Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. srpna 2015 9:35
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

TECH
Uložit Uložené

Tak schválně, věděli jste o následujících dvaceti herních zajímavostech? Vsadím se, že většina z vás ne.

S odstupem času se často objevují nové informace, které se týkají například raných podob určitých her, co za jejich vznikem stálo, co vše v sobě ukrývaly nebo třeba nápadů, které tvůrci chtěli realizovat, ale nakonec k tomu nedošlo. Vybral jsem tedy 20 různých zajímavostí a faktů ze světa videoher, které velká řada hráčů možná netuší, ale rozhodně stojí za to, aby se o nich dozvěděli. Ani já jsem místy nestačil zírat, jaké klenoty se daly vypátrat. Užijte si tedy četbu a v komentářích případně můžete zmínit, která z věcí vás překvapila nejvíc.


Final Fantasy získalo svůj název, protože Square Enix čelil bankrotu 

Kdo by to byl řekl, že? Hironobu Sakaguchi byl rozhodnut jednou provždy opustit designování videoher a jako labutí píseň společnosti stvořil v roce 1987 menší projekt s názvem Final Fantasy. Sakaguchi byl přesvědčen, že se bude jednat o jeho poslední počin v této oblasti. Osud tomu ale chtěl naštěstí jinak a hra se stala obrovským hitem a příští rok bychom se měli dočkat už patnáctého dílu této nezaměnitelné série.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Původním hrdinou Half-Life nebyl Gordon Freeman 

Ano, čtete správně. V prvotních verzích této dnes skutečně kultovní hry roli hlavního protagonisty totiž zastávala postava jménem Ivan the Space Biker. Jméno Gordon Freeman poprvé navrhl Gabe Nawell, šéf projektu, během konverzace v autě s Marcem LaidLawem, který je autorem scénáře hry. Jméno částečně odkazovalo k fyzikovi a filosofovi Freemanu Dysonovi. Marcovi se jméno příliš nezamlouvalo a navrhl Dyson Poincaré, s příjmením odkazujícím k francouzskému teoretickému fyzikovi a matematikovi jménem Henri Poincaré. Ivan the Space Biker byl vizuálem pravý motorkář s hustým plnovousem, kterého se ale vývojáři zbavili poté, co se umoudřili a použili jméno a koncept již známého Gordona Freemana. V některých návrzích měl Gordon například i jiné brýle, helmu nebo culík.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Assassin's Creed zpočátku vznikal jako Prince of Persia: Assassin

Ještě chvíli před samotným dokončením Prince of Persia: Sands of Time byl Patrice Désilets pověřen prací na dalším dílu série, ale tímto úkolem se cítil poměrně nejistý. „Problém je v tom, že princ není akční hrdina,“ řekl Désilets, „princ je někdo, kdo očekává, že se stane králem“. Poté na základě zkoumání historických knih přišel s konceptem společnosti asasínů, což bylo tajné islámské hnutí, které založil kolem roku 1080 Hasan-i-Sabbáh a vydrželo asi další dvě století. Titul s názvem Prince of Persia: Assassin byl v předprodukčním vývoji téměř celý rok 2004 a obsahově byl zaměřen na ochranu mladého prince z Jeruzalému, kterého měl hráč vysvobodit a eskortovat do bezpečí. Když Désilets svůj koncept Ubisoftu předvedl, byl odmítnut, jelikož se hra nesoustředila na Prince, ale spíše na jeho ochránce. Poté se tedy tým zodpovědný za Sands of Time pustil do práce na nové hře, která později dostala název Assassin's Creed.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Postava v GTA 3 zesměšňovala hrdinu z Drivera 

Dovolím si říct, že GTA trojkou prošel takřka každý, kdo čte tento článek, ale většina z nás během hry nejspíš nepochytila narážku na rivalskou značku Driver. V GTA 3 se vyskytovala menší postava jménem Tanner, kterou hráč během jedné z misí pronásleduje a později zabije. Tanner ve hře působí jako řidič pro Yakuzu, jde ovšem o policistu v utajení. Jeho jméno ovšem není náhodné, jelikož hlavním protagonistou Drivera je právě John Tanner. Tvůrci GTA Tannerovi ve hře přidělili ženskou animaci běhu, čímž si dělali srandu z jeho zvláštního způsobu pohybu v Driverovi. Asuka Kasen, jeden ze šéfů gangu Yakuza, o něm ve hře říká: „Naše policejní zdroje nás informovaly, že jeden z našich řidičů je zvláštně animovaný policajt v utajení. Venku z auta je víceméně k ničemu, takže jsme mu na něj přidělali sledovací zařízení. Ať krvácí!“

