Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 20. 8. 2019 svátek má Bernard

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
22
Adam Smeták
21. říjen 2015, 18:23

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

Nemilosrdný vrah, který vykrádal hroby. Z části těl pak vyráběl nejrůznější předměty, od stínítek na lampu až po oblečení z lidské kůže.

Adam Smeták
21. říjen 2015, 18:23
Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článek může obsahovat:
 • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
 • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
 • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
JSEM STARŠÍ 18 LET A CHCI OBSAH ZOBRAZIT ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
22
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Připravili jsme pro vás článkový seriál, který se bude týkat sériových vrahů, kteří nám přišli jakýmkoli způsobem zajímaví. Zaměříme se na nechvalně proslulé, ale i méně známé vrahy a pokusíme se vám co nejvíce přiblížit jejich, většinou velmi pohnutý životní příběh. Nezajímají nás ani tak statistiky a data, ale především pozadí jejich psychického narušení a postupné změny osobnosti, které vedly až k jejich nelítostným činům a hře na Boha. V dnešní části vám představíme vraha, který se stal předlohou pro mnoho zvrácených filmů a knih. Ed Gein patří mezi ty nejodpornější vrahy v historii USA a i celého světa.

 

Edward Theodore Gein se narodil 27. srpna (august) 1906 ve Wisconsinu, USA do rodiny Augusty a George Geina. Eddie byl druhorozený syn této dvojice. Prvorozeným byl Henry, který byl o celých sedm let starší než Ed. Jejich matka Augusta byla fanaticky věřící ženou, která se snažila vychovávat své dva syny podle přísného morálního kodexu. Strach z hřešení se jí zabydlel hluboko uprostřed hlavy a už od raného věku učila každodenně své děti kázáním z bible. Opakovaně pak oba varovala před nemorálností a zkažeností žen v naději, že se tak zřeknou svých sexuálních tužeb ze strachu, že budou uvrženi do pekla. Augusta byla despotická a velmi hrubá žena, která věřila, že její názory jsou absolutní a pravdivé. Neměla problém ani s mírným násilím, které praktikovala ve snaze vštípit přísné křesťanské učení svým synům i manželovi. 

 

Pravým opakem byl pak George, slaboch a alkoholik, který neměl ve výchově chlapců takřka žádné slovo. Ve skutečnosti ho manželka vnímala jen jako bezcenné stvoření, neschopné udržet si práci a zabezpečit chlapce. Vzala tak na sebe nejen všechny rodičovské povinnosti, ale obstarávala rodinu i po stránce finanční. Začala podnikat s potravinami v La Crosse a vydělávat tak pro rodinu dostatek peněz, aby mohli žít komfortním životem. Pracovala tvrdě a šetřila, aby se později mohli přestěhovat na venkov, daleko od nemorálností a hříchů velkoměsta. V roce 1914 se tak přestěhovali do Plainfieldu ve Wisconsinu na farmu se sto devadesáti akry pozemků, aby zde začali život bez jakýchkoli hříšných vlivů, které by mohly narušit rodinu. Nejbližší sousedi bydleli až půl kilometru od jejich farmy. 

 

Dětství na farmě nebylo pro Geina procházkou růžovým sadem

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

 

I když se Augusta snažila své syny držet co nejdále od vnějšího světa, jednu výjimku udělat musela. Tou byla základní škola, v níž podával Eddie průměrné výkony až na četbu, ve které vynikal. Bylo to čtení dobrodružných knih a časopisů, které stimulovaly jeho představivost a představovaly pro něj únik z uzavřeného domácího světa. Jeho spolužáci se mu vyhýbali, protože byl zženštilý a plachý. Neměl tak žádné přátele, a když se pokoušel si některé získat, matka mu za to vynadala. Ačkoli byl smutný z toho, že mu matka zakazuje kamarády, stále ji považoval za ztělesnění dobra a její rozkazy přijímal s vděkem a pokorou. Nicméně, Augusta překročila se svojí despocií hranice ještě dále, považovala své syny za stejné ubožáky jako svého manžela. Často je verbálně napadala a označovala za nicky, které v životě selžou stejně jako jejich otec.

