Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 4. 6. 2020 svátek má Dalibor

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Knihy
6
Adam Smeták
23. listopad 2015, 21:13
Čas čtení: 6:35
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

Představujeme vám sedm knih, které sepsali sérioví vrazi. Často se jedná o autobiografie a jejich čtení je jen pro otrlé.

Adam Smeták
23. listopad 2015, 21:13
Čas čtení: 6:35
7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článek může obsahovat:
 • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
 • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
 • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
JSEM STARŠÍ 18 LET A CHCI OBSAH ZOBRAZIT ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Sérioví vrazi byli vždy prostředkem spousty emocí. Jejich činy spouštěly a spouští vlny nenávisti, strachu a odporu a v krajních případech dokonce i fascinace. Existují stovky fiktivních i naučných knih o sériových vrazích, avšak žádná z nich nemůže být tak kontroverzní jako ty, které napsali vrazi vlastnoručně. Většina z nich, vzhledem k přehnanému narcismu, sepisuje autobiografie, avšak najdou se i fiktivní příběhy, pocházející z mozku těchto odpudivých lidských stvoření. V USA, kde se nachází největší počet sériových vrahů, funguje zákon, který byl přijat v roce 1997 ve většině tamních států. Ten praví, že veškeré výtěžky z knih, které napíšou sérioví vrazi a které popisují zločiny, které vykonali, poputují k rodinám jejich obětí. Přestože jsou vrazi připraveni o zisk, nic to s nimi nedělá, většina z nich se stejně ven už nikdy nepodívá a to, o co jim ve skutečnosti jde, je popularita. Ačkoli jsou takové knihy něčím, co málokterý člověk bude dobrovolně číst před spaním, je nesporné, že nabízejí unikátní pohled do duše narušeného člověka, který se uchýlí k tak odpornému skutku, jakým je vražda. Ještě jednou připomínám, že článek má pouze informativní charakter a rozhodně nechceme žádným způsobem glorifikovat činy sériových vrahů.

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

Sakakibara Seito – Zekka

2015

 

Sakakibara Seito je přezdívka japonského sériového vraha, který v roce 1997 zabil dvě děti a tři další zranil. Šokující pravdou je, že v době zločinů mu bylo pouhých 14 let. Zatčen byl poté, co zavraždil 11letého Juna Hase, jehož oddělenou hlavu položil před vchod základní školy v Kobe. Poté, co byl zadržen, se přiznal i k vraždě Ayaka Yamashita, kterému bylo pouhých 10 let. V roce 2004 byl podmínečně propuštěn a pod dohledem úřadů zůstal až do roku 2005, kdy byl zcela osvobozen. Jeho skutečné jméno je stále široké veřejnosti neznámé. Jeho autobiografie s názvem Zekka byla obklopená kontroverzí už od začátku. Prodej knihy byl zahájen bez jakéhokoli informování rodinám obětí. Seito údajně rozeslal těmto rodinám výtisk své knihy s omluvnou poznámkou uvnitř. Navíc, v autobiografii se autor přiznal, že v mládí byl sexuálním deviantem. Když nastoupil na druhý stupeň základní školy, už ho začalo nudit zabíjení koček a netrvalo dlouho, než si našel první lidskou oběť. Navzdory skutečnosti, že Mamoru Hase, otec Juna Hase, veřejně prohlásil, že kniha akorát prodlužuje jejich utrpení a poprosil, aby byla stažena z oběhu, nikdo jeho přání nevyslyšel. Vrcholem všeho je skutečnost, že Seito už si prodejem knih přišel na 1 600 000 dolarů

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

J.D. Bauer – The Trinity of Superkidds

2010

 

Charles Kembo byl odsouzen za vraždu čtyř lidí. Životem zaplatila jeho manželka, přítelkyně, nevlastní dcera a obchodní partner. V roce 2003 se začala pohřešovat jeho tehdejší manželka Margaret. Její tělo nebylo nikdy nalezeno. Jeho obchodní partner Ardon Samuel byl nalezen uškrcený a vykastrovaný ve Vancouver parku v listopadu roku 2003. Téměř o rok později byla nalezena mrtvola jeho přítelkyně Sui Yin Ma v tašce na hokejové věci v Richmondu. Mrtvola jeho nevlastní dcery Rity Yeung byla nalezená až v červenci v roce 2006 v Richmondu, zabalená v pytli na odpadky a zakopaná. Bylo jí 20 let. Několik dní po tomto hrůzném nálezu byl Charles Kembo konečně zatčen. Dodnes je ve vězení a odpykává si celoživotní trestThe Trinity of Superkidds: Book One: Quest for Water je 372stránková kniha pro děti, k jejímuž autorství se Kembo přiznal během jednoho interview. Dětskou knihu vydal v roce 2010, nedlouho po skončení soudního procesu s jeho osobou.

