Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 3. 8. 2020 svátek má Miluše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Slovensko
1
Antonín Havlík
24. květen 2018, 20:12
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník

Jak bude vypadat nová hra Život není krásný? Kdy vyjde další film? A co hudba?

Antonín Havlík
24. květen 2018, 20:12
Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Řezníka asi znáš. A jestli ne, tak je to postava v masce působící zároveň jako režisér, scenárista, raper a v minulosti i jako herní programátor. Mimo to kreslí Martyho frky. Právě programováním zpočátku jednoduchých a později i propracovanějších adventur s brutální tématikou odstartoval v roce 2001 celou svoji kariéru.

 

Sešel jsem se s ním, abych se ho zeptal na pár otázek ohledně hudby, filmů a hlavně nově chystané hry ZNK, která má celé herní sérii vdechnout nový život. Dozvěděl jsem se to, ale i mnohem víc zajímavých novinek.

 

Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník

 

Na internetu jsi aktivní někdy od roku 2001, kdy jsi začal s hrami ZNK (Život není krásný). Pak jsi začal dělat i hudbu a od té se začaly nabalovat filmy, merch a další aktivity. Pokud bys zhodnotil svoji uplynulou tvorbu, je něco, co bys třeba změnil?

Ani ne, vždycky jsem se snažil ty věci dělat tak, abych se za ně nemusel stydět. Na Konečný řešení se lidi podívali z jiného úhlu, než jsme původně zamýšleli my. S tím bych možná byl trochu opatrnější, ale zase to přineslo nějakej příběh, track a hlavně videoklip, kterej teď má na YouTube 5,5 milionu zhlédnutí. Vyšetřování a ten celej rok, kdy se táhl ten proces, nebyly příjemný, ale vždycky ty špatný věci přinesly něco novýho. 

 

Je ti 31, cítíš se moudřejší, nebo tě svět sere pořád stejně?

Asi cejtim. Projevuje se to tak, že už mě vlastně tolik věcí nesere. Začal jsem se věnovat sám sobě a jsem o něco klidnější než dřív. Někdy to ale vybublá a vybublává to právě ve studiu. Hodně mě ušetřilo to, že jsem si pořídil auto.

 

Proč auto?

V MHD jsem byl nasranej pořád. Je tam spousta odpornejch lidí, to doporučuju lidem, který potřebujou vyklidnit – kupte si auto.

 

Já tvoji tvorbu sleduju od samého začátku, co hodnotíš ve své kariéře jako ten moment, který ti pomohl rozšířit svoji fanbase?

Myslím, že největší boom způsobily videoklipy k Žižkovskejm barům a Ta holka v mým sklepě. Tam to přerostlo v to, že jsem videoklipy konečně začal dělat podle mých představ. Dalším klíčovým momentem byla určitě kauza Slavík. Nabalilo se na to více lidí, někteří po čase ale zase ale opadli.

 

Klape vám to s DeSadem i po tak dlouhé době?

Klape. Jsme dlouholetý kámoši a už se za tu dobu dobře známe, takže ke konfliktům nedochází. On si teď rozjel malou produkční společnost Freekhouse na natáčení reklamních a hudebních klipů, nakoupil nějaké vybavení a co jsem koukal teď naposled, tak to vypadalo fakt pěkně. Točil si už i nějaké klipy na připravované sólo.

 

Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník

 

A jako Sodoma Gomora teď něco připravujete?

Sodomu teď pomalu začínáme chystat, zrovna včera jsem nahrával první demo a myslím, že album by mohlo vyjít na jaře příštího roku. Zvukově se to vrátí k albu Éra Déra, nebude to Multikill. Koncept ale zatím připravenej nemáme. 

 

Jak to máte se studiem jakožto ZNK label?

Já mám sklad ZNK shopu ve sklepním prostoru, kde mám i malý studio a tam jezdím nahrávat. Všechno si dělám sám až na mastering, kterej posílám týpkovi do Anglie. Můj proces nahrávání spočívá v tom, že si nahraju dema, pošlu to DeSadovi, aby řek, co si o tom myslí. Pak track nahrajeme a já mu udělám základní edit zvuku, jak bych si ho představoval. Podle toho se pak odvíjí finální mastering. 

 

Co tě nejvíce živí?

Je to všechno dohromady – merch, koncerty, prodej CD, Frky... Knížky jsou výnosný jen v případě, když je prodávám vlastní cestou ZNK shopu. Jsou i normálně v knihkupectvích, kde si z nich ale berou 45 procent.

 

Na poslední desce jsi měl Necra. Jak probíhá spolupráce se zahraničními interprety? Předpokládám, že osobně ve studiu se nesetkáte...

