Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 4. 3. 2021 svátek má Stela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
25
Adam Smeták
11. prosinec 2019, 15:23

Rusko je hluboce rozhořčené z rozhodnutí Řeporyjí postavit památník vlasovcům

Ruská ambasáda označila rozhodnutí Řeporyjí za „rouhání“.

Adam Smeták
11. prosinec 2019, 15:23
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Zastupitelé Řeporyjí včera jednohlasně rozhodli o postavení památníku vlasovcům, jednotce, která za druhé světové války pomáhala osvobodit Prahu. Kvůli jejich spolčení s nacistickým Německem ale Rusko vlasovce odsuzuje a stavbu památníku považuje za rouhání“. Vyjádřila se tak Ruská ambasáda v Praze ve středu odpoledne v příspěvku na Facebooku.

 

„Rouhavé rozhodnutí postavit pomník vlasovcům nemůže vyvolávat nic jiného, než pocit hlubokého rozhořčení,” píše se na facebookové stránce Ruské ambasády. „Zvláštní cynismus toho, co se pravě odehrává, spočívá v tom, že pomník vlasovcům, kteří v různých obdobích byli součástí útvarů Wehrmachtu a SS, místní samospráva plánuje postavit u příležitosti 75. výročí ukončení II. světové války,“ upozorňuje na datum výstavby.

 

„Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku zločiny kompliců nacistů, takových jako byli i vlasovci, jsou kvalifikovány jako zločiny, které nemají promlčecí lhůtu. Očekáváme od české strany plnění mezinárodních závazků, a to podle Charty OSN a Úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti z roku 1968,“ vyzývají Rusové. 

 

Na stranu postavení památníku se postavil například historik David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů. „Andrej Vlasov sám stanul v čele KONR, ztělesňujícího tuto ideu. Praha jako „slovanské" město byla zvolena právě z jeho iniciativy, aby událost měla správný zvuk. Na důrazu nabývalo heslo „Proti Hitlerovi, proti Stalinovi" a spravedlivého uspořádání mohl podle Vlasova dosáhnout až férový mír Německa bez nacistů s Ruskem bez bolševiků. Řeporyje mají na svou iniciativu plné právo a Vlasovovým vojákům důstojná připomínka náleží,“ řekl nám v rozhovoru o vlasovcích a jejich komplikované historii.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
17:44
Hlavní hygieničkou se stane Pavla Svrčinová, která nahradí Jarmilu Rážovou. Premiér Andrej Babiš (ANO) to potvrdil pro Českou televizi. (ČT24)
17:19
Do Česka má přijít čínská vakcína Sinopharm. Zemanově žádosti bylo vyhověno. Do Česka má přijít čínská vakcína Sinopharm. Zemanově žádosti bylo vyhověno.
15:55
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.