Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
15. června 2022 11:43
Čas čtení 1:36
Barbora Volfová ČTK

Společnost Apple odstranila platformu Ulož.to z App Store

Společnost Apple odstranila platformu Ulož.to z App Store
Zdroj: Unsplash/Laurenz Heymann/volně k užití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Společnost odstranila platformu na základě podnětu od společnosti Weemazz 2.0 zabývající se dodržováním autorských práv na internetu.

Po společnosti Google smazala mobilní aplikaci serveru Ulož.to ze svého obchodu App Store také společnost Apple. Učinila tak na základě podnětu od společnosti Weemazz 2.0, která se zabývá dodržováním autorských práv na internetu. ČTK o tom ve čtvrtek informovala zástupkyně společnosti Weemazz 2.0 Denisa Morgensteinová.

Platforma Ulož.to je datovým úložištěm, které slouží ke sdílení uživatelského obsahu různých typů a formátů. „Smazání naší aplikace z obchodu App Store je zneužitím procesu u platforem tohoto typu s cílem poškodit naše datové úložiště, které funguje zcela v souladu s českým i evropským právním řádem. Bohužel není proces nahlašování a odstraňování aplikací z těchto platforem nijak regulovaný a je velmi netransparentní. Proto je tak lehké ho zneužít,“ napsal dnes ČTK Jan Karabina, jednatel Ulož.to cloud.

Doporučeno
Apple už není nejhodnotnější firmou na světě. Z trůnu ho sesadil těžařský gigant Apple už není nejhodnotnější firmou na světě. Z trůnu ho sesadil těžařský gigant 12. května 2022 12:14

„V tuto chvíli již u společnosti Apple běží proces opětovného schválení naší aplikace, u platformy Googlu, kde společnost Weemazz učinila tento poškozující krok v minulosti, již byla aplikace autorizována. Proti společnosti Weemazz podnikáme právní kroky, protože takové svévolné zneužívání procesů platforem by nikomu nemělo projít,“ doplnil.

Společnost Weemazz pro nositele autorských práv monitoruje datová úložiště s cílem vyhledávat jejich nelegálně sdílený obsah a zajistit jeho smazání. Každý den úložištím nahlásí tisíce autorsky chráněných děl, ročně jsou to miliony nelegálně sdílených kopií.

„Společnost Apple vyhověla naší žádosti o smazání aplikace Ulož.to a nás to velmi těší. V rámci procesu se Ulož.to odvolávalo na to, že je stejnou službou jako Google Drive či Dropbox, což je samozřejmě naprosto absurdní. Aplikace tak již není dostupná na Google, Huawei a nyní i na Apple,“ řekl šéf firmy Weemazz 2.0 Radim Horák.

Uvedl, že jen za letošní leden jeho firma nechala odstranit z Ulož.to nelegálně sdílený obsah na více než 100 000 odkazech. Server Ulož.to čelil několika žalobám od různých zástupců autorů, kteří se cítili být poškozeni tím, že jejich produkci lze na serveru stahovat.

Asociace komunikačních agentur loni vyzvala inzerenty, aby zvážili umísťování své reklamy na platformě Ulož.to. Uvedla, že Ulož.to není streamovací služba, na níž lze sledovat filmy, ale úložiště dat a ze zákona nemá právo distribuovat něčí duševní vlastnictví. Předplatitel služby Ulož.to získává formálně pouze možnost rychlejšího stahování dat. Neplatí tedy za legální přístup k filmům.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Platforma popírá, že by byla činnost Ulož.to v rozporu s nějakým právním předpisem. „I nadále budeme pracovat s internetem jako se svobodným prostorem, který si nemůže nárokovat žádná organizace na světě. Zároveň jsme připraveni, v rámci právních předpisů, nadále chránit data našich uživatelů,“ uvedla již dříve firma.

Domů
Sdílet
Diskuse