Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. května 2015 v 19:39
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Samsung a Samsonite vyvíjí chytrá zavazadla, která se nám díky družicím už nikdy neztratí

TECH SAMSUNG
Uložit Uložené

Společnosti Samsung a výrobce zavazadel Samsonite v současné době společně pracují na vývoji chytrých zavazadel, které svému majiteli usnadní cestování pravidelným udáváním polohy.

Ztrátu a obtížné hledání některých zavazadel už zažil asi každý, kdo někdy využil letecké dopravy a nevyhnutelně tak přišel do styku s letištním chaosem. Tento problém ale jednoho dne už může být minulostí. Samsung se totiž ve spolupráci s výrobcem zavazadel Samsonite rozhodl se ztracenými zavazadly nadobro skoncovat. A jak toho chtějí docílit? Je to poměrně jednoduché. Společnosti se společnými silami snaží vyvinout řadu nových „chytrých zavazadel", které budou opatřeny speciálním mikročipem ke sledování jejich pohybu a momentální polohy. Technologie tak bude využívat systému GPS a majitel bude o stavu svého zavazadla pravidelně informován mobilními notifikacemi. Pokud tedy dojde například k vyložení kufru z letadla nebo k jeho naložení na přepravní pás, jeho majitel o tom bude okamžitě informován. Stejně tak se ihned dozví, pokud dojde k otevření zavazadla, nebo pokud se od něj příliš vzdálí.

Samsung a Samsonite vyvíjí chytrá zavazadla, která se nám díky družicím už nikdy neztratí

Tím ale plány firem se zavazadly budoucnosti ještě stále nekončí. Společnosti chtějí dosáhnout také toho, aby byly kufry schopné se na letišti samy odbavit prostřednictvím čipu, který letištní kontrole automaticky nahlásí hmotnost i cílovou destinaci. Dále pak experimentují s technologií takzvaného „samohybného zavazadla", které za sebou nebudete muset táhnout, ale jednoduše za vámi pojede samo. Prozatím ale tuto technologii nelze příliš využívat, jelikož motorky u testovaných prototypů byly příliš rozměrné a vážily okolo dvaceti kilogramů. Přibližná doba uvedení chytrých zavazadel na trh zatím zůstává neznámá. Ovšem podobná zavazadla, která udávají majiteli informace o své poloze, jsou na trhu už nyní. Například v minulém roce se projektu Bluesmart podařilo vybrat necelé dva miliony eur a prodat přes 7 000 zavazadel. Jak ale z dostupných informací vyplývá, chytrá zavazadla od Samsungu a Samsonite by měla být technologicky vyspělejší a cestování usnadnit ještě o něco více.

Takto vypadá zavazadlo Bluesmart

Samsung a Samsonite vyvíjí chytrá zavazadla, která se nám díky družicím už nikdy neztratí
Domů
Sdílet
Diskuse