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Driv3r na oplátku ukrýval parodii na hlavního protagonistu z GTA: Vice City 

Třetí díl série Driver se silně snažil být konkurencí úspěšnějšímu Grand Theft Auto: San Andreas, což se ovšem úplně nezdařilo. Během hraní jste mohli narazit na vtípek směřující právě na adresu GTA v podobě postavy jménem Timmy Vermicelli. Ta byla oděna do havajské košile a nalezli byste ji na různých tajných místech po Miami, Nice nebo Istanbulu. Svým oblečením a jménem má znázorňovat Tommy Vercettiho, hlavního hrdinu GTA: Vice City. Timmy Vermicelli měl ale navíc komicky zvětšené paže, na nichž měl navlečeny nafukovací rukávky, čímž tvůrci chtěli upozornit na to, že v GTA tehdy nešlo plavat.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Z Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty byla vystřižena napínavá scéna z tankeru 

Za tímto rozhodnutím nestál nikdo jiný než právě Hideo Kojima, tvůrce série. Jednalo se o scénu, ve které měl hráč za úkol uniknout z potápějícího se tankeru, který je postupně zaplavován vodou. Zní to poměrně napínavě a sám Kojima říkal, že scéna jako taková vypadala dobře, ale její hraní nebylo příliš zábavné, a proto se ji rozhodl odstranit. I přesto je ale možné ji spatřit například ve starších trailerech hry, ve kterých scéna přežila.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Pro vytvoření Necromorphů v Dead Space studovali tvůrci snímky obětí autonehod 

Vývojářský tým z EA Redwood Shores se tehdy snažil dodat Necromorphům co nejohyzdnější vzhled, ale zároveň chtěli, aby tyto děsivé stvůry vypadaly místy realisticky. Rozhodli se tedy kromě jiného studovat právě autentické snímky obětí autonehod. Kromě toho sledovali scény z válek a nespočet hororových filmů. Ačkoliv se možná jedná o poměrně bizarní způsob, jak dodávat konceptům a děsivým scénám ve hře trochu více života, tak vlastně proč ne, svůj účel to bez pochyby splnilo.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Obličej prvnímu Max Paynovi propůjčil jeho scénárista, druhému herec ze Sexu ve městě a třetímu jeho dabér 

Pozornosti hráčů určitě neunikl vývoj vzhledu hlavního protagonisty série Max Payne. Nemůže za to jen technický posun, ale zejména modelace obličejů podle tří jiných osob. V prvním díle to byl Paynův scénárista Sam Lake, kdo propůjčil hrdinovi svůj obličej. Sam Lake byl mimochodem hlavním scénáristou i titulu Alan Wake, jehož příběh byl bezpochyby jednou z jeho nejsilnějších stránek. V druhém díle obličej patřil hereci Timothy Gibbsovi, kterého můžete kromě jiného působení znát (nebo minimálně vaše partnerky) ze seriálu Sex ve městě. Ve trojce byl obličej vytvořen podle Jamese McCaffreyho, který Maxe Payna také namluvil ve všech třech dílech. Střihl si také malé cameo v celovečerním filmu Max Payne, kde se objevil v roli agenta FBI.

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení
20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení
20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

V Half-Life 2 měl hráče doprovázet malý mimozemšťan

V raných fázích vývoje se zcela reálně uvažovalo o přidání malého přátelského aliena, který by Gordona Freemana na jeho cestách během hry doprovázel a živil by se těly mrtvých nepřátel. Celkem lákavá představa, že? Později se ale Valve rozhodlo tento nápad smést ze stolu a do hry jej nezakomponovat, jelikož zjistili, že AI bylo příliš obtížné naprogramovat tak, aby působilo přesvědčivě. Také vás mrzí, že k tomu nedošlo?

