Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti - Zahraniční

Dnešek je údajně nejdepresivnějším dnem roku. Blue Monday nicméně budí rozpaky

Jsou o něm studie, spousta lidí jej ale zpochybňuje. Opravdu je třetí lednové pondělí nejdepresivnějším dnem roku?

Vojtěch Vanda
17. leden 2022, 9:43 Čas čtení: 2:14
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dnešek je údajně nejdepresivnějším dnem roku. Blue Monday nicméně budí rozpaky
Zdroj: Unsplash/Toa Heftiba/volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Zajímavosti - Zahraniční
0
Vojtěch Vanda
17. leden 2022, 9:43
Čas čtení: 2:14

Dnešek je údajně nejdepresivnějším dnem roku. Blue Monday nicméně budí rozpaky

Jsou o něm studie, spousta lidí jej ale zpochybňuje. Opravdu je třetí lednové pondělí nejdepresivnějším dnem roku?

Vojtěch Vanda
17. leden 2022, 9:43
Čas čtení: 2:14
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dnešek je údajně nejdepresivnějším dnem roku. Blue Monday nicméně budí rozpaky
Zdroj: Unsplash/Toa Heftiba/volně k užití

Sychravé ráno, vlezlé počasí, šero, zima. Pokud bylo nutné opustit brzy ráno postel a jít do práce, možná prožíváš fenoménem s názvem Blue Monday. Někteří lidé v čele s odborníkem Cliffem Arnallem se domnívají, že třetí lednové pondělí je nejdepresivnějším dnem roku. Jiní ale namítají, že se jedná o vyfabrikovaný jev, jehož jediným posláním je PR a cílený marketing. 

O Blue Monday jsme začali slýchat před 16 lety. V roce 2005, jak píše CNN, poslala britská televize Sky Travel ohlášení novinářům, že společně s psychologem Cliffem Arnallem vypočítala podle rovnice nejdepresivnější den v roce.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3515 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Rovnice [W+(D-d)]xTQ/MxNA, v níž jsou zahrnuty faktory jako počasí (W z angl. weather, pozn. red.), dluhy (D z angl. debt, pozn. red.), uplynulý čas od Vánoc (T z angl. time, pozn. red.) či čas, který uplynul od doby, kdy se člověk vzdal svého novoročního předsevzetí (Q), zahrnuje proměnné, které nejsou nijak vědecky uchopitelné. A jak zjistila CNN, ani sám její tvůrce nečekal, že bude mít takovou popularitu.

 

„Nečekal jsem, že to získá takovou popularitu. Asi se v tom hodně lidí vidí,“ uvedl Arnall. Svou rovnici vytvořil údajně kvůli tomu, aby zjistil, kdy lidé rezervují letenky k cestám na dovolené, s čímž se pojila myšlenka, že tak lidé činí kvůli tomu, že se cítí nesví. Arnall měl zjistit, kdy je nejvýhodnější letenku zarezervovat, z čehož se vyklubal nejdepresivnější den v roce. Za tuto analýzu, z níž se vyklubal marketingový tah, údajně inkasoval 1200 liber (dnes přes 35 000 korun, pozn. red.).

 

Arnall měl ale vystupovat i v rámci „aktivistické skupiny“ Stop Blue Mondays, která se proti jeho metodě vymezovala. Stejně jako v prvním případě se však jednalo o PR. „Vůbec toho nelituju,“ dodal Arnall, podle nějž jen využil média k tomu, aby se otevřela diskuze o psychologii jako vědě. 

 

„Tohle není správný způsob, jak začít o něčem takovém diskuzi,“ uvedl jako argument ředitel britské organizace pro duševní zdraví Antonis Kousoulis. „Určením nejdepresivnějšího dne v roce, aniž bychom měli vědecké důkazy, akorát trivializujeme skutečnost, jak nebezpečné deprese mohou být,“ dodal.

Zimní deprese jsou reálné

Nicméně fakt, že zimní deprese existují, dokazují jiné studie. Kratší sluneční svit a méně produktivních hodin vyvolávají biochemické reakce v mozku, které negativně ovlivňují nejen to, jak se soustředíme, ale hlavně jak se cítíme. Podle Psychology Today zhruba 10 milionů Američanů má Sezonní afektivní poruchou (SAD), která je prokazatelně horší v lednu a únoru. 

 

Známými symptomy jsou například únava nehledě na to, jak dlouho člověk spí, nabírání na váze, ztráta motivace, pocity viny, toho, že je člověk k ničemu, ztráta koncentrace nebo dokonce uvažování o smrti. K tomuto faktu, a k Blue Monday obecně, se navíc váže i poměrně nepříznivá studie z Japonska z roku 2009, která uvádí, že pondělky jsou obecně dny, které si mladí Japonci v produktivním věku vybírají nejčastěji k sebevraždám. 

 

„V zimě je obecně více pocitů smutku a není překvapením, že v lednu je to více vidět. Tudíž spíše než mluvit o jednom specifickém dni by bylo zajímavější otázkou, proč nám zima tak moc ovlivňuje naši náladu,“ dodal psychiatr Ravi Shah z Kolumbijské univerzity.

 

Pokud tě tak dnes čeká těžký den, během nějž absolvuješ náročnou poradu, nebo se prostě jen necítíš ve své kůži, dost možná to nebude tím, že je Blue Monday, ale ročním obdobím. Chmury zažeň tím, co děláš v tuto roční dobu nejraději – kup si něco dobrého, domluv si sedánek s přáteli nebo si po práci jednoduše udělej pohodu. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Unsplash/Toa Heftiba/volně k užití
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít