Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. ledna 2015 20:09
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

V dalším díle seriálu si představíme amerického sériového vraha, řádícího v 70. letech, který ukrýval své oběti ve sklepě pod podlahou.

Připravili jsme pro vás článkový seriál, který se bude týkat sériových vrahů, kteří nám přišli jakýmkoli způsobem zajímaví. Zaměříme se na nechvalně proslulé, ale i méně známé vrahy a pokusíme se vám co nejvíce přiblížit jejich, většinou velmi pohnutý, životní příběh. Nezajímají nás ani tak statistiky a data, ale především pozadí jejich psychického narušení a postupné změny osobnosti, které vedly až k jejich nelítostným činům a hře na Boha. V tomto dílu se podíváme na zoubek jednomu z těch opravdu nejodpornějších vrahů Ameriky, několikanásobnému vrahovi mladých mužů, který dokázal své konání maskovat, nejen před svojí rodinou, po dlouhých osm let. Dnes si popíšeme životní přiběh muže, o kterém jsme se už párkrát zmínili, ale nikdy ne v takovém rozsahu.

John Wayne Gacy, Jr. se narodil roku 1942 dvěma přistěhovalcům, strojníkovi Johnu Gacy Samuelovi a Marion Elainové, jako jediný syn a druhé ze tří dětí polsko-dánské rodiny. V mládí byl poměrně otylý, přesto neměl v katolické škole, kterou navštěvoval žádné problémy a byl poměrně oblíbený mezi spolužáky i učiteli. Doma to však už tak růžové neměl. Svoji matku i sestry miloval nadevše, jeho otec však často pil a se vztažením ruky na svého syna neměl nejmenší problém. Otec byl hrubý i na svoji ženu a Johnovi sestry a svého syna označoval za "maminčina mazánka" a "slabocha". V čemž se zčásti nemýlil, jelikož John občas chodil do školy v sestřině spodním prádle, které považoval za pohodlnější, než to chlapecké. Aby toho nebylo málo, mladíkův otec také v opilosti zastřelil pejska, který patřil Johnovi. Když ho malý John nalezl, ukradl květiny z pohřební síně a sám milovaného mazlíčka pochoval. 

Tenhle mladík ještě nevěděl, jak neslavná budoucnost ho čeká

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois

Gacy později tvrdil, že byl v devíti letech zneužíván rodinným přítelem, který ho brával na výlety nákladním autem. Projížďky vždy končily lechtáním a "přátelským" zápolením, přičemž muž svíral chlapcovu hlavu mezi stehny. John si zneužívání uvědomoval, bál se to však říci svému despotickému otci. Jakou měrou tato zkušenost měla podíl na Gacyho vraždícím řádění je spekulativní, pokud se vůbec něco takového stalo. Jisté však je, že kolem jedenáctého roku Johnova života došlo k nehodě. Po úrazu hlavy se chlapci vytvořila krevní sraženina v mozku, na kterou však doktoři v té době nepřišli. Trpěl akutními bolestmi hlavy a ztrácel vědomí. Johnův otec to považoval za simulaci a pokus o vyhnutí se školním povinnostem. Teprve v šestnácti letech mu doktoři nařídili léčbu, která problém s krevní sraženinou vyřešila.

V dospělosti pracoval jako poslíček, pomáhal policistům a hasičům, pracoval ku prospěchu místního kostela a vozil věřící na nedělní bohoslužby, to vše, jen aby se zavděčil svému otci, kterého i přes jeho povahu miloval, jemu to však přesto bylo málo. Studoval čtyři vysoké školy, ale učení ho nebavilo, odstěhoval se proto v roce 1962 po hádce s otcem do Las Vegas, kde pracoval několik měsíců v márnici. Nemohl však najít pořádnou práci, a proto se vrátil domů a začal studovat obchodní akademii, na které se mu velmi dařilo, a objevil svůj obchodní talent, který zužitkoval v budoucnu.

