Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. února 2023 v 9:15
Čas čtení 0:55
Kateřina Viková

Film Netflixu, který se natáčel v České republice, ovládl ceny BAFTA. Ocenění dostal i český zvukař Viktor Prášil

Film Netflixu, který se natáčel v České republice, ovládl ceny BAFTA. Ocenění dostal i český zvukař Viktor Prášil
Zdroj: Wikimedia Commons/Hraybould/volně k užití
ČESKO FILM NETFLIX ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Válečné drama Na západní frontě klid německého režiséra Edwarda Bergera vyhrálo nejlepší film na britských cenách BAFTA. Film z produkce Netflixu proměnil 7 ze 14 nominací a ocenění si odnesl i český zvukař Viktor Prášil.

Německý film vznikl jako adaptace slavného protiválečného románu Ericha Marii Remarqua, který popisuje osudy vojáků za první světové války. Na cenách Britské akademie filmového a televizního umění získal celkem sedm cen. Kromě výhry v kategorii nejlepší film a nejlepší cizojazyčný film získal i cenu za režii Němec Edward Berger. Dále uspěl i v kategoriích kamera, nejlepší adaptovaný scénář, hudba a zvuk, na kterém se podílel i český zvukař Viktor Prášil. 

Ocenění si odnesla také tragikomedie Víly z Inisherinu a životopisné drama Elvis. Oba filmy zvítězily ve čtyřech kategoriích. Jako nejlepší dokument byl vyznamenán Navalny o ruském vězněném opozičníkovi Alexeji Navalném.

Doporučeno
Filozofický Tarantino s devíti nominacemi na Oscara. Víly z Inisherinu jsou jedním z nejlepších filmů za dlouhou dobu Filozofický Tarantino s devíti nominacemi na Oscara. Víly z Inisherinu jsou jedním z nejlepších filmů za dlouhou dobu 26. ledna 2023 v 8:30

Ocení za herce v hlavní roli získal Austin Butler za film Elvis o takzvaném králi rokenrolu a nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Cate Blanchett za ztvárnění dirigentky ve snímku Tár. Recenzi tohoto filmu ti přineseme ve čtvrtek, kdy Tár vstupuje do českých kin.

Čeští zástupci Viktor Müller a Kamil Jafar nominovaní za stejný film v kategorii vizuální efekty si cenu neodnesli. Dostal ji totiž snímek Avatar: The Way of Water.

Doporučeno
Nový Avatar píše dějiny žánru. James Cameron určil, jak se budou točit filmy další dekádu Nový Avatar píše dějiny žánru. James Cameron určil, jak se budou točit filmy další dekádu 14. prosince 2022 v 8:30

Na západní frontě klid bude mít šanci i na Oscarech, kde má devět nominací. Mezi kandidáty na zlatou sošku patří díky práci na válečném dramatu i čtyři Češi, včetně oceněného Viktora Prášila. Dalšími jsou Viktor Müller a Kamil Jafar a také maskérka Linda Eisenhamerová.

Domů
Sdílet
Diskuse