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Tvůrci Deus Ex předpověděli útok na mrakodrapy WTC 

Během hraní Deus Ex se hráč dostane na newyorský Liberty Island, ze kterého se může kochat pohledem na osvětlené město. V něm ovšem z důvodu paměťových omezení chybí dvojice věží Světového obchodního centra, což se také neobešlo bez četných stížností. Designér Harvey Smith uvedl: Když si lidé stěžovali, prostě jsme jim vysvětlili, že byly zničeny teroristickými útoky. Socha na Ostrově svobody byla už v úvodu hry zničena teroristy několik let předtím. Zkrátka jsme tedy řekli, že věže byly zničeny také. A to bylo ještě dávno před 9/11. Roky. Celkem bizarní, že? Hra se na pulty dostala více než rok před skutečnými teroristickými útoky na WTC. 

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Mario byl pojmenovaný podle majitele skladu, který si Nintendo pronajímalo 

Podle návrhu Shigeru Miyakamota se měl malý intalský instalatér jmenovat Mr. Video, ale nakonec v Donkey Kongovi debutoval jako Jumpman. Nintendu se v Americe příliš nedařilo, ale právě dokončovali Donkey Kongův US release, který je měl postavit na nohy. V té době si Nintendo od makléře jménem Mario Segale pronajímalo sklad, který používalo jako své americké sídlo na začátku 80. let. Podlé jedné z legend si Minoru Arakawa, prezident americké odnože Nintenda (Nintendo of America), všiml některých fyzických podobnosti mezi Jumpmanem a Mariem Segalem, a tak Jumpman od personálu dostal přezdívku Mario, která se později stala jeho jménem, pod kterým ho dnes všichni známe.

Úplně jako vejce vejci

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Little Sisters původně nebyly ani zdaleka malé roztomilé holčičky 

V úvodních plánech tvůrců Bioshocku pro sběrače Adamu s Little Sisters měly společného opravdu jen pramálo. Vývojáři si je totiž nejdříve představovali jako malá stvoření připomínající krtky pobíhající po Rapture. Další koncepty zase ukazují, že Little Sister měly být robotické, nikoliv z masa a kostí. Řekl bych, že tým z Irrational Games udělal dobře, že tyto nápady nakonec nerealizoval. Přece jenom časté dilema hráčů, zda mají Little Sisters vysát, nebo zachránit, by tolik nefungovalo, kdyby místo malých dívek s nevinnýma očima byly ve hře tyto ohyzdné potvory:

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení
  

První PlayStation měl být Nintendo konzolí 

Prvotní koncepty PlayStationu sahají až do roku 1986, kdy Sony spolupracovalo s Nintendem na CD-ROM přídavku pro konzoli Famicon. Diskový systém Famiconu měl sice těžké mouchy, ale veřejnost o podobnou technologii stála, takže Nintendo se Sony podepsalo další smlouvu, opět na CR-ROM přídavek. Tentokrát ale pro jejich vlajkovou loď – konzoli SNES. Sony chtělo vytvořit konzoli, která by byla kompatibilní se SNES. Výhoda jejich konzola měla být v již zabudovaném CD-ROM systému. Svůj výrobek označili jako Play Station (také známé jako SNES-CD) a představili ho v červnu (jún) roku 1991 na celosvětovém trhu elektroniky CES. Nintendo ale den poté odmítlo na projektu se Sony dále spolupracovat a ohlásilo navázání spolupráce na stejné technologii se společností Philips. Začátkem roku 1993 Sony začalo pracovat na konzoli, která cílila na 5. generaci herních konzolí a o rok později uvedli na japonský trh svůj první PlayStation.

Prototyp SNES-CD

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení
 

Francouzská verze Final Fantasy IX musela být upravena kvůli fotbalistovi Zidanovi 

A proč vlastně? Důvod byl ten, že ve hře se vyskytovala postava jménem Zidane Tribal, kterou Square Soft exkluzivně pro francouzskou lokalizaci raději přejmenovali na Djidane, jinak by její původní jméno bylo příliš podobné fotbalistovi Zinedine Zidanovi.   

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

God of War ukrýval dvě telefonní čísla 

Jednalo se o tzv. Secret messages. A co se stalo, když je hráč objevil a zavolal na ně? Na druhém konci by se ozval Kratos, který mu k tomuto achievementu pogratuloval. První secret message se odemkl po dohrání hry na God Mode. Kratos v této zprávě prozradil Arův osud po jejich souboji a druhá secret message obsahovala rozhovor s Kratosem, který hráči začal blahopřát, ale přerušil ho David Jaffe, jeden z vývojářů. No a jak David žvanil dál a dál, Kratosovi dojde trpělivost a Davida zabije. Ten ale ještě stačí vykřiknout: We gotta make the sequel. Druhou zprávu bylo možné odemknout zdlouhavým rozbíjením dvou soch v Kratos' Throne Room. Evropská verze hry ovšem obsahovala zprávu jen v textové podobě.

Rozhovor s Kratosem si můžete poslechnout zde

V herním Kmotrovi nahrával dialogy Marlon Brando, ale nepoužily se 

Ano, sám oscarový herec Marlon Brando, kterého asi není třeba představovat. EA ho oslovili, zda by pro ně byl ochotný nahrát dialogy do jejich herního Godfathera a Marlon na tuto nabídku kývl. Bohužel v té době se už herec nacházel na zlomku života. Krátce před smrtí dialogy skutečně nahrál, ale jelikož na nahrávkách kvůli svému stavu příliš mumlal a bylo mu špatně rozumět, nebylo je možné použít. EA teda museli nakonec najít profesionálního dabéra s podobným hlasem. 

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Starcraft byl ve vesmíru 

Doslova. Starcraft je první hrou, která se fyzicky dostala mimo tento svět. Astronaut NASA Daniel T. Barry byl takovým fanouškem Starcraftu, že si svou kopii hry v roce 1999 vzal s sebou na palubu během mise STS-96. Hra procestovala neuvěřitelných 3,5 milionu námořních mil (6,5 milionů kilometrů) a naši planetu Zemi obletěla 153krát. Blizzard si později hru vystavil ve svých kancelářích, kde visí až dodnes. Kam se hrabe Krteček!

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Německá verze Medal Of Honor: Frontline musela být upravena kvůli svastikám 

Němci měli z nějakého důvodu problém s tím, že se na zadní straně obalů střílečky Medal Of Honor: Frontline objevoval obrázek hákového kříže. Obaly tím pádem musely být vytisknuty znovu ve speciální německé edici, která se jim již zdála přijatelná. Práci navíc ale měli také samotní vývojáři, protože se přímo hry musely odstranit také vlajky se svastikami, společně s dalším nacistickým vybavením.   

Co byste říkali na podobnou úpravu?

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Televizní reklama na Siren musela být v Japonsku po stížnostech rodičů stažena 

Pamatujete si na povedenou survival hororovku Siren na PS2? Pokud ano, tak snad ne proto, že z ní máte dodnes z dětství trauma. O něco podobného měli rodiče v Japonsku strach, že by mohlo potkat právě jejich děti, když uviděli na Siren jednu z jejích krátkých předreleasových reklam. V ní malá holčička klepe v noci zvenčí na okno a její rodiče sedící uvnitř se za zvukem otočí. Na jejich obličejích se objeví výraz hrůzy a nakonec se ukáže, že jejich dcera je krvavá zombie zrůda. Abyste si o zakázané reklamě mohli udělat lepší obrázek, přikládám vám ji přímo sem pod odstavec. Ale pozor, ať se pak nebojíte vykouknout v noci z okna ven.

A na závěr – víte, co inspirovalo tvůrce Pokémonů? 

Nejsem si jist, kolik je na tom pravdy, ale Satoshi Tajiri, tvůrce Pokémonů, údajně dostal nápad na tuto hru pro Game Boy, která se později stala celosvětovým fenoménem žijícím vlastním životem, díky tomu, že v dětství sbíral housenky a sledoval, jak se mění v motýly. Kromě toho sbíral také další druhy hmyzu a bedlivě pozoroval, jak prochází jednotlivými vývojovými stádii. A právě tyto zážitky a zkušenosti z dětství měly mít na jeho utváření konceptu Pokémonů zásadní vliv.   

20 herních zajímavostí a faktů, o kterých jste (možná) ani neměli tušení

Různých zajímavostí a faktů ze světa her rozhodně není málo, brzy se tedy můžete těšit na další článek podobného typu.

Domů
Sdílet
Diskuse