Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. února 2022 13:30
Čas čtení 1:12
Radim Šlechta

V Americe vzrostla spotřeba melatoninu. Ten má zlepšovat spánek, ale může být také spojen s nežádoucími vedlejšími účinky

V Americe vzrostla spotřeba melatoninu. Ten má zlepšovat spánek, ale může být také spojen s nežádoucími vedlejšími účinky
Zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz/volně k užití
NEWS ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Uložit Uložené

Podle nové studie spotřeba melatoninu ve Spojených státech roste. Lidé se ale mohou potýkat s bolestmi, nevolností nebo si zadělat na stařeckou demenci.

V Americe roste popularita užívání melatoninu. Lidé podle studie, kterou publikoval odborný žurnál JAMA, látku užívají pro lepší spánek o dost více než v minulosti. Podle odborníků na spánek ale tito lidé riskují řadu zdravotních komplikací v budoucnu. Lepší je podle nich zapracovat na zdravém životním stylu.

Spotřeba melatoninu v období od roku 2017–2018 v porovnání s jeho užíváním na přelomu tisíciletí vzrostla napříč demografickými skupinami. Nárůst je podle výzkumu větší než 5 mg látky za den. Spotřeba podle vědců narostla více než dvojnásobně. Podle Rebbecy Robbins, která se spánkem zabývá v rámci Harvard Medical School užívají Američané více této látky kvůli spánkovým problémům, které u nich vznikly během pandemie. Vědkyně, která se sama na výzkumu nepodílela, výsledky průzkumu okomentovala pro server CNN

Podle ní může existovat jistá souvislost mezi užívání nadměrného množství melatoninu a demencí případně předčasným úmrtím. Vedle toho se látka spojuje také s bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, žaludečními křečemi, ospalostí, zmateností, podrážděností a mírnou úzkostí, depresí a třesem. V kombinaci s některými běžně užívanými léky může vyvolávat alergie.

Problém je v dlouhodobém užívání

Část lidí užívá melatonin, pokud cestuje a chce se zbavit tzv. jet lagu. Podle vědců by měl být tento způsob užívání bezpečný. Problém vidí v dlouhodobém užívání, kdy po melatoninu sahají lidé se spánkovými problémy. O přímých důkazech ale dosavadní výzkumy zatím nehovoří.

Doporučeno
KVÍZ: Tušíš, s čím bys šel*šla za trichologem nebo nefrologem? Otestuj své znalosti lékařských oborů KVÍZ: Tušíš, s čím bys šel*šla za trichologem nebo nefrologem? Otestuj své znalosti lékařských oborů 24. listopadu 2023 10:30

Stále je ale dobré vzít v potaz, že se jedná o hormon, nikoliv o přírodní doplněk stravy. Podle Robbins je tedy vhodné zvážit, jestli jím lidé potřebují svůj nekvalitní spánek řešit. To potvrzuje i Cora Collette Breuner z dětské nemocnice v Seattlu. 

„Lidé, kteří užívají melatonin, by měli zvážit, jestli jej nechtějí vyměnit za půl hodiny cvičení nebo omezení času u obrazovky,“ řekla Breuner. Poukázala však na to, že pro velkou část lidí je snadnější vzít si prášek než se pokoušet měnit svůj životní styl.

Domů
Sdílet
Diskuse