Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 19. 9. 2020 svátek má Zita

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
31
Adam Smeták
20. leden 2015, 20:09
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois

V dalším díle seriálu si představíme amerického sériového vraha, řádícího v 70. letech, který ukrýval své oběti ve sklepě pod podlahou.

Adam Smeták
20. leden 2015, 20:09
Nejzvrácenější sérioví vrazi v dějinách #2 - John Gacy, vraždící klaun z Illinois
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
31
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Připravili jsme pro vás článkový seriál, který se bude týkat sériových vrahů, kteří nám přišli jakýmkoli způsobem zajímaví. Zaměříme se na nechvalně proslulé, ale i méně známé vrahy a pokusíme se vám co nejvíce přiblížit jejich, většinou velmi pohnutý, životní příběh. Nezajímají nás ani tak statistiky a data, ale především pozadí jejich psychického narušení a postupné změny osobnosti, které vedly až k jejich nelítostným činům a hře na Boha. V tomto dílu se podíváme na zoubek jednomu z těch opravdu nejodpornějších vrahů Ameriky, několikanásobnému vrahovi mladých mužů, který dokázal své konání maskovat, nejen před svojí rodinou, po dlouhých osm let. Dnes si popíšeme životní přiběh muže, o kterém jsme se už párkrát zmínili, ale nikdy ne v takovém rozsahu.

 

John Wayne Gacy, Jr. se narodil roku 1942 dvěma přistěhovalcům, strojníkovi Johnu Gacy Samuelovi a Marion Elainové, jako jediný syn a druhé ze tří dětí polsko-dánské rodiny. V mládí byl poměrně otylý, přesto neměl v katolické škole, kterou navštěvoval žádné problémy a byl poměrně oblíbený mezi spolužáky i učiteli. Doma to však už tak růžové neměl. Svoji matku i sestry miloval nadevše, jeho otec však často pil a se vztažením ruky na svého syna neměl nejmenší problém. Otec byl hrubý i na svoji ženu a Johnovi sestry a svého syna označoval za "maminčina mazánka" a "slabocha". V čemž se zčásti nemýlil, jelikož John občas chodil do školy v sestřině spodním prádle, které považoval za pohodlnější, než to chlapecké. Aby toho nebylo málo, mladíkův otec také v opilosti zastřelil pejska, který patřil Johnovi. Když ho malý John nalezl, ukradl květiny z pohřební síně a sám milovaného mazlíčka pochoval. 

 

Tenhle mladík ještě nevěděl, jak neslavná budoucnost ho čeká

 

Gacy později tvrdil, že byl v devíti letech zneužíván rodinným přítelem, který ho brával na výlety nákladním autem. Projížďky vždy končily lechtáním a "přátelským" zápolením, přičemž muž svíral chlapcovu hlavu mezi stehny. John si zneužívání uvědomoval, bál se to však říci svému despotickému otci. Jakou měrou tato zkušenost měla podíl na Gacyho vraždícím řádění je spekulativní, pokud se vůbec něco takového stalo. Jisté však je, že kolem jedenáctého roku Johnova života došlo k nehodě. Po úrazu hlavy se chlapci vytvořila krevní sraženina v mozku, na kterou však doktoři v té době nepřišli. Trpěl akutními bolestmi hlavy a ztrácel vědomí. Johnův otec to považoval za simulaci a pokus o vyhnutí se školním povinnostem. Teprve v šestnácti letech mu doktoři nařídili léčbu, která problém s krevní sraženinou vyřešila.

 

V dospělosti pracoval jako poslíček, pomáhal policistům a hasičům, pracoval ku prospěchu místního kostela a vozil věřící na nedělní bohoslužby, to vše, jen aby se zavděčil svému otci, kterého i přes jeho povahu miloval, jemu to však přesto bylo málo. Studoval čtyři vysoké školy, ale učení ho nebavilo, odstěhoval se proto v roce 1962 po hádce s otcem do Las Vegas, kde pracoval několik měsíců v márnici. Nemohl však najít pořádnou práci, a proto se vrátil domů a začal studovat obchodní akademii, na které se mu velmi dařilo, a objevil svůj obchodní talent, který zužitkoval v budoucnu.

