Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. února 2018 18:03
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

V Británii zavádí ministerstvo pro osamělé lidi. Nový úřad má pomáhat více než devíti milionům Britů, kteří pociťují samotu a deprese

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Osamělost může způsobovat srdeční onemocnění, artritidu, diabetes typu 2, demenci a přirozeně také deprese vedoucí k pokusům o sebevraždu. Britská vláda se rozhodla počet lidí trpících osamělostí snižovat pomocí nového ministerského úřadu.

Moderní doba plyne tak rychle, jak jen plynout může a v rychlém proudu starostí, povinností a informační bubliny nám nedává chvilku na vydechnutí. Pro většinu z nás je nesmírně těžké držet krok i smysl pro rozvíjení sebe sama, udržování vztahů s rodinnými příslušníky a upevňování vztahů s přáteli. Spadnout do propasti osamělosti je dnes jednodušší než kdy jindy a už dávno neplatí, že taková situace hrozí jen u seniorů nebo tělesně a mentálně postižených. Zcela osamělými se v této tekuté době stávají i mladí lidé plní sil a elánu. Společnost jim zkrátka někdy nedává příliš na výběr.

Ve Velké Británii se nedávno rozhodli tuto problematiku řešit. K tomu jim bude sloužit nový ministerský úřad pro osamělé lidi (Ministry of Loneliness). Je totiž známé, že ty nejtěžší případy osamělosti mohou mít nedozírné následky – od pochroumaného zdraví po sebevražedné sklony. Nezanedbatelný počet lidí trpících samotou na venkově i ve městech se bude snažit zredukovat nová ministryně Tracey Crouchová.

V Británii zavádí ministerstvo pro osamělé lidi. Nový úřad má pomáhat více než devíti milionům Britů, kteří pociťují samotu a deprese
Zdroj: pexels.com

Crouchová přitom není ve vládě nováčkem. Jejím ministerským rezortem byl původně sport a tělovýchova. Kromě posilování tělesného ducha britských občanů se nyní zaměří na posilování jejich duševní pohody. Jejím úkolem bude připravovat strategii pro boj s osamělostí a sociální izolací. 

„Chtěla bych čelit této výzvě pro naši společnost a pro nás všechny, abychom podnikli kroky k řešení osamělosti, která zasáhla starší lidi, pečovatele, ty, kteří ztratili své blízké – lidi, kteří nemají nikoho, s kým by si mohli promluvil nebo sdílet své myšlenky a zkušenosti,“ pronesla v souvislosti se zřízením nového ministerstva britská premiérka Theresa Mayová.

Samota plodící deprese se zdá být skutečným a čím dál tím aktuálnějším celosvětovým problémem. Jen ve Velké Británii žije podle průzkumů více než 9 milionů lidí, kteří cítí nebo někdy pocítili úzkost způsobenou osaměním. Problém se týká zejména lidí s duševními poruchami nebo poruchami učení, náctiletých vyloučených z kolektivu, vdov a vdovců nebo seniorů. Více než 200 000 britských seniorů nemělo konverzaci s přítelem nebo rodinným příslušníkem více než měsíc.

V Británii zavádí ministerstvo pro osamělé lidi. Nový úřad má pomáhat více než devíti milionům Britů, kteří pociťují samotu a deprese
Zdroj: pexels.com

Společnost si konečně uvědomuje, že následky životní samoty mohou být v komplikovaných případech velmi vážné. „Dokázalo se, že je to pro zdraví horší než kouření 15 cigaret denně, řekl například Mark Robinson, hlavní pracovník největší britské charitativní organizace pro staré lidi Age UK.

Otázkou tedy zůstává, jakým způsobem se k takové výzvě hodlá britská vláda postavit. Dle jejích slov má být vypracována nová metoda pro měření osamělosti a pro boj s ní pak vyčleněna část státního rozpočtu, který bude proudit zejména k organizacím pořádající různé akce nebo vytváření týmů psychologů, asistentů a dobrovolníků. Takový přístup přirozeně zrcadlí také kritické hlasy, které se ozývají zejména ze strany konzervativců, která naopak rozpočty pro podobné organizace v minulosti škrtala.

Také v Česku se nedávno začaly projevovat tendence bojovat s touto „epidemií“ globalizovaného světa. Vzpomeňme si na nejrůznější projekty na pomoc seniorům nebo osamělých žen v předvánočním období. Jakkoliv bude nové britské ministerstvo funkční nebo nikoliv, upřít se mu nedá, že v každém případě vysílá alespoň důležité poselství a otevírá podstatnou debatu – samota je problémem, které může zasáhnout kohokoliv z nás a její příčiny i následky bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu.

Domů
Sdílet
Diskuse