 

Během jejich dospívání a rané dospělosti pak oba chlapci zůstávali pouze na farmě, odděleni od zbytku světa a majíce vztahy jen s rodinou. Eddie nevzhlížel jenom k matce, ale i k bratrovi Henrymu, kterého považoval za dříče a muže pevného charakteru. Po smrti otce v roce 1940 se oba bratři začali angažovat v sérii brigád a pomocných prací, aby pomáhali uživit farmu a finančně podpořit matku. Eddie se snažil napodobit bratrovy pracovní návyky a oba byli považováni místními za spolehlivé a pracovité chlapce. Nejčastěji pracovali jako pomocníci, avšak Eddie se uplatnil především na hlídání dětí v sousedských farmách. Takový druh brigády se mu velmi zamlouval, jelikož starat se o děti bylo pro něj několikanásobně snazší než pro jeho vrstevníky. Především proto, že byl v mnoha ohledech sociálně a emocionálně narušený. Henry měl strach o Eddieho nezdravě silnou lásku k matce a několikrát ji za to otevřeně kritizoval, což však Edwarda šokovalo. Považoval matku za ztělesnění dobra a cítil se poníženě, že bratr ji nebere stejným způsobem jako on. Pravděpodobně tyto incidenty vedly k záhadné a předčasné smrti Henryho v roce 1944. 

 

Ed v rukou vyšetřovatelů

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

 

16. května (máj) toho roku Eddie a Henry hasili požár, který se šířil nebezpečně směrem k jejich farmě. Při hašení se rozdělili, aby požár hasili systematicky ze dvou směrů. Podle Edova tvrzení brzy přišla tma a ztratil svého bratra z dohledu. Poté, co byl oheň uhašen, se začal strachovat o svého bratra, který se pořád neukazoval, a tak zkontaktoval policii. Ale okolnosti nasvědčují, že tomu bylo úplně jinak. Poté, co policie shromáždila pátrací partu a dorazila na místo, k překvapení všech je Edward zavedl přímo k „ztracenému“ bratrovi. Ten ležel mrtvý na zemi. Policie byla znepokojena několika fakty ohledně úmrtí. Podezřelé bylo nejen to, že ležel na území, které požár nezasáhl, ale i to, že měl hlavu posetou modřinami. Ačkoli byl nalezen za velmi podezřelých okolností, nikdo nedokázal podezírat malého a plachého Eddieho z tak odporného činu. Tak byl případ uzavřen jako úmrtí po udušení a vyšetřování posláno k ledu

 

Jediný člověk, který Eddiemu zbyl, byla jeho matka. Ta byla také jediným člověkem, kterého potřeboval. Nicméně matku měl pro sebe jen velmi krátkou dobu. 29. prosince (december) 1945 zemřela po sérii mrtvic. Eddieho život byl otřesen do základů. Ztratil jediného přítele a vlastně i jedinou svou lásku. Byl na svět úplně sám. Zůstal žít na farmě a živil se krátkodobými brigádami a pomáháním na sousedských farmách. Jelikož už před smrtí své matky trpěl psychickými chorobami, její odchod mu velmi přitížil. Její ložnici a místnosti, které užívala, nejvíce nechal ve stejném stavu a úzkostlivě je opečovával jako svatyni po celé roky. V té době si volný čas trávil čtením hororových povídek nebo bizarními zálibami, například procházkami po hřbitově v nočních hodinách. 

 

Na první pohled skvělý adept na hlídání dětí

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

  

Četba se stala hlavní náplní tohoto budoucího vraha. Nejen hororové povídky, ale později i knihy o anatomii. Pokoje, které obýval, byly plné knih o nacistech, lovcích lidí a vracích lodí. Ze své četby se Eddie přiučil jak stínat hlavy, exhumovat mrtvé ze země a anatomii lidského těla. Stal se těmito příběhy posedlý a často je i líčil dětem, které mu byly svěřeny na hlídání. Také si užíval četbu místních novin, kde mezi jeho oblíbené pasáže patřily nekrology. Právě díky nekrologu se dozvěděl o nedávných úmrtích místních žen. Jelikož si nikdy neužil společnosti opačného pohlaví, navštěvoval v noci hřbitov, aby zde uhasil svůj chtíč po vykopání mělkých hrobů žen. Ačkoli později tvrdil policii, že s mrtvolami nikdy neměl sex („vůbec mi nevoněly“), získal zvláštní potěšení ze stahování jejich těl z kůže a nasazování si jí na sebe. Byl zvědavý, jaké je to mít prsa či ženské pohlavní orgány, jelikož často snil o tom být ženou. Byl fascinován ženami kvůli moci, kterou si dokáží udržet nad muži. 

