Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
21. června 2022 18:06
Čas čtení 1:18
Ilona Hobzová ČTK

Srovnání krajů Česka: Nejlepším místem pro život je Praha, poslední je Moravskoslezský kraj

Srovnání krajů Česka: Nejlepším místem pro život je Praha, poslední je Moravskoslezský kraj
Zdroj: Unsplash/Alice/volně k užití
NEWS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Výzkum se zaměřil například na životní prostředí, vzdělávání, rozvoj infrastruktury, zdravotnictví, práci nebo toleranci.

Nejlepším místem pro život je letos hlavní město. Na druhém místě se umístil Jihočeský kraj, na třetím Karlovarský a na posledním Moravskoslezský kraj. Ukázaly to výsledky dvanáctého ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život, který zajišťuje společnost Communa. Průzkum hodnotil sociální a enviromentální parametry a spokojenost obyvatel. O výsledcích informovala ČTK.

Praha si polepšila o dvanáct příček

Výzkum provedla analytická agentura Datank, která vycházela z dat veřejných institucí a provedla také průzkum spokojenosti s 3500 respondenty. Předmětem hodnocení byly oblasti ekologie a životního prostředí, péče o děti a vzdělávání, rozvoje infrastruktury, zdravotnictví a sociálních služeb, práce, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerance, volnočasových aktivit a turismu.

„Vítězem se stalo hlavní město Praha, které má nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší počet vysokých škol, ale také lékařů a zubařů a rovněž například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů,“ uvedl David Pavlát ze společnosti Communa.

Praha
Zdroj: Unsplash/Raul Cacho Oses/k volnému užití

Druhý Jihočeský kraj podle něj uspěl díky nízké nehodovosti, množství recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele nebo podílu dokončených bytů. Kraj se také umístil první v průzkumu spokojenosti mezi obyvateli. Třetí Karlovarský kraj v hodnocení zabodoval nejvyšším podílem plochy přírodních biotopů, nejnižší produkcí komunálního odpadu, nejnižším rozdílem ve výši platů u mužů a žen nebo nejnižším podílem dětí nepřijatých do mateřských škol. V průzkumu spokojenosti byl druhý. 

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Na posledním místě skončil Moravskoslezský kraj, kde je podle průzkumu nejvyšší množství emisí škodlivých látek vypouštěných do ovzduší, lidé nejméně recyklují, je nejvyšší nezaměstnanost, vysoká nemocnost nebo nedostatek čerpacích stanic a knihoven. Na předposlední příčce se umístil Olomoucký kraj a před ním Královéhradecký kraj.

Pořadí krajů podle výsledků výzkumu Místo pro život za rok 2022, v závorce umístění v roce 2021:

Pořadí: Kraj:
1. (13.) Praha
2. (5.) Jihočeský kraj
3. (12.) Karlovarský kraj
4. (1.) Zlínský kraj
5. (8.) Liberecký kraj
6. (6.) Plzeňský kraj
7. (2.) Vysočina
8. (7.) Středočeský kraj
9. (14.) Ústecký kraj
10. (11.) Pardubický kraj
11. (3.) Jihomoravský kraj
12. (4.)

Královehradecký kraj

13. (9.)  Olomoucký kraj
14. (10.) Moravskoslezský kraj
Domů
Sdílet
Diskuse