Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. března 2018 12:41
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Zemřel herec a dabér Vlastimil Bedrna. Proslul dabingem Homera Simpsona

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Ve věku 89 let skonal známý český dabér.

Ve věku 89 let dnes zemřel Vlastimil Bedrna. Skvělý český herec a zejména dabér proslul zejména tím, že propůjčil svůj postavě Homera Simpsona. Od 1. do 12. řady tohoto seriálu jsme Bedrnu slýchávali v každé z epizod. V roce 2005 však utrpěl mozkovou mrtvici, a tak jej musel nahradit Vlastimil Zavřel.

K herectví tíhl už od samotného dětství. Po střední škole se dostal na DAMU, kterou v roce 1952 úspěšně dokončil. Pro svůj talent byl přijat mezi členy Divadla S. K. Neumanna, načež účinkoval rok v Armádním uměleckém souboru. Po návratu z vojny společně se spolužákem Darkem Vostřelem z DAMU založili divadlo Rokoko. Jako herec a mim v něm působil až do roku 1972, kdy bylo divadlo zavřeno. 

Posléze účinkoval i v Divadle na zábradlí či v Divadle pod Palmovkou. Největší talent mu však přinesl cit pro dabing. Patřil mezi ty herce, jejich obličej pozná málokdo, ale hlas je familiérní téměř každému. Za celoživotní působení v dabingu získal v roce 2005 Cenu Františka Filipovského. Při té příležitosti se nechal slyšet, že Homera Simpsona dabuje rád, jelikož je mu povahově podobný. 

Znát ho můžete z rolí ve filmech Jáchyme hoď ho do stroje, Princové jsou na draka, Limonádové Joe a řada dalších. Daboval mimo jiné také animované seriály Rychlá rota a Příhody dráčka Soptíka. Jeho talent, humor a osobnost nám budou chybět. Čest jeho památce. 

Domů
Sdílet
Diskuse