 

Nasbíral poměrně rozsáhlou kolekci částí lidského těla, která zahrnovala i scvrklé lidské hlavy. Při jedné příležitosti, kdy Eddie hlídal malého chlapce, se mu pochlubil lidskou hlavou, kterou si schovával v ložnici. Chlapec pak zážitek vyprávěl rodičům, kteří mu však nevěřili a označili ho jako výplod dětské fantazie. Jeho historka však byla potvrzena o něco později, když další dva mladíci prohlašovali, že na farmě u Eda Geina spatřili lidské hlavy, které však pokládali za divnou součást halloweenského kostýmu. Po okolí se začaly šířit historky o podivných choutkách Eda Geina, nikdo je však nebral vážně. Ale to jen do té doby, kdy o pár let později zmizela Bernice Worden. 

 

Jeden ze suvenýrů Edwarda Geina

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

 

Během pozdních 40. a začátku 50. let začal narůstat ve Wisconsinu počet únosů. Prvním z případů byl únos osmileté holčičky jménem Georgie Weckler, která zmizela po cestě ze školy 1. května (máj) roku 1947. Početná skupina dobrovolníků prohledala více než deset kilometrů čtverečních ve snaze vypátrat ztracenou dívenku. Bohužel neúspěšně. Georgia už nikdy nebyla spatřena, jediným důkazem, který byl na místě nalezen, byly stopy pneumatik z auta značky Ford. Další dívka zmizela o šest let později v La Crosee, Wisconsin. Patnáctiletá Evelyn Hartley hlídala děti v době, kdy zmizela. Evelynin otec se jí pokoušel několikrát dovolat, avšak dívka neodpovídala. Vystrašený otec se rozhodl naskočit do auta a vyrazit za svojí dcerkou. Když dorazil na místo, nikdo neodpovídal na klepání, navíc poté, co nahlédl oknem dovnitř, spatřil na zemi pohozené její brýle. Zkoušel se dostat do domu, ale všechny dveře i okna byla zavřená. Až na jedno. To v suterénu, u kterého zkamenělý rodič nalezl kapky krve. Když vlezl dovnitř, spatřil známky boje a další krvavé loužičky. Okamžitě zavolal policii. Ta o několik dní později objevila zkrvavené kousky oblečení, které patřily k Evelyn, v blízkosti dálnice mimo La Crosse. 

 

V listopadu (november) roku 1952 se dva muži zastavili na drink v baru v Plainfieldu ve Wisconsinu předtím, než se vydali na lov jelenů. Victor Travis a Ray Burgess strávili v baru několik hodin. Dvojice mužů, ani jejich auto už nikdy nebyly spatřeny. Ani přes rozsáhlé pátrání, které bylo zorganizováno, se po nich nepodařilo najít sebemenší stopu. Prostě zmizeli. V zimě roku 1954 opět v Plainfieldu zmizela Mary Hogan, majitelka místní hospody. Policie našla táhlou krvavou stopu, která vedla z hospody na parkoviště. Policie mohla opět jen spekulovat o tom, co se přihodilo, postrádali svědky, tělo i jakékoli důkazy, které by je k něčemu vedly. Jediné, co věděli, bylo, že všechny únosy se udály buď v okolí, nebo přímo v Plainfieldu. 

 

Železářství Worden's, místo, kde Gein udeřil naposledy

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

  

Nad případy se rozjasnilo až 17. listopadu (november) 1957, když policie dorazila na farmu jistého Eda Geina, který byl podezřelý ve věci loupeže v místním železářství a únosu jeho majitelky, Bernice Worden. Gein byl posledním zákazníkem v železářství a byl viděn, jak se prochází v okolí areálu. Geinova farma byla v naprosto dezolátním stavu. Vnitřek byl plný páchnoucích odpadků, nepořádku a pachu zatuchliny. Během toho, co si místní šerif Arthur Schley prohlížel kuchyň s baterkou v ruce, něco se mu otřelo o rameno. Když vzhlédl, co to bylo, spatřil tělo visící z trámu hlavou dolu. Ošklivý pohled, avšak v sezóně lovu jelenů ne tak neobvyklý. Tohle však jelen nebyl ani náhodou. Ze stropu viselo vykuchané tělo Bernice Worden, 55leté matky jednoho z jeho zástupců. 