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

David Berkowitz – Son of Hope

2006 

 

O nechvalně známém Davidu Berkowitzovi jsme se již zmiňovali v našem seriálu o sériových vrazích. Přiblížíme si tedy jeho životní příběh jen ve zkratce. Jedná se o amerického sériového vraha, který zabil šest lidí a dalších sedm zranil, to vše během 14 měsíců od července 1976 do srpna 1977. Vrah si za své oběti vybíral výhradně plavovlasé brunetky, spousta žen se v době jeho řádění raději nechala ostříhat nebo přebarvit na blond. Používal zbraň ráže .44, proto si vysloužil přezdívku .44-caliber killer, známější je však jako Son of Sam, jak se podepisoval v dopisech adresovaných policii. Berkowitzovou osudovou chybou byl parkovací lístek, který zanechal na místě činu. Po doznání se k vraždám dostal šest doživotních trestů a za mřížemi je dodnes. Podle jeho slov ho k vraždám přinutil ďábel, který k němu promlouval skrz audiovizuální halucinace a skrz jeho psa Sama. Nakonec Son of Sam našel nového otce v Bohu a začal si říkat Son of Hope. Ve věznici našel novou cestu v křesťanství a cestě k Bohu. Jeho kniha Son of Hope obsahuje jeho vězeňské zápisky a popis jeho cestě k přijetí víry a „znovuzrození“.

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

Ian Brady – The Gates of Janus

2001

 

Ian Brady je polovinou vraždícího dua, které vstoupilo do dějin po vraždách (Moors murders) v Manchesteru. Zatímco Ian Brady a jeho partnerka Myra Hindley byli v roce 1966 odsouzeni za vraždu tří dětí, stihli se doznat k dalším dvěma vraždám, o kterých neměla policie ponětí.Obětí jejich otřesných činů byly výhradně děti, a to ve věku 10-17 let a některé z nich byly dokonce znásilněny. Až echo od švagra Myri, Davida Smithe, zabránilo této dvojici páchat další odpornosti. Chtěli ho přibrat k sobě a páchat společně vraždy, on však razantně odmítl a v nejbližší volné příležitosti informoval policii. David Smith však nevěřil, že by Ian Brady byl schopen zabít. Brady ho však vyvedl z omylu vraždou Edwarda Evanse, kterého 14krát udeřil sekyrou a následně ho uškrtil. Během policejního vyšetřování objevila kriminálka Edwardovo tělo i vražednou zbraň. Během dalšího pátrání objevila policie na nádraží v Manchesteru v úschovně dva kufry, v nichž byly nahé fotografie jedné z obětí a magnetofonový záznam jejích proseb o život. V kufrech bylo i několik fotografii hřbitova Saddleworth Moor, což dovedlo detektivy k dalším obětem. V knize The Gates of Janus se Brady pokouší čtenáře dostat do mysli sériového vraha a vysvětlit mu, jak funguje. Snaží se přesvědčit, že sérioví vrazi mají lepší vhled do svého nitra a lépe chápou, jak jejich mysl funguje. Brady v knize představuje i svou teorii o zrodu fenoménu sériových vrahů v moderních dějinách a doplňuje profily známých sériových vrahů jako Teda Bundyho nebo Johna Wayna Gacyho.

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

Danny Rolling – The Making of a Serial Killer

1996

 

