Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 27. 2. 2021 svátek má Alexandr

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
0
Vojtěch Vanda
27. říjen 2020, 18:26
Čas čtení: 1:58

Bečva je znovu znečištěná. K řece přijeli hasiči i policisté

Únik neznámých látek má údajně znovu původ ve Valašském Meziříčí-Juřince.

Vojtěch Vanda
27. říjen 2020, 18:26
Čas čtení: 1:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Záchranné složky, respektive hasiči a policisté, musí znovu řešit znečištění řeky Bečvy. Složky byly přivolány v úterý v poledne do Valašského Meziříčí-Juřinky, odkud by měla pocházet kontaminace říční vody. Ze stejného místa měla být řeka otrávena i naposledy. Předchozí únik toxické látky z konce září zapříčinil úhyn asi 40 tun ryb

 

  

Facebooková stránka města Valašské Meziříčí dnes varovala před vstupem do řeky Bečvy. „Důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky. V místní části Juřinka došlo k úniku dosud neznámé látky do řeky Bečvy, a to z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm,“ stojí v příspěvku který napsal mluvčí radnice Jakub Mikuš.

 

 

Policisté, kteří vyšetřují úterní únik neznámé látky do řeky Bečvy, odebrali vzorky vody a poslali je na laboratorní rozbor. Až teprve poté se uvidí, jaká látka se do řeky dostala.

 

 

Naposledy, jak jsme tě informovali, se do řeky Bečvy dostal jed kyanid, který zapříčinil ekologickou katastrofu. Řeka byla kontaminována v délce 38 kilometrů a v jejích vodách uhynulo na 40 tun ryb. Díky deštivému počasí, které zvýšilo odtok vody, naštěstí nedošlo k ještě větším ztrátám. 

 

Látka se tehdy dostala do vody ze stejného kanálu, ze kterého unikla neznámá látka i dnes. Má se jednat o kanál, který ústí do vody z bývalého areálu firmy Tesla Rožnov pod Radhoštěm. Web Novinky.cz citoval starostu města Roberta Stržínka, který přišel s informací jako první.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1744 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

„Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití,“ uvedl. „Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,“ dodal.

 

První únik nebyl stále prošetřen

Nejen místní politici, ale i Andrej Babiš nebo ministr životního prostředí Richard Brabec avizovali, že je úhyn vodního společenstva v Bečvě velkým problém, který se bude urychleně řešit. Od ekologické katastrofy nicméně uběhl měsíc a vláda stále viníka nemá. Na problematiku upozorňuje i česká odnož organizace Greenpeace.

 

 

Jak jsme již uváděli, lidé, kteří se o situaci v místě zajímají, měli za to, že by původcem uniklého kyanidu do Bečvy mohla být valašskomeziříčská chemička DEZA, spadající pod koncern Agrofert Andreje Babiše. Jednoduše proto, jelikož už odtud několikrát v minulosti kyanid unikl.

 

Firma se ale proti tomuto tvrzení ohradila a chystala trestní oznámení za pomluvu. Nakonec se opravdu ukázalo, že z firmy DEZA nebezpečná látka neunikla. Původcem je tak stále neznámý pachatel, kterého se snaží policie vypátrat.

 

 

Jediným pozitivním rozdílem mezi zářijovým a úterním únikem neznámé látky do řeky je alespoň skutečnost, že nebyl hlášen žádný další úhyn ryb.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0 cz, Autor: Lenka Židková Tagy: česko, zněčištění, Bečva
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.