Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. srpna 2023 v 14:15
Čas čtení 1:39
Ilona Hobzová

Kauza falešný nos: Bradley Cooper nasadil kvůli roli židovského skladatele protézu, dočkal se kritiky i zastání

Kauza falešný nos: Bradley Cooper nasadil kvůli roli židovského skladatele protézu, dočkal se kritiky i zastání
Zdroj: Netflix
FILMY A SERIÁLY BRADLEY COOPER FILM NETFLIX ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Herce se kromě Ligy proti hanobení zastaly i skladatelovy děti.

Připravovaný snímek Maestro bude mít premiéru v září na filmovém festivalu v Benátkách, už nyní je o něm ale hodně slyšet. Důvodem je mimo jiné i kontroverze okolo Bradleyho Coopera, který slavného Leonarda Bernsteina ztvárnil a snímek také režíroval. Herci totiž kvůli roli maskéři nasadili protetický nos, aby byla jeho podoba se skladatelem co nejvěrohodnější. To otevřelo debatu o stereotypním ztvárnění Židů v Hollywoodu, takzvaném „jewface“.

Když to nezahraje bez protézy, neobsazujte ho, vzkázala britská herečka

Jednou z těch, kteří Coopera za nasazení protetického nosu kritizovali, se stala britská herečka židovského původu Tracy-Ann Obermann. Cooperův protetický nos přirovnala k blackface – make-upu, pomocí něhož bělošští herci v minulosti ztvárňovali Afroameričany. Pochválila naopak Cilliana Murphyho, který v aktuálním hitu Oppenheimer hraje vědce židovského původu bez falešného nosu. „Jestli Bradley Cooper nedokáže zahrát tuto roli jen pomocí svého hereckého umu, tak ho neobsazujte a dejte roli raději židovskému herci,“ napsala na svém Instagramu.

Doporučeno
Zemřela hvězda Osvícení. Shelley Duvall byla mnohem víc než jen oběť Zemřela hvězda Osvícení. Shelley Duvall byla mnohem víc než jen oběť 12. července 2024 v 16:00

Coopera se však nyní zastala jedna z nejvýznamnějších amerických židovských neziskových organizací Liga proti hanobení (ADL). „V průběhu historie byli Židé v antisemitských a propagandistických filmech často zobrazováni jako zlé karikatury s velkými a zahnutými nosy. Film Maestro, který je životopisným dílem o legendárním dirigentovi a skladateli Leonardu Bernsteinovi, takový není,“ uvedli zástupci ADL v prohlášení pro server Variety.

Svou podporu filmu a Bradleymu Cooperovi vyjádřily také děti Leonarda Bernsteina – Jamie, Alexander a Nina. „Bradley Cooper na nás myslel v každé etapě své úžasné cesty natáčení snímku o našem otci. Byli jsme dojati až do morku kostí, když jsme byli svědky jeho hlubokého odhodlání, láskyplného přijetí hudby našeho otce a naprosté radosti, kterou do svého zkoumání s otevřeným srdcem vnesl,“ napsali ve společném prohlášení.

Dále skladatelovi potomci uvedli, že jim láme srdce, když vidí, jak je Cooperovo úsilí zkreslováno a nepochopeno. „Je to prostě tak, že Leonard Bernstein měl pěkný, velký nos. Bradley se rozhodl použít make-up, aby jeho podobu umocnil, a nám to vůbec nevadí. Jsme si jisti, že by to nevadilo ani našemu otci,“ doplnili s tím, že v průběhu celého natáčení cítili obrovskou úctu a nemohou se dočkat, až film uvidí celý svět.

Film, který bude mít premiéru 2. září na filmovém festivalu v Benátkách, se soustředí na Bernsteinovo bouřlivé manželství s Felicií Montealegre, kterou ztvární Carey Mulligan. Na Netflixu se objeví v prosinci letošního roku.

Domů
Sdílet
Diskuse