Pátek 27. 4. 2018 svátek má Jaroslav

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: sylvar/flickr.com

Krysy, netvoři, okamžitě utopit. V Česku se narodilo novorozeně s kurdskými kořeny, na Facebooku se strhla lavina nenávistných komentářů

Otřesné komentáře se objevily u zprávy o narození dítěte s kurdskými kořeny.

12. leden 2018, 14:47

Otřesné komentáře se objevily u zprávy o narození dítěte s kurdskými kořeny.

V létě loňského roku se v Třinci narodil chlapec, který má rodiče matku Češku a otce tureckého Kurda. Ten se do české kotliny dostal v roce 2016, kdy utekl před perzekucí v Turecku. V Evropě v té době zrovna vrcholila uprchlická krize. Zatímco se rodina těšila ze zdraví a života malého Ibrahima, na největší xenofobní facebookové skupině WeAreAtHome (nyní přejmenována), čítající asi 80 tisíc lidí, se to hemžilo nenávistnými a xenofobními komentáři kvůli původu novopečeného otce. 

 

Internetovým diskutérům vadilo, že je otec Kurd, což je íránský národ z Blízkého východu. Na území Turecka jich žije asi pětina, jde o největší menšinu. Jako krysy!“, „Toto dítě je neštěstí.“, „Netvoři, strčte ho do Afriky!“ nebo „Okamžitě utopit!“ – ani komentáře tohoto typu nebyly výjimkou. Jiný uživatel zase poukazuje na to, že Ibrahim pochází z Moji, což je první gorilí mládě narozené v zajetí v České republice.

 

Krysy, netvoři, okamžitě utopit. V Česku se narodilo novorozeně s kurdskými kořeny, na Facebooku se strhla lavina nenávistných komentářů

 

Správci stránky totiž nasdíleli fotografii dítěte snědší pleti s gratulací a dovětkem, že by se k jednomu Ibrahimovi K. měli narodit tři Janové Novákové. V komentářích se pak rozhořela masivní nenávist, aniž by administrátoři jakkoli zasáhli. Případem se nyní zabývá třinecká policie. „Oznámení jsme přijali uprostřed listopadu, případ je ve stadiu prověřování. Policisté zahájili úkony trestního řízení,” řekla pro Aktualne.cz mluvčí moravskoslezské policie Karolína Bělunková.

 

V případném shledání trestného činu, by pachatelům hrozily dva až tři roky za podněcování nenávisti vůči skupině osob, obecně se prý ale za internetovou nenávist trestá podmínkami či veřejně prospěšnými pracemi. „Nevěděla jsem, že lidé dokážou být tak krutí na nevinné dítě,“ řekla 24letá matka chlapečka, Lucie K., která se kvůli svým česko-vietnamským kořenům také již v Česku setkala s xenofobií a dodnes slýchá pokřikování, urážky, někteří lidé s nimi prý i odmítají vstoupit do výtahu.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse1 komentář
Diskuse je jen pro přihlášené
1 komentář
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
wetFart12. leden 2018, 17:51

Je mi z toho na zvracení. Sám jsem půl Vietnamec a dotýká se mě to. A takový národ by měl mít veřejné referendum? A doopravdy máme přímou volbu prezidenta?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
  12. leden 2018, 18:58

Komentář byl odstraněn pro jeho nevhodný obsah.


Nejčtenější