Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. prosince 2022 v 17:44
Čas čtení 1:10
ČTK

Rybovka se v pátek rozezněla hlavním nádražím

Rybovka se v pátek rozezněla hlavním nádražím
Zdroj: JTRE
NEWS HUDBA KONCERTY ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Koncert se na pražské hlavní nádraží vrátil po dvou letech pandemie.

Hlavním nádražím v Praze v pátek již podvacáté zazněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Setkání s názvem Rybovka na hlaváku se konalo po dvouleté pauze, kterou způsobila pandemie koronaviru, a lidé se při něm naladili na sváteční atmosféru. Stejně jako v předchozích letech vedl ze štaflí profesionální hudebníky, sboristy a také amatéry, kteří se přidali na místě, dirigent a organizátor Lukáš Prchal. Rybovu mši si mohou lidé o Vánocích poslechnout i na dalších místech. Informuje o tom ČTK.

Orchestr a zpěv sólistů Tamary Morozové, Terezy Papouškové, Martina Šrejmy a Lukáše Hynka Krämera obdivně poslouchala zcela zaplněná nádražní hala. Většina posluchačů dorazila cíleně, jiným koncert nečekaně zpříjemnil čekání na vlak. Někteří zájemci shlíželi na orchestr i z horního patra knihkupectví, které je uprostřed odbavovací nádražní haly. Mezi účastníky byly i rodiny s dětmi, které mají prázdniny. Přítomní cizinci zřejmě netušili, že se jedná o tradiční vánoční akci, mnohé z nich ale melodie nadchla.

Na závěr koncertu zazněla známá koleda Narodil se Kristus Pán a posluchači odměnili muzikanty, zpěváky a především dirigenta bouřlivým potleskem.

„Původně to začalo tak, že jsme tady hráli bezdomovcům a holubům, dneska už je to taková spíš masovější akce, na kterou si myslím, že se pravidelně každý rok spousta stovek lidí těší,“ řekl ČTK k začátkům akce Prchal.

rybovka, koncert
Zdroj: Facebook/Rybovka na Hlaváku

Stejně jako dnes zněla Rybova mše pražským nádražím, v neděli byla slyšet v hale královopolského nádraží v Brně. K Rybovce se dnes odpoledne sešli hudebníci a zpěváci také na Kampě pod Karlovým mostem.

Doporučeno
Podnikatelé se tu mění v latexové otroky a foťák ti při vstupu přelepí páskou. Berghain je jeden z nejextrémnějších klubů na světě Podnikatelé se tu mění v latexové otroky a foťák ti při vstupu přelepí páskou. Berghain je jeden z nejextrémnějších klubů na světě 20. června 2024 v 7:30

Rybova vánoční mše poprvé zazněla o Vánocích roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, kde Ryba pracoval jako učitel. Oblibu si jeho mše získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

Domů
Sdílet
Diskuse