Student Gacy s přáteli (druhý zleva)

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois

Začal pracovat pro firmu Nunn-Bush Shoe Company, ve které díky své snaživé povaze dosahoval výborných výsledků, byl proto přeložen do Springfieldu v Illinois, kde vedl oddělení s pánskou konfekcí. Kromě toho se věnoval i různým společenským organizacím. Jeho úspěchy nedosahovaly žádného konce a byl dokonce organizací Jaycees zvolen prvním viceprezidentem a mužem roku. V roce 1964 se seznámil s Marlynn Myersovou, svojí spolupracovnicí, kterou si ještě téhož roku vzal za ženu. Novomanželé se brzy odstěhovali do Waterloo v Iowě. Svatba nebyla jen aktem lásky, ale i skvělým tahem, jelikož Marlynnin otec vlastnil řetězec fastfoodů (KFC) v Iowě a přenechal řízení tří podniků mladému Johnu Gacymu. V roce 1967 se novopečené rodince narodil syn, kterého o dva roky následovala dcera. Idylický rodinný život však neměl mít dlouhého trvání.

Začalo se spekulovat o Johnově sexuální orientaci. Pracoval v prostředí mladých mužů, které zaměstnával a proslýchalo se, že s nimi podváděl svoji ženu. Pravda se projevila v roce 1968, kdy Gacy stanul před soudem za údajné znásilnění Donalda Voorheesa, kterého měl nalákat do domu a nutit k sexuálním praktikám. Gacy to popřel s tím, že si mladík vymýšlí, protože mu odmítl zvýšení platu. U soudu vyšly najevo i další případy, ve kterých se Gacy dopustil zneužívání mladistvých, včetně hry kulečníku, která byla korunována povinným orálním sexem, konaným prohrávajícím, společného sledování pornofilmů apod. Gacy před velkou porotou tvrdil, že mladíci se sexuálními praktikami souhlasili a dokonce je vyvolávali sami. Na důkaz svojí neviny požádal o test na detektoru lži, který však dopadl v jeho neprospěch. Kvůli zvláštnímu charakteru Gacyho činů bylo nařízeno psychiatrické vyšetření, ve kterém bylo zjištěno, že Gacy nepociťuje výčitky ze svých činů a všechno špatné, co provedl, odmítá, přičemž se ohání spousty argumentů. Soudce nakonec Johna Gacyho odsoudil k deseti letům vězení. Ještě téhož dne podala Marlynn Gacyová žádost o rozvod. Gacy už svou ženu ani děti nikdy neviděl.

Gacyho první zatčení v roce 1968

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois

Ve vězení Gacy opět působil snaživě, vzorně a ochotně. Během pobytu došlo k úmrtí otce, kterého Gacy i přes jeho despotickou povahu měl rád a jeho smrt oplakal. Velmi litoval toho, že se nemohl účastnit pohřbu. Za slušné chování byl propuštěn na čestné slovo po 18 měsících. Po propuštění na svobodu se vrátil zpět do Chicaga a začal pracovat v místní restauraci. Po necelých osmi měsících po propuštění se pokusil o zneužití dalšího chlapce, kterého přibral do svého auta. Gacyho zatkla policie a obvinila ze sexuálního obtěžování, ale mladík se k soudu nedostavil, proto byl případ odložen. V listopadu roku 1970 se seznámil s jistým Mickelem Reidem a společně si otevřeli firmu Painting, Decorating and Maintenance (PDM), která postupem času začala vzkvétat a Gacy si koupil s matkou nový dům. V garáži toho domu mělo dojít k incidentu, při kterém Gacy napadl Reida kladivem a po úderu se začal hned omlouvat a odprošovat.

Na Nový rok 1972 se totiž dopustil své první vraždy. Podle jeho slov byl na rodinné oslavě se svojí matkou a hodně toho vypil. Když se začal nudit, z večírku odešel a odjel autem. Cestou spatřil mladíka postávajícího na autobusové zastávce. Mladík se jmenoval Tim McCoy a podle Gacyho výpovědi, kterou je nemožné ověřit, souhlasil se společnou večeří následovanou sexem, po kterém si oba šli lehnout každý do jiného pokoje. V noci se prý Gacy probral a spatřil mladíka, jak po něm jde s nožem, strhla se šarvátka, John chňapl po noži, který chlapec držel a podle svých slov pocítil zvláštní pocit neomezené síly a následně nůž vrazil mladému muži do hrudi. Poté tělo odtáhl do kumbálu na chodbě, kde otevřel poklop a strčil tělo do prostoru pod podlahou. 

