Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. května 2022 9:01
Čas čtení 0:51
Ilona Hobzová

Mobily s Androidem napadá virus FluBot, šíří se přes SMS a MMS zprávy

Mobily s Androidem napadá virus FluBot, šíří se přes SMS a MMS zprávy
Zdroj: Pxhere/volně k užití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Na virus upozornila Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Chytré telefony s operačním systémem Android se v tuzemsku potýkají s nebezpečným malwarem FluBot. Tento virus se šíří prostřednictvím SMS a MMS zpráv. Jen za úterý zaznamenali operátoři v Česku už statisíce případů. Informovala o tom Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Neklikat a okamžitě smazat

„Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji zákazník nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv,“ varuje APMS.

Asociace doporučuje na podobné zprávy neklikat a okamžitě je mazat. „Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy,“ doplnil Jiří Grund, prezident APMS.

Malware FluBot, sloužící ke krádeži osobních dat včetně online bankovnictví, se v Česku neobjevil poprvé, APMS před ním varovala přesně před rokem. Tehdy se šířil Evropou, uživatelům přišla SMS zpráva, která vypadala jako od přepravní služby. Uživatel byl prostřednictvím kliknutí vyzván ke sledování zásilky, což nabídlo instalaci pro podvodné aplikace.

Domů
Sdílet
Diskuse