Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
18. listopadu 2021 13:10
Čas čtení 1:19
Ilona Hobzová

Vlastimil Válek: Je to spíš český model než bavorský. PCR testy bychom zachovali

Vlastimil Válek: Je to spíš český model než bavorský. PCR testy bychom zachovali
Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK/Weber Pavel
NEWS KORONAVIRUS VLASTIMIL VÁLEK
Uložit Uložené

Přinášíme informace z tiskové konference budoucího ministra zdravotnictví.

Vlastimil Válek z TOP 09 okomentoval na tiskové konferenci včerejší rozhodnutí vlády zavést v Česku tzv. bavorský model, tedy neuznávat jako průkaz bezinfekčnosti PCR a antigenní testy. 

Vlastimil Válek oznámil, že Anticovid tým dostal materiály od ministerstva zdravotnictví dnes ráno a neměl tak moc času je prostudovat. „Zjistili jsme, že se nejedná o bavorský ani rakouský model, ale spíš o jakýsi český model, který si z těch modelů bere jen různé varianty,“ podotkl kandidát na ministra zdravotnictví. 

Válek oznámil, že Anticovid tým je pro to, aby PCR testy zůstaly„ Pokud mám negativní PCR test, tak minimálně v den odběru a následující den, to riziko, že nakazím svoje okolí, je velmi malé. Proto v řadě systémů PCR test zůstává a pouze je definováno, kde ten test nemá být použit. Proto jsme ho chtěli v našem systému zachovat,“ řekl. Dodal také, že si myslí, že je potřeba společnost spojovat a ne rozdělovat kvůli něčemu, co chrání naše okolí, abychom ho nenakazili.

Další část konference se týkala testování ve školách. Válek vyzval k tomu, aby ministerstvo nakoupilo vhodné antigenní testy. Ty, které se k testování žáků nyní používají, nejsou podle něj dostatečně kvalitní. „Samotestovací sady mají ten problém, že falešná pozitiva je vysoká, ale horší je, že má i falešnou negativitu. Falešnou pozitivitu můžeme odhalit PCR testem, který vyjde negativní. Falešnou negativitu neodhalíme, a proto jediným řešením je v pravidelných intervalech testy opakovat,“ sdělil Válek.

Doporučeno
Je to generační trauma a my říkáme dost, zní od mladých a na smrt unavených lékařů a lékařek Je to generační trauma a my říkáme dost, zní od mladých a na smrt unavených lékařů a lékařek 18. září 2023 6:00

Za klíčovou Válek označil nutnost se očkovat a co nejrychleji proočkovat seniory třetí dávkou. Právě třetí posilovací dávka by měla být snadno dostupná. Podle něj by se měli očkovat i ti, co mají vysokou hladinu protilátek

Důležité je podle Válka také to, aby se vrátilo testování do velkých firem„Andrej Babiš o tom mluví sice do médií, nicméně z dnešní schůzky s Ministerstvem zdravotnictví vyplynulo, že to v plánu není,“ zní prohlášení Anticovid týmu.

Domů
Sdílet
Diskuse