Nesetkáme se, ale ty spolupráce jsou první krok k tomu, jak se s těma lidma víc seznámit. První krok je takovej, že se ozveš umělci, se kterým chceš dělat a to je podmíněný tím, že se někde dočteš, jestli vůbec featuringy dává a za kolik. S každým je to jiný.

 

Jak to bylo s Necrem?

Zrovna s ním jsme se znali už z minulosti, protože jsem mu na shopu prodával nějaké desky a merch. Věděl jsem, že on o mně ví. Zároveň jsem ale věděl, že si za hostovačku říká šílenou částku, a proto jsem se mu původně ani neozýval. Pak nás ale propojila jedna společná známá a my se domluvili na lepších podmínkách. On totiž dobře ví, kolik je tu fanoušků horrorcoru a že by to nemuselo bejt marný i pro něj. Pro mě osobně je to splněnej sen, tyhle lidi, který jsem poslouchal jako mladej.

 

Takže na další desce bude někdo z Juggalos?

Jako... je to dost možný. S Lex The Hex Masterem (členem labelu MNE, který založili Twiztid po odchodu z Psychopathic Records, pozn. red.) máme dost dobrý vztahy, takže přes něj by se dal někdo ulovit. 

 

 

Takže se nestává, že by tyto zaoceánské spolupráce probíhaly nějak problematicky?

Snad jenom jednou se mi stalo, že to nevyšlo. Měla to být spolupráce s Axe Murder Boyz, poslal jsem prachy a nakonec z toho vůbec nic nebylo. To jsem byl docela nasranej.

 

Děláš diametrálně odlišnou hudbu, než je teď trendem. Co říkáš na současnou podobu rapu?

Přijde mi to jako módní záležitost. Chybí mi tam jakýkoliv obsah. Neříkám, že mě trap nebaví, ze zahraničí třeba Ghostemane, Suicideboys nebo Bill $aber, kterej má letos vystoupit na Kempu, ale vždycky jsou to temnější věci. Jinak mi přijde, že současnej (t)rap není jen o muzice, ale o tom, jak ten člověk vypadá, jaký má tetování v ksichtě a co má na sobě – a hudba se dostává do pozadí jen jako součást celkovýho produktu.

 

Dočkají se fans takového zvuku i od tebe?

Já si myslim, že by mi to ani moc nešlo. Třeba Haadesovi to sedí, ale asi to není nic pro mě. 

 

Vzpomínám si na undergroundovou partu Hrobka a Pitva. Bude ještě někdy něco i s nimi?

Už mají svoje životy a do rapu se jim nechce, ale možná Hrobku do něčeho ukecám, uvidíme.

 

Jaký byl tvůj nejhorší zážitek z koncertu?

Nedávno jsme jeli na koncert v Chrudimi a strašně jsme se po cestě ožrali. Byli jsme úplně na mrdku. Na stagi jsem pak zapomněl veškerý slova a abych to nějak zachránil, tak jsem aspoň žvatlal do rytmu beatu. DeSade tam mezitím neustále padal, pak nadával na Český Budějovice, i když jsme byli v Chrudimi, pak skákal do zdi a válel se po zemi... byla to strašná ostuda. Až budu starej, tak napíšu nějaký paměti, kde všechny pekla vypovíme. V totální zkalenosti se někdy dějou hrozný věci. 

 

 

Co tvá filmová ambice? Jak je na tom tvůj připravovaný celovečerák Prokopat se ven?

Zrovna minulý týden jsme měli slyšení na fondu kinematografie, abychom zjistili, jestli nám na to dá stát nějaký prachy. Je to opravdu velký projekt, který má rozpočet 20 milionů a je potřeba to nějak zafinancovat. Uvidíme, jestli nám něco daj a pak oslovíme další investory. Film je napsanej a připravenej, teď je potřeba ho natočit. Do kin by mohl přijít někdy k roku 2020. 

 

O čem bude?

Je to povídkovej film, čtyři historky z Prahy 90. let, a každá z nich se točí okolo jiné postavy. První bude o Američance, která zjistila, že je to v Čechách hrozně svobodný, jsou tu levný drogy, a proto se sem vydává. Další je o taxikáři, jedna je o kapele Vanessa a jedna drogová, o dealerech. Prostě takovej východoevropskej Trainspotting. 

 

Zaslechl jsem taky, že ještě něco svého chystáš...

Ano, dopisuju scénář z univerza ZNK. Bude to teenagerovská komedie, takže je jasný, co se tam budou dít za zvěrstva. Zatím jsem z toho nadšenej. Natáčení toho bych chtěl stihnout ještě toto léto a příští léto by to mohlo jít ven.

