Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 24. 2. 2021 svátek má Matěj, Matyáš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
0
Timea Krauszová
21. leden 2021, 19:17
Čas čtení: 1:39

Video: Z budovy se vyplazil po čtyřech, nikdo mu neuvěřil, že nemůže chodit. Nemocnice v Torontu ho odmítla ošetřit

Video se po třech letech dostalo na veřejnost.

Timea Krauszová
21. leden 2021, 19:17
Čas čtení: 1:39
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V kanadském městě Toronto muž zažil potupu a bolest, které si nezasloužil. V nemocnici mu nepomohli, lékaři neodhalili vzácnou chorobu (Guillain-Barrého syndrom) a poslali ho pryč. V bolestech se doslova vyplazil z budovy, televizi CBS se po třech letech od incidentu podařilo získat kamerový záznam. Nemocnice se musela omluvit.

 

Z nemocnice se vyplazil

„Ta bolest byla nesnesitelná. Nedokázal jsem normálně chodit,“ popisuje i po letech s třesem v hlase David Pontone. Dnes 45letý muž šel v roce 2018 na pohotovost s tím, že má nesmírně bolesti v nohách. Lékařům řekl, že si vzal léky na bipolární poruchu (duševní onemocnění, které způsobuje závažné deprese a manické epizody).

 

 

Jeho stav byl stabilizovaný již sedm let, lékaři ale jeho bolest připsali právě jeho poruše. Mysleli si, že jde jen o epizodu a projde to. „Nejsou slova, kterými bych dokázal popsat, čím jsem si v tu noc musel projít.“ Pontona poslali domů, ale trvalo mu dobrých 20 minut, než se vůbec dostal ven z nemocnice. Ochranka mu zavolala taxi a pomohla mu nastoupit.

 

Znevažování či zpochybňování zdravotních potíží u lidí s mentální diagnózou je častý problém, tvrdí přední kanadská psychiatrička Vicky Stergiopoulos. Dokonce to může mít za následek i kratší život pacientů. „Do nemocnice jdou se zlomenou nohou a pošlou je na psychiatrii na kontrolu hlavy,“ říká pohoršena lékařka. I Pontone doufá, že jeho příběh pomůže dalším lidem s duševními chorobami, které trápí i něco fyzického.

 

CSB po letech získala videozáznam, ze kterého je jasné, že Pontone v nesnesitelných bolestech musel z nemocnice doslova vylézt po čtyřech. Nedokázal chodit, cítil se bezbranně, ale zdravotnický personál ho jen povzbuzoval slovy, že je silný, velký chlapec a že mu ve skutečnosti nic není.

 

Jeho bolesti byly skutečné

O několik dní později jeho psychiatr určil, že původ bolesti nebyl mentální a okamžitě byl převezen na jinou pohotovost. Tam mu neurolog diagnostikoval Guillain-Barrého syndrom.

 

Jde o akutní zánětlivé postižení periferních nervů, včetně míšních kořenů. Není to genetické, ale zánětlivé onemocnění a pacienti kromě rehabilitace často končí na plicní ventilaci pro selhání dýchání.

 

Vedoucí sestra Vanessa Burkoski se už muži a jeho rodině omluvila, po zhlédnutí videa řekla, že byla rozrušená. Rodinu video absolutně znechutilo: „Nechali ho venku jako psa. Nikdo si nezaslouží takové chování,“ řekla Pontoneho matka.

 

Naštěstí po několika měsících léčby se mu znovu podařilo postavit na nohy. David Pontone si najal i právníka, který ho zastupoval při snaze vysoudit kamerový záznam od nemocnice. Video se po dvou letech dostalo na veřejnost, přičemž kromě samotného pacienta jsou tváře zaměstnanců digitálně upravené. Zdravotní sestru, která aktivně „vyháněla“ pacienta, vyhodili už dříve.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: cbc.caNáhledový obrázek: CBC Tagy: nemocnica
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.