Danny Rolling z americké Floridy má na svědomí životy pěti univerzitních studentů. Krátce před začátkem podzimního semestru dorazil do Gainesville na University of Florida a postavil si stan v lese blízko kampusu. Ubodal čtyři dívky a jednoho chlapce. Několik svých obětí dokonce znásilnil. Snad nejvíce morbidním aspektem jeho 48 hodin trvajícího vražedného řádění byl způsob, jakým naložil s jednou ze svých obětí. Tělo Christy Hoyt bylo nalezeno v pozici v sedě, přičemž její hlava byla oddělená a položená na poličce před ní. V roce 1994 byl odsouzen za vraždu pěti lidí a odsouzen k trestu smrti. Ačkoli Rolling přiznal, že zavraždil další tři lidi ve svém rodném městě v Louisianě, nikdy nebyl za tyto činy souzen. Usmrcen byl smrtící injekcí, přičemž si podle svědků předtím, než mu byl jed podán, zpíval chvalozpěvné písně. Knihu The Making of a Serial Killer sepsal během svého pobytu za mřížemi ve spolupráci se svojí snoubenkou Sondrou London. Vyšla v roce 1996 a způsobila rozruch, nejen kvůli explicitním příběhům, ale i nevhodným kresbám. V jedné povídce dokonce Rolling popisuje znásilnění ženy v Sarasotě. Oba byli nakonec obžalováni ze zisků z prodeje příběhu z pera sériového vraha a byli nuceni výtěžek vyplatit rodinám obětí

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

John Wayne Gacy – A Question of Doubt

1993

 

O Johnu Gacym jsme již také psali. Jedná se o jednoho z nejvíce nechvalně známých sériových vrahů z USA, který má na svědomí 33 lidských životů mladých lidí ve věku od 9 do 20 let. V roce 1968 byl odsouzen za sodomii, ale odseděl si pouhých 18 měsíců z desetiletého trestu, a to za dobré chování. Poté, co byl propuštěn, se přestěhoval do Chicaga, kde vybudoval úspěšnou firmu, angažoval se v politice a byl známý také jako Pogo the Clown, jak si říkal, když chodil v převleku za klauna bavit děti a účastnit se charitativních večírků. Mezi těmito činnostmi začal také bohužel i zabíjet, své oběti si vybíral nejen mezi svými zaměstnanci, ale sháněl je především na ulicích mezi místní spodinou. Vynalézavě je nalákával do svého domu, kde je poté spoutal a brutálně zneužil, načež je uškrtil a těla pohřbíval pod sklepní podlahu ve svém domě. Poté, co mu došlo místo pod podlahou, začal těla vhazovat do místní řeky. Několik z jeho obětí uprchlo, avšak teprve případ  Roberta Piesta, 15letého chlapce, který se u Gacyho ucházel o pracovní místo a následně zmizel vedl k polici k prohlídce domu, která skončila objevem mrtvol pod podlahou. 28 těl bylo nalezeno pod sklepením a dalších pět v místní řece. V roce 1994 byl jeho život ukončen za pomocí smrtící injekce, po odsouzení k trestu smrti v roce 1980. Kniha A Question of Doubt, na níž spolupracoval s Shanem Bugbeem, je příběhem, v němž Gacy popírá vinu a svaluje ji na jiné. V předmluvě praví, že kniha není autobiografií, ale popisem noční můry, kterou žil od roku 1978 do roku 1980. Má jít o historii lží a kalkulací médií a policie, která svalila vinu na něj. Kniha vyšla v nákladu 500 výtisků a dnes ji seženete za desítky tisíc korun.

 

7 knih, které napsali sérioví vrazi. Někteří v nich popsali své zrůdné činy, jiní úplně odmítali vinu

Donald Gaskins – Final Truth

1993

 

Donald Gaskins je známý také pro přezdívku Pee Wee Gaskins, která mu byla udělena na základě jeho velikosti (peewee - anglický slang pro něco velmi malého). Tento pouze 163 centimetrů vysoký sériový vrah se přiznal k vraždě 13 lidí na území USA. Ve své krutosti, která nejspíše pramenila z komplexů z výšky, spáchal každou vraždu jiným způsobem. Své oběti topil, ubodával a zabíjel střelnou zbraní a poté pohřbíval jejich těla v lese v South Caroline. Skutečný počet obětí jeho zvrhlosti je neznámý, avšak po jeho zatčení v roce 1975 byl odsouzen za osm spáchaných vražd. Jakkoli to bylo, ve své autobiografii se doznává minimálně ke stovce vražd. Mezi jeho obětmi bylo i batole, které znásilnil předtím, než ho usmrtil. V roce 1991 byl odsouzen k trestu smrti za vraždu spoluvězně Rudolpha Tynera. Syn jedné z Tynerových obětí totiž zaplatil Gaskinsovi, aby ho zavraždil. Gaskinsova kniha  Final Truth: The Autobiography of a Serial Killer byla sepsána společně s Wiltonem Earlem. Na stránkách své knihy sériový vrah představuje svůj život a popisuje své zločiny.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
58
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.