 

Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník

 

Sešli jsme se kvůli nově připravované hře ZNK, poslední díl totiž vyšel v roce 2007... A to je hrozně dlouhá doba. Co se stalo?

Jak se to začalo rozjíždět s muzikou, tak už jsem na ty hry prostě neměl čas. Bylo to i tím, že jsem si vždycky všechno dělal sám, včetně grafiky, programování a všech věcí kolem. Přestalo mě to bavit. Pracoval jsem na osmým díle a tam jsem si zvolil koncept, kterej přerost do toho, že tam bude moct hráč pěstovat drogy, pak je dealovat... náročná věc, kterou jsem nebyl schopnej dokončit. 

 

Teď přišel ten správný čas na vzkříšení?

Lidi se mě na to celou dobu samozřejmě ptali a já nad tím nedávno začal přemejšlet a napadlo mě využít crowdfundingu, protože je to zajímavej způsob, jak na to získat nějaký prachy, abych na to nemusel bejt sám a mohl mít lidi, kteří mi třeba udělají grafiku a co budou programovat.

 

Už jsi je našel?

Ten tým už mám složenej, tvoří ho asi šest lidí. Všechno se tím ulehčí, já bych to jen korigoval, kompletně hru otextoval, vymejšlel hádanky a celkovej příběh, což mě vždycky bavilo nejvíc. Teď máme hotové demo, které zatím slouží pro ozkoušení pro nás, a když se vyberou peníze, tak uděláme i celou hru.

 

ZNK jakožto herní série dala podhoubí celému kultu. Jak to vlastně všechno začalo?

Úplně první hra vznikla někdy v roce 2001 a jmenovala se Drogáč. Cílem bylo vydělat si co nejvíce peněz drogovým obchodem. Tehdy jsem se učil ve Visual Basicu a zkoušel si, co všechno umožňuje. Život není krásný 1 jsem měl hotový asi za tři dny. Poslal jsem to na nějaký herní weby, kde se jim to líbilo, a tak jsem v tom pokračoval. 

 

Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník

 

Bude nová hra navazovat na tuto sedmidílnou sérii?

Nebude to už zasahovat do tohoto schématu, kdy každý díl reprezentoval jinej rok v ZNK univerzu. Tento díl ani nebude mít podobu toho, jak měla původně vypadat osmička. V podstatě půjde o úplný restart celé série. Budou tam nějaký reference na postavy z předchozích her, ale půjde o příběh úplně nový, odehrávající se v současnosti. Pokud se to všechno podaří, tak budeme chtít udělat i další díly. 

 

Bude nový díl inspirovaný scénáři k těm nevydaným dílům? Původně jich mělo být totiž 14.

Osmej byl sice vymyšlenej a měl jsem nápady ještě na devátej a desátej díl – a pak na poslední – ale novej díl z toho nebude čerpat. Neměl jsem to vymyšlený nějak zvlášť dopředu, jenom témata.

 

Podnázev tohoto dílu je Poslední exekuce, kdo bude exekuován?

Půjde o promyšlený příběh posledního dne v práci jednoho exekutora. Půjde o výsek z jeho povolání – dostane se do křížku s lidma na okraji společnosti a jeho úkolem mj. bude z nich samozřejmě vymámit peníze. Je to klasická adventura s více mezihrami než předchozí díly. Tím, že už to nedělám sám, tak už můžeme více experimentovat. Pro lidi, co to dřív nehráli, tak humorem se to dá přirovnat k South Park hrám a samozřejmě k jakýmkoli předchozím dílům a filmům z dílny ZNK. 

 

Současný rap není o hudbě, ale o tom, jak člověk vypadá, říká Řezník

 

Grafika bude v Malování?

V Malování ne, ale samozřejmě chceme vycházet ze stylu původní série, jen ji povýšíme na lepší úroveň. Trochu víc animací, jinak to, na co jsou fanoušci zvyklí.

 

Bude to i na jiné platformy než PC?

Podle mě by to bylo dobrý, ale tím, že je to point and click adventura, by to na smartphonech bylo neovladatelný. Chcem to udělat třeba na tablety, ale uvidíme. 

 

Víš už nějaké detaily ohledně té crowdfundingové kampaně?

Zatím nic konkrétního, ale chceme klasické odměny – tzn. nějakej merch, bonusový edice, možnost nadabovat si nějakou postavu, případně ji vytvořit podle předlohy... přemejšlíme i o nějaký akční figurce. Ale uvidíme. Chceme vybrat 300 tisíc.

 

A kdy ta kampaň přijde?

To je otázka. Bylo by dobrý to rozeběhnout do poloviny června. Pak ji chceme asi do roka celou dodělat a vydat.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
217
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.