John Gacy, Carole Hoffová a její dvě děti

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois

Poměrně brzy poté si našel novou lásku a 1. června (jún) 1972 se oženil podruhé. Jeho ženou se stala rozvedená matka dvou dcer Carole Hoffová, která byla obeznámena s Gacyho minulostí, ale bezmezně věřila tomu, že ho její láska změní. Což se ukázalo být velkým omylem. I skutečnost, že pouhých devět dní před svatbou se John Gacy pokusil v převleku za policistu donutit mladého chlapce k orálnímu sexu, napovídala tomu, že věci se budou mít naprosto jinak. Zpočátku se ve vztahu choval velmi mile, ale po čase jeho zájem opadl a ochladly nejen vztahy k manželce, ale i vztahy k jejím dětem, které zcela přehlížel. Často chodil nahý po domě a masturboval u časopisů pro homosexuály.

Jak jeho manželka později zjistila, celkem pravidelně míval sex se svými mladými zaměstnanci, přičemž ne vždy to byla i jejich vůle. I přes toto nepřijatelné chování byl v okolí považován za poměrně slušného člověka. Často pořádal tématické večírky, kam zval své přátele a sousedy a také chodil do nemocnic a na večírky pobavit děti v převleku za klauna. Tohle dělal moc rád, dokonce vymyslel dvě různé postavy klaunů, jeden se jmenoval Pogo a druhý Patches, přičemž Pogo byl ten šťastný a Patches vážnější klaun. Jak se později Gacyho manželka Carole vyjádřila policii, na Den matek roku 1975 jí Gacy zničehonic oznámil, ať neočekává, že by spolu ještě někdy měli sex, že se ženami končí. Když poté před svojí ženou v baru komentoval zadek jednoho z přítomných mládenců, byla to pro Carole poslední kapka a manželé se roku 1976 rozvedli.
 
Vyčerpávající dokument v EN
 
Rozvodem ztratil Gacy poslední zábrany a rozjel vražedné řádění se zaměřením na mladé muže, které trvalo po dobu ještě dalších dvou let, při kterých přišlo o život kolem třiceti mladíků. John Wayne je lákal na alkohol nebo na drogy, když je nalákal do svého domu, pokračoval metodou, kterou sám nazval "trik s pouty". Dělal to vychytrale, předváděl svým obětem, jak snadno dokáže vyklouznout ze zacvaknutých pout, načež to chtěli zkusit po něm, přičemž v želízkách nakonec už zůstali vydáni napospas Gacyho sexuálnímu apetitu. Když se dostatečně vyřádil, připoutal je ke speciálnímu "mučícímu stolu".
 
Koncem roku 1977 unesl John Gacy mladíka jménem Robert Donnelly z ulice, odvezl ho domů, kde ho svázal a přinutil k sexu, přičemž ho údajně i pomočoval a nutil ho hrát ruskou ruletu se slepými náboji, opakovaně mu nořil hlavu do vody, dokud neomdlel a opakovaně ho zneužíval. Poté co si dostatečně užil, naložil chlapce do auta a po cestě se ho zeptal jaký je to pocit vědět, že jede zemřít. Přestože položil tuto otázku, chlapce jen vysadil a pohrozil mu, že si ho najde, jestli půjde na policii. Donnelly se nezalekl a na policii šel. Gacy u soudu tvrdil, že šlo o smluvenou hru na pána a otroka. Soud vše zametl pod koberec, aniž by respektoval předchozí mnohá odsouzení Gacyho za sexuální napadení a uzavřel případ jako tvrzení proti tvrzení.
 
Vynášení obětí z Gacyho domu
Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois
 
 
Dalším člověkem, který unikl z Gacyho spárů, byl Jeff Rignall, kterého vrah unesl opět z ulice, s příslibem vykouření jointa. Poté ho omámil chloroformem. Doma ho přivázal k jakémusi pranýři a opakovaně ho znásilňoval tupými předměty a nutil ho k orálnímu sexu. Po tom, co se vyřádil, vyhodil zneužitého chlapce do sněhu v chicagském parku. Rignall, který strávil několik dní v nemocnici kvůli četným poraněním a poraněním jater chloroformem sice podal trestní oznámení, ale policie ho smetla ze stolu poté, co se dozvěděla, že je homosexuál! Rignall přesto Gacyho žaloval, ten si však od soudu odnesl jen pokutu tři tisíce dolarů. 
 
Až 11. prosince (december) 1978 udělal John Wayne Gacy svoji osudovou chybu. Tehdy se ztratil teprve 15letý chlapec Robert Piest, který před svým zmizením oznámil svému nadřízenému, že jde kvůli pracovní nabídce za jistým panem Gacym. Policie z Des Plaines však nebyla tak shovívavá jako Chicagská policie a po prohlédnutí Gacyho trestního rejstříku plného pokusů o zneužití mladých mužů, se vydali na domovní prohlídku. Během prohlídky Gacyho domu našli spoustu překvapení. Předměty, které zcela očividně patřily mladým mužům z okolí, kteří v posledních letech zmizeli. Našel se prsten pro absolventa střední školy ročník 1975, moc malé oblečení, řidičáky cizích osob a v posledku i stvrzenka z lékárny, ve které pracoval Robert Piest, s nímž se Gacy podle svých slov nikdy nesetkal. Navíc policisty zaujal neobvyklý zápach vycházející zpod podlahy sklepení. 
 
Bravurní obchodník Gacy s prezidentovou manželkou Rosalyn Carterovou
(tou dobou měl na kontě již kolem 30 obětí)
Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois
 
21. prosince (december) 1978, pár dní před Štědrým dnem se policistům ozval jeden z Gacyho zaměstnanců s tím, že se mu Gacy svěřil, že v posledních letech usmrtil kolem třicítky mladých mužů. Policie se vrátila do vrahova domu a tentokráte se podívala i pod podlahu a nalezla tam překvapení v podobě těl a kostí v různém stádiu rozkladu. Gacy se hned poté přiznal k 25-30 vraždám, přičemž sám netušil, kolik jich vlastně bylo. Třicet těl bylo vytaženo z prostoru pod podlahou nebo exhumováno z Gacyho pozemku. Další tři mrtvoly byly nalezeny v řece Des Plaintes, což bylo zdůvodněno jednoduše tím, že pod podlahou už nebylo místo. Některá těla pomohl identifikovat sám Gacy, jinak by jejich identifikace byla kvůli značnému stádiu rozkladu nemožná. Soud s vraždícím klaunem začal 6. února (február) 1980. Před soudem své doznání Gacy odvolal a uvedl, že všech 33 úmrtí se stalo nešťastnou náhodou během sexuálních hrátek. Svoji neuvěřitelnou výmluvnost korunoval výrokem, že jediným zločinem, kterým se provinil, bylo provozování hřbitova bez licence. Soud mu na jeho povídačky pochopitelně nepřistoupil a 24. února (február) byl John Wayne Gacy odsouzen k trestu smrti. 
 
Rozsudek byl vykonán dne 10. května (máj) 1994 v Crest Hill v Illinois smrtící injekcí. Gacy před smrtí neprojevil žádnou lítost a svému právníkovi údajně řekl, že jeho smrt nikoho zpět k životu nevrátí. Poslední slova, která tento hrůzostrašný vrah pronesl, byla: „Polibte mi prdel", směrovaná dozorci, který ho pouštěl do popravčí místnosti. Poté, co byl rozsudek vykonán, byl Gacyho mozek použit na vědecký výzkum. 
 
Sufjan Stevens dokonce nazpíval kontroverzní písničku o Gacyho životě
 
Domů
Sdílet
Diskuse