Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 28. 9. 2020 svátek má Václav, Václava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Zahraniční
5
Denis O.
19. duben 2018, 15:39
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Antikrist Marilyn Manson: Pro některé jen hollywoodský neznaboh, pro jiné modla, co je víc než Satan

Skoro tři dekády nám Brian Hugh Warner, známý spíš pod svým pseudonymem Marilyn Manson, dokazuje, že jde mít 10 alb, a přesto znít jinak na každém. Jak to dělá?

Denis O.
19. duben 2018, 15:39
Antikrist Marilyn Manson: Pro některé jen hollywoodský neznaboh, pro jiné modla, co je víc než Satan
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

"So what's a nice place like this/Doing 'round people like us?"

 

Během psaní hudebních článků nebo poezie pro lokální magazín 25th Parallel a studování žurnalismu založil mladý Brian Hugh Warner skupinu s názvem Marilyn Manson and the Spooky Kids, později jen Marilyn Manson. 

 

Portrait of an American Family byl takovým tím nejistým debutem. S produkcí pomáhal Trent Reznor. Právě on podepsal skupinu Marilyn Manson pod svou nahrávací společnost Nothing Records, jelikož hlavně ve frontmanovi skupiny viděl veliký potenciál. Proto také skupina předskakovala před NiN v letech 1994–1996, vždy na části tour po Severní Americe.

 

Celkově ale album bylo docela propadák, byl problém s coverem, se samply, se jménem alba a vždy za tím stál label. Také skřípala dochvilnost členů skupiny a prokrastinace. Místo nahrávání brali všichni drogy, basáka Gidget Geina musel dokonce Manson vyhodit ze skupiny, jelikož se netajil tím, že je závislý na heroinu. 

 

Embed from Getty Images

 

V roce 1996 vyšlo kontroverzní dílo Antichrist Superstar, které názvem odkazovalo na Jesus Christ Superstar. V Americe to způsobilo rozruch, hlavně ze strany církve, která to brala jako podpásovku.

 

Z knihy Dlouhá trnitá cesta z pekla, autobiografie samotného Briana Warnera, jsme se dozvěděli i různé pomluvy, které roznášeli lidé, co údajně navštívili koncert skupiny Marilyn Manson. Opravdu si totiž nenechal vyoperovat žebra, aby si mohl provádět orální sex a opravdu neházel do publika vnitřnosti a nezabíjel štěňata před začátkem koncertu

 

V roce 1999 možná trochu Mansona překvapil gay magazín Honcho, který publikoval jeho 5 let staré nahé fotky spolu s citací jednoho z pravidel, která se objevují ve zmíněné knize Dlouhá trnitá cesta z pekla

 

Na frontmanovi v této době bylo dost vidět, že si byl nejistý svou osobností a svou rolí v životě. Nevěděl, jestli svůj příběh píše sám, nebo jestli je jen postavou napsanou někým úplně jiným. Ani deprese a drogy ho ale nezastavily v napsání a nahrání asi nejzásadnějšího projektu jeho kariéry. Již tam totiž tvrdí, že se skupina Marilyn Manson stane největší rockovou skupinou na světě.

 

Embed from Getty Images

 

Jestli bylo album Portrait of an American Family nejistým začátkem a propadákem, tak Antichrist Superstar bylo začátkem vynikající trilogie, ve které se pokračovalo albem Mechanical Animals v roce 1998. 

 

Docela kontroverzní a konečné stádium jeho evoluce a transformace. Omega, tedy konec a v určité interpretaci – hlavně ve videoklipech – i mimozemšťanem zkoumaný lidmi. Na přebalu každého alba je vždy Manson sám, nikdy tam není žádný jiný člen kapely. To jasně ukazuje, že Manson ví, že je hlavní tváří skupiny a že je jakýkoliv jiný člen nahraditelný. Konkrétně tento přebal byl natolik kontroverzní, že album do dnešního dne odmítá prodávat např. americký řetězec Walmart.

 

Embed from Getty Images

 

Dva roky po vydání Mechanical Animals ukončil trilogii, a to albem Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death). V roce 1999, když se album nahrávalo, se stal známý, tragický masakr na vysoké škole Columbine v USA. Hlavní aktéři tohoto útoku měli na sobě merch skupiny Marilyn Manson a začala další kontroverzní situace, která se připisovala textům této americké skupiny. Sám Manson se k tomuto vyjádřil a opětoval, jak může být on špatným příkladem, když Bill Clinton po dobu svého prezidentského působení bombardoval nespočet zemí.

 

Kontroverze okolo skupiny stoupala a již se netýkala jen náboženství a společnosti, ale i politiky. Samozřejmě to skupina brala jen jako další reklamu, přece jen se tour k albu jmenovala Guns, God and Government Tour. O Mansonovi bylo už delší dobu známo, že byl rebelem, který poslouchal skupiny KISS, AC/DC nebo třeba Ozzyho Osbourna a protestoval proti systému i na křesťanské škole, ze které ho dokonce již v útlém věku vyhodili.

 

Rok 2001 byl pro samotného Mansona přelomový v tom, že začal vztah s burleskní tanečnicí, herečkou a modelkou Ditou Von Teese, která dosti ovlivnila jeho budoucí tvorbu. Dále Manson začal spolupracovat s rapery, což se stalo jeho pravidelnou činností. Za dobu jeho kariéry stihl spolupracovat se jmény jako DMX, Eminem, Gucci Mane a o mnoho dalších se mluvilo. 