 

Zatímco šokovaní policisté prohledávali špinavý a odpadky zaplavený byt, aby nalezli samotného Eda Geina, nestačili se divit. Narazili na farmu smrti. Neforemně vypadající miska v kuchyni byla ve skutečnosti vyrobená z vršku lebky, stínidla na lampu a koš byly vyrobeny z lidské kůže, křeslo z lidské kůže, ženské genitálie uchovávané v krabici od bot, náramek vyrobený z bradavek, lidské hlavy, čtyři nosy a srdce. To není úplně seznam věcí, které byste chtěli najít u souseda, jež vám hlídá děti. Bohužel to však není všechno. Kriminalisté našli dokonce i oblek, který byl celý vyrobený výhradně z lidské kůže. Zatímco začali na farmě a v okolí policisté kopat a hledat pozůstatky těl a dalších obětí, Ed Gein byl umístěn do věznice Wautoma County. Zezačátku se nepřiznal k žádné z vražd a odmítal spolupracovat. Nicméně, po více než dni mlčení začal vyprávět hrůzný příběh o tom, jak zavraždil Bernice Worden a kde vzal části těl, které policie našla po jeho domě. 

 

Ne nadarmo se domovu Eda Geina říkalo farma smrti

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

 

Gein měl problémy se zapamatováním si svých skutků, prohlašoval, že během vraždy byl omámený a skoro nic si nepamatuje. Tvrdil, že si pamatuje pouze, jak táhl tělo ke svému Fordu, přičemž bere z obchodu pokladnu a obojí odváží k sobě domů. Nevzpomínal si však už na střelu do ženiny hlavy pistolí ráže 0.22, což pitva určila jako příčinu smrti. Když se ptali, kde vzal kusy těl umístěné po celém domě, prohlásil, že je všechny sesbíral z místního hřbitova. Nicméně, po několika dnech intenzivního výslechu se přiznal i k vraždě Mary Hogan. Znovu však prohlásil, že byl v době činu omámený a pamatuje si jen to, že ji omylem zastřelil. Ed nejevil známky lítosti během celého výslechu, o vraždách a vykrádání hrobů mluvil s klidem a občasně i s humorem. Neměl žádnou představu o obludnosti svých zločinů. 

 

Málokdo nepochyboval o tom, že Ed Gein je nepříčetný. Během soudního přelíčení bylo navrženo, aby byl souzen jako duševně chorý, což později potvrdily desítky psychologických testů, které ho vyhodnotily jako citově narušeného jedince. Odborníci ho zařadili mezi schizofreniky a sexuální psychopaty. Viníkem jeho pohnutého stavu byl nezdravý vztah s matkou, která v něm vzbudila protichůdné pocity nenávisti a zároveň lásky k ženám. Během psychiatrických testů, které Ed absolvoval, probíhalo nadále vyšetřování. Na farmě smrti se našly části z deseti mrtvol. Policie se zdráhala uvěřit tvrzení, že těla pocházejí ze hřbitovů. Nakonec byla povolena exhumace a detektivové zjistili, že části těl skutečně pocházely z hrobů, do kterých Ed Gein vnikl. Po nějakém čase však objevili další zakopanou mrtvolu na jeho pozemku.

 

Milý stařík, co to přehnal s pomádou, nebo brutální sériový vrah?

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

 

Poté, co uplynula 30denní lhůta v ústavu pro duševně choré, Gein byl oficiálně prohlášen za mentálně nekompetentního a už nemohl být souzen za vraždu prvního stupně. Poté, co strávil deset let v ústavu, soud rozhodl, že už může být konečně souzen v řádném procesu. V roce 1968 tak začal soud, který měl určit, zda byl vinen z důvodu duševní choroby z vraždy Bernice Worden, nebo ne. Soud však opět rozhodl, že Ed Gein nemůže být souzen za vraždu prvního stupně a že v době jeho hrůzných činů byl duševně nepříčetný. Byl tak odsouzen k celoživotnímu pobytu v psychiatrické léčebně. Zde byl modelovým pacientem, bez jakýchkoli záchvatů nebo projevů nepříčetnosti či násilí, až do roku 1984, kdy zemřel po vleklém boji s rakovinou. Jeho vinou skončil život minimálně dvou lidí, ale pravděpodobně jich bylo více. 

 

Jak jste možná někteří z Geinova životního příběhu postřehli, stal se inspirací pro mnohé autory filmového a knižního hororu. Robert Bloch se inspiