložit Uložené

Jaké pracovní podmínky má pracovník na německé farmě, v irském hotelu nebo pečovatelka ve Francii? Všechny zmíněné profese si vyzkoušela novinářka Saša Uhlová. Film ukazuje mimo jiné mizerné pracovní i finanční podmínky.

Film novinářky a režisérky Apoleny Rychlíkové měl slavnostní premiéru na známém kodaňském festivalu dokumentů CPH: DOX, zamíří i do hlavní soutěže ženevského filmového festivalu. 

Doporučeno
Warner TV je v Česku. Vybrali jsme to nejlepší z dubnového programu Warner TV je v Česku. Vybrali jsme to nejlepší z dubnového programu 4. dubna 2024 13:50

Protagonistka Uhlová se v něm stejně jako tisíce dalších stává levnou pracovní silou z východu, kterou západní Evropa hojně využívá. Soubor reportáží, které popisují podmínky, v nichž film vznikal, si můžeš přečíst tady.

Pracující lidi trápí hlavně odtržení od rodiny, nedodržování zákoníku práce a špatné pracovní i mzdové podmínky.

Film tematicky navazuje na předchozí počin dvojice Rychlíková–Uhlová, dokument Hranice práce. V něm se Uhlová nechala zaměstnat v českých nejméně placených zaměstnáních. Film si můžeš přehrát tady. Sama novinářka nedávno v rozhovoru pro Spotlight prozradila, že nejhůře jí bylo právě v drůbežárně, jež spadá do holdingu Agrofert, který založil Andrej Babiš.

Film můžeš vidět v českých kinech od čtvrtka 4. dubna.

Domů
Sdílet
Diskuse