 

Student Gacy s přáteli (druhý zleva)

 

Začal pracovat pro firmu Nunn-Bush Shoe Company, ve které díky své snaživé povaze dosahoval výborných výsledků, byl proto přeložen do Springfieldu v Illinois, kde vedl oddělení s pánskou konfekcí. Kromě toho se věnoval i různým společenským organizacím. Jeho úspěchy nedosahovaly žádného konce a byl dokonce organizací Jaycees zvolen prvním viceprezidentem a mužem roku. V roce 1964 se seznámil s Marlynn Myersovou, svojí spolupracovnicí, kterou si ještě téhož roku vzal za ženu. Novomanželé se brzy odstěhovali do Waterloo v Iowě. Svatba nebyla jen aktem lásky, ale i skvělým tahem, jelikož Marlynnin otec vlastnil řetězec fastfoodů (KFC) v Iowě a přenechal řízení tří podniků mladému Johnu Gacymu. V roce 1967 se novopečené rodince narodil syn, kterého o dva roky následovala dcera. Idylický rodinný život však neměl mít dlouhého trvání.

 

Začalo se spekulovat o Johnově sexuální orientaci. Pracoval v prostředí mladých mužů, které zaměstnával a proslýchalo se, že s nimi podváděl svoji ženu. Pravda se projevila v roce 1968, kdy Gacy stanul před soudem za údajné znásilnění Donalda Voorheesa, kterého měl nalákat do domu a nutit k sexuálním praktikám. Gacy to popřel s tím, že si mladík vymýšlí, protože mu odmítl zvýšení platu. U soudu vyšly najevo i další případy, ve kterých se Gacy dopustil zneužívání mladistvých, včetně hry kulečníku, která byla korunována povinným orálním sexem, konaným prohrávajícím, společného sledování pornofilmů apod. Gacy před velkou porotou tvrdil, že mladíci se sexuálními praktikami souhlasili a dokonce je vyvolávali sami. Na důkaz svojí neviny požádal o test na detektoru lži, který však dopadl v jeho neprospěch. Kvůli zvláštnímu charakteru Gacyho činů bylo nařízeno psychiatrické vyšetření, ve kterém bylo zjištěno, že Gacy nepociťuje výčitky ze svých činů a všechno špatné, co provedl, odmítá, přičemž se ohání spousty argumentů. Soudce nakonec Johna Gacyho odsoudil k deseti letům vězení. Ještě téhož dne podala Marlynn Gacyová žádost o rozvod. Gacy už svou ženu ani děti nikdy neviděl.

 

Gacyho první zatčení v roce 1968

 

Ve vězení Gacy opět působil snaživě, vzorně a ochotně. Během pobytu došlo k úmrtí otce, kterého Gacy i přes jeho despotickou povahu měl rád a jeho smrt oplakal. Velmi litoval toho, že se nemohl účastnit pohřbu. Za slušné chování byl propuštěn na čestné slovo po 18 měsících. Po propuštění na svobodu se vrátil zpět do Chicaga a začal pracovat v místní restauraci. Po necelých osmi měsících po propuštění se pokusil o zneužití dalšího chlapce, kterého přibral do svého auta. Gacyho zatkla policie a obvinila ze sexuálního obtěžování, ale mladík se k soudu nedostavil, proto byl případ odložen. V listopadu roku 1970 se seznámil s jistým Mickelem Reidem a společně si otevřeli firmu Painting, Decorating and Maintenance (PDM), která postupem času začala vzkvétat a Gacy si koupil s matkou nový dům. V garáži toho domu mělo dojít k incidentu, při kterém Gacy napadl Reida kladivem a po úderu se začal hned omlouvat a odprošovat.

