Střelba prý neutichá a není jisté, kolik lidí je zraněno či zda jsou na místě i mrtví.
Situace v Kazachstánu se přiostřuje. Ve čtvrtek v odpoledních hodinách vyústila v útok kazašských vojáků. Ti začali v centru Almaty střílet do protestujících. Palba ani po desítkách minut neutichá. Na tamní náměstí Republiky se není možné dostat a nikdo netuší, kolik lidí bylo zraněno či zabito, informuje ruská státní zpravodajská agentura TASS.
„Palba na náměstí neutichá ani po přibližně čtvrthodině, střílejí po lidech, kteří přišli na náměstí ozbrojeni, střílejí po autech. Jsou ranění. Není jasné, zda jsou i mrtví. Nelze se tam dostat,“ uvedl svědek nepokojů v Kazachstánu.
Vojsko prý ještě před zahájením palby protestující vyzvalo, aby náměstí opustili, nebo zahájí útok. Tamní obyvatelé ale vyhrůžku ignorovali a kazašstí vojáci začali krátce po druhé hodině odpolední do protestujících střílet.
Protesty v Kazachstánu začaly již 2. ledna, kdy davy lidí na jihozápadě země vyšly do ulic kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Jen o dva dny později se protesty přesunuly i do Almaty, kde již policie zadržela zhruba 2 000 protestujících. Během policejního zákroku mělo údajně o život přijít 13 policistů, počty zraněných či usmrcených civilistů nejsou známy.