 

Embed from Getty Images

 

The Golden Age of Grotesque bylo rozhodně ovlivněno vztahem Mansona s Ditou. I jeho styl oblékání a vystupování. Když už jsme u módy, Marilyna jsme mockrát v jiné barvě nežli v černé opravdu neviděli. Co se týče spoluprací, může se pyšnit kolekcí s návrhářkou Vivienne Westwood nebo značkou KILLSTAR.

 

Hrozivý Manson byl často v této éře zobrazován s cylindrem nebo ušima Mickey Mouse, které normálně působí roztomile až legračně, ne však na Mansonovi. Samozřejmě fanoušci dostali i trochu toho vizuálního zpestření na samotných koncertech, jelikož na tom Manson nikdy nešetřil a konkrétně na turné k tomuto albu si s sebou bral i tanečnice, přičemž jedné z nich narval mikrofón do umělého zadku. To nás dostává k otázce, jestli to Manson s tou kontroverzí občas nepřehání. 

 

Embed from Getty Images

 

Eat Me, Drink Me je album, které vyvolává emoce a které bylo s emocemi i nahráno. Sám Manson řekl, že většinu songů nahrál v leže na zemi v pronajatém domácím studiu, které se nacházelo v Hollywoodu. Nahrávání probíhalo zrovna v době, kdy se od sebe Dita a Manson odloučili. Manson dokonce dostal rozvodové papíry 5. ledna 2007, na svoje narozeniny.

 

Gothic rock je žánr, který se pro toto album přesně hodil. Je zajímavost, že jeden song napsal Manson ráno o Vánocích. Sám sebe interpretuje jako upíra, což celkově ke konceptu alba sedí a rozhodně si tímto projektem opět získal nové fanoušky.

 

Embed from Getty Images

 

Albem The High End of Low se Manson zklidnil. Hodně dává vyznít své vokální nadání, a to hlavně na akustických písních. Lze zde cítit hodně různých žánrů, dokonce chvílemi i country, což bylo dost nečekané.

 

Písně jdou na albu po sobě v přesném pořadí, v jakém byly napsány. Mimo psaní a vystupování na koncertech je Manson i malířem, jeho obrazy se objevily i na několika výstavách, většinou se v nich inspiruje existujícími postavami z jeho života, někdy to je spíše recese.

 

Embed from Getty Images 

 

V roce 2009 končí smlouva mezi skupinou Marilyn Manson a nahrávací společností Interscope. Reakcí na to bylo podepsání kontraktu s Cooking Vinyl a založení vlastního labelu Hell etc. Nadcházející heavy metalové album Born Villain vyšlo v roce 2012 již pod tímto labelem. Je to první album, na kterém se neobjevil bubeník Ginger Fish, který byl členem od roku 1995.

 

Krom vlastního labelu má Manson i svůj absinth Mansinthe. Sám tento alkohol miluje i nenávidí, jelikož je jeho démonem, který ho již nespočetněkrát zradil. Ať už nedokončil koncert, měl problém se zpěvem, udržením rovnováhy nebo jeho agresí, která jednou dokonce došla až tak daleko, že zapálil bubeníkovi jeho nástroj. Stejně jako jeho hudba, bohužel i problém s alkoholem se táhne již přes 3 dekády a až po smrti jeho otce se vyjádřil, že si uvědomuje riziko smrti a že hodlá přestat.

 

Embed from Getty Images 

 

Pokud vám zatím přišel průběh života Marilyna Mansona jako film, mám pro vás dobrou zprávu. Krom toho, že se hudba skupiny Marilyn Manson objevila v několika filmech (Matrix, Záhada Blair Witch 2, Resident Evil), si sám Brian zahrál třeba v akčním krimi dramatu Let Me Make You a Martyr (2016). Recenze na tento film byly velice rozporuplné, abych byl konkrétní, 50 % je takový průměr. Mnohem dříve, konkrétně v roce 2003, si Brian střihl roli vedle Macaulaye Culkina. Film se jmenuje Party Monster a jako zajímavost z natáčení vypíchnu to, že samotný Macaulay dal Mansonovi při natáčení jeho první cigaretu v životě.

 

A abych nezapomněl na seriály, jako nejznámější musím určitě zmínit Zákon gangu (Sons of Anarchy), kde celkem v 6 epizodách ztvárnil postavu jménem Ron Tully. Nyní zpět k hudbě. 

 

Na posledních dvou deskách, The Pale Emperor z roku 2015 a Heaven Upside Down z roku 2017, jde slyšet Mansonova opravdová vyzrálost. Americkou a evropskou tour dokončil i po zranění, kdy mu kulisa na newyorské show spadla na nohu. I s tímto handicapem dokázal vytvořit skvělou show a zavítal i do Česka, kde byla jeho show fantastická.

 

Embed from Getty Images

 

Někteří sice Mansona berou jako nekorektní osobu bez špetky respektu a úcty, co se potřebuje zviditelnit za každou cenu, přesto však dokázal otevřít oči spoustě lidem. Pokud patříte mezi fanoušky skupiny nebo samotného Briana H. Warnera, napište nám do komentáře proč.

Jaké je vaše oblíbené studiové album od Marilyna Mansona?
Portrait of an American Family
30 hlasů
Antichrist Superstar
128 hlasů
Mechanical Animals
143 hlasů
Holy Wood (In the Shadow of the Valley of Death)
93 hlasů
The Golden Age of Grotesque
89 hlasů
Eat Me, Drink Me
110 hlasů
The High End of Low
33 hlasů
Born Villain
45 hlasů
The Pale Emperor
103 hlasů
Heaven Upside Down
153 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
166
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.