 

Na Nový rok 1972 se totiž dopustil své první vraždy. Podle jeho slov byl na rodinné oslavě se svojí matkou a hodně toho vypil. Když se začal nudit, z večírku odešel a odjel autem. Cestou spatřil mladíka postávajícího na autobusové zastávce. Mladík se jmenoval Tim McCoy a podle Gacyho výpovědi, kterou je nemožné ověřit, souhlasil se společnou večeří následovanou sexem, po kterém si oba šli lehnout každý do jiného pokoje. V noci se prý Gacy probral a spatřil mladíka, jak po něm jde s nožem, strhla se šarvátka, John chňapl po noži, který chlapec držel a podle svých slov pocítil zvláštní pocit neomezené síly a následně nůž vrazil mladému muži do hrudi. Poté tělo odtáhl do kumbálu na chodbě, kde otevřel poklop a strčil tělo do prostoru pod podlahou. 

 

John Gacy, Carole Hoffová a její dvě děti

 

Poměrně brzy poté si našel novou lásku a 1. června (jún) 1972 se oženil podruhé. Jeho ženou se stala rozvedená matka dvou dcer Carole Hoffová, která byla obeznámena s Gacyho minulostí, ale bezmezně věřila tomu, že ho její láska změní. Což se ukázalo být velkým omylem. I skutečnost, že pouhých devět dní před svatbou se John Gacy pokusil v převleku za policistu donutit mladého chlapce k orálnímu sexu, napovídala tomu, že věci se budou mít naprosto jinak. Zpočátku se ve vztahu choval velmi mile, ale po čase jeho zájem opadl a ochladly nejen vztahy k manželce, ale i vztahy k jejím dětem, které zcela přehlížel. Často chodil nahý po domě a masturboval u časopisů pro homosexuály.

 

Jak jeho manželka později zjistila, celkem pravidelně míval sex se svými mladými zaměstnanci, přičemž ne vždy to byla i jejich vůle. I přes toto nepřijatelné chování byl v okolí považován za poměrně slušného člověka. Často pořádal tématické večírky, kam zval své přátele a sousedy a také chodil do nemocnic a na večírky pobavit děti v převleku za klauna. Tohle dělal moc rád, dokonce vymyslel dvě různé postavy klaunů, jeden se jmenoval Pogo a druhý Patches, přičemž Pogo byl ten šťastný a Patches vážnější klaun. Jak se později Gacyho manželka Carole vyjádřila policii, na Den matek roku 1975 jí Gacy zničehonic oznámil, ať neočekává, že by spolu ještě někdy měli sex, že se ženami končí. Když poté před svojí ženou v baru komentoval zadek jednoho z přítomných mládenců, byla to pro Carole poslední kapka a manželé se roku 1976 rozvedli.
 
Vyčerpávající dokument v EN
 
Rozvodem ztratil Gacy poslední zábrany a rozjel vražedné řádění se zaměřením na mladé muže, které trvalo po dobu ještě dalších dvou let, při kterých přišlo o život kolem třiceti mladíků. John Wayne je lákal na alkohol nebo na drogy, když je nalákal do svého domu, pokračoval metodou, kterou sám nazval "trik s pouty". Dělal to vychytrale, předváděl svým obětem, jak snadno dokáže vyklouznout ze zacvaknutých pout, načež to chtěli zkusit po něm, přičemž v želízkách nakonec už zůstali vydáni napospas Gacyho sexuálnímu apetitu. Když se dostatečně vyřádil, připoutal je ke speciálnímu "mučícímu stolu".
 
Koncem roku 1977 unesl John Gacy mladíka jménem Robert Donnelly z ulice, odvezl ho domů, kde ho svázal a přinutil k sexu, přičemž ho údajně i pomočoval a nutil ho hrát ruskou ruletu se slepými náboji, opakovaně mu nořil hlavu do vody, dokud neomdlel a opakovaně ho zneužíval. Poté co si dostatečně užil, naložil chlapce do auta a po cestě se ho zeptal jaký je to pocit vědět, že jede zemřít. Přestože položil tuto otázku, chlapce jen vysadil a pohrozil mu, že si ho najde, jestli půjde na policii. Donnelly se nezalekl a na policii šel. Gacy u soudu tvrdil, že šlo o smluvenou hru na pána a otroka. Soud vše zametl pod koberec, aniž by respektoval předchozí mnohá odsouzení Gacyho za sexuální napadení a uzavřel případ jako tvrzení proti tvrzení.
 
Vynášení obětí z Gacyho domu
 
 
Dalším člověkem, který unikl z Gacyho spárů, byl Jeff Rignall, kterého vrah unesl opět z ulice, s příslibem vykouření jointa. Poté ho omámil chloroformem. Doma ho přivázal k jakémusi pranýři a opakovaně ho znásilňoval tupými předměty a nutil ho k orálnímu sexu. Po tom, co se vyřádil, vyhodil zneužitého chlapce do sněhu v chicagském parku. Rignall, který strávil několik dní v nemocnici kvůli četným poraněním a poraněním jater chloroformem sice podal trestní oznámení, ale policie ho smetla ze stolu poté, co se dozvěděla, že je homosexuál! Rignall přesto Gacyho žaloval, ten si však od soudu odnesl jen pokutu tři tisíce dolarů. 
 
Až 11. prosince (december) 1978 udělal John Wayne Gacy svoji osudovou chybu. Tehdy se ztratil teprve 15letý chlapec Robert Piest, který před svým zmizením oznámil svému nadřízenému, že jde kvůli pracovní nabídce za jistým panem Gacym. Policie z Des Plaines však nebyla tak shovívavá jako Chicagská policie a po prohlédnutí Gacyho trestního rejstříku plného pokusů o zneužití mladých mužů, se vydali na domovní prohlídku. Během prohlídky Gacyho domu našli spoustu překvapení. Předměty, které zcela očividně patřily mladým mužům z okolí, kteří v posledních letech zmizeli. Našel se prsten pro absolventa střední školy ročník 1975, moc malé oblečení, řidičáky cizích osob a v posledku i stvrzenka z lékárny, ve které pracoval Robert Piest, s nímž se Gacy podle svých slov nikdy nesetkal. Navíc policisty zaujal neobvyklý zápach vycházející zpod podlahy sklepení. 
 
Bravurní obchodník Gacy s prezidentovou manželkou Rosalyn Carterovou
(tou dobou měl na kontě již kolem 30 obětí)
 
21. prosince (december) 1978, pár dní před Štědrým dnem se policistům ozval jeden z Gacyho zaměstnanců s tím, že se mu Gacy svěřil, že v posledních letech usmrtil kolem třicítky mladých mužů. Policie se vrátila do vrahova domu a tentokráte se podívala i pod podlahu a nalezla tam překvapení v podobě těl a kostí v různém stádiu rozkladu. Gacy se hned poté přiznal k 25-30 vraždám, přičemž sám netušil, kolik jich vlastně bylo. Třicet těl bylo vytaženo z prostoru pod podlahou nebo exhumováno z Gacyho pozemku. Další tři mrtvoly byly nalezeny v řece Des Plaintes, což bylo zdůvodněno jednoduše tím, že pod podlahou už nebylo místo. Některá těla pomohl identifikovat sám Gacy, jinak by jejich identifikace byla kvůli značnému stádiu rozkladu nemožná. Soud s vraždícím klaunem začal 6. února (február) 1980. Před soudem své doznání Gacy odvolal a uvedl, že všech 33 úmrtí se stalo nešťastnou náhodou během sexuálních hrátek. Svoji neuvěřitelnou výmluvnost korunoval výrokem, že jediným zločinem, kterým se provinil, bylo provozování hřbitova bez licence. Soud mu na jeho povídačky pochopitelně nepřistoupil a 24. února (február) byl John Wayne Gacy odsouzen k trestu smrti. 
 
Rozsudek byl vykonán dne 10. května (máj) 1994 v Crest Hill v Illinois smrtící injekcí. Gacy před smrtí neprojevil žádnou lítost a svému právníkovi údajně řekl, že jeho smrt nikoho zpět k životu nevrátí. Poslední slova, která tento hrůzostrašný vrah pronesl, byla: „Polibte mi prdel", směrovaná dozorci, který ho pouštěl do popravčí místnosti. Poté, co byl rozsudek vykonán, byl Gacyho mozek použit na vědecký výzkum. 
 
Sufjan Stevens dokonce nazpíval kontroverzní písničku o Gacyho životě
 
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: murderpedia.org Tagy: klaun, sériový vrah, John Gacy, sérioví vrazi, masoví vrazi
Ohodnoť článek
198
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.