Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. července 2021 13:16
Čas čtení 1:22
Vojtěch Vanda

Babiš přivítal von der Leyen v Praze. Česko by mohlo z evropského plánu obnovy získat až 180 miliard korun

Babiš přivítal von der Leyen v Praze. Česko by mohlo z evropského plánu obnovy získat až 180 miliard korun
Zdroj: Úřad vlády ČR
POLITIKA
Uložit Uložené

Předsedkyně Evropské komise zavítala do Prahy, kde jednali o oživení hospodářství zasažené koronavirem.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen přiletěla do Prahy jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Jednání se týkalo obnovy ustrnulého hospodářství, jež bylo zasaženo koronavirovou pandemií. Schválený plán obnovy, jenž by měl ekonomiku Evropské unie dostat zpět na nohy, se bude týkat i Česka, které bude moci čerpat 180 miliard korun.

Doporučeno
V Praze se otevřelo další očkovací centrum bez registrace, najdeš ho v obchodním domě na Smíchově V Praze se otevřelo další očkovací centrum bez registrace, najdeš ho v obchodním domě na Smíchově 19. července 2021 10:43

Tento plán však zahrnuje mnohem víc. Podle Babiše, jak dnes uvedl na tiskové konferenci, byl český investiční plán, jenž byl schválen v pondělí Evropskou komisí, sestaven tak, aby z něj profitovali všichni. Plán obnovy má investovat hned 50 miliard do elektronizace zdravotnictví nebo lepší komunikace s úřady

Česká republika splnila všechny nutné podmínky k získání investice, na kterou si Evropská unie půjčila na finančních trzích. Její součástí, jak uvádí iDNES.cz, je například 37 % peněz určeno na klimaticky šetrné projekty a 20 % na digitalizaci. Pokud českou strategii odsouhlasí i další členské státy, mohly by první peníze do Prahy připutovat již v září.

Babišův střet zájmů toku financí nepomáhá

Než se sem však peníze dostanou, budou muset české úřady v příštích měsících dodržet kritéria Evropské unie, jež chrání unijní peníze před střetem zájmů. V této problematice hraje hlavní roli hlavně premiér Babiš, jehož firma Agrofert, kterou má ve svěřeneckém fondu, podle unijní exekutivy problému nepomáhá. Komise žádá, aby se systémový problém se střetem zájmů vyřešil.

„Český plán má také tyto klíčové body, které vylučují střet zájmů a posilují transparentnost a auditní funkci,“ uvedla von der Leyen. „Je tam požadavek na zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny předtím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka,“ upozornila.

„Já můžu jenom říct, že evropské peníze a peníze daňových poplatníků Evropy se v Česku rozdělují transparentně. Od momentu, kdy jsem vstoupil do vlády a teď jsem premiér, tak nemám pocit, že bychom měli nějaký systémový problém,“ tvrdil v pondělí Babiš.

Domů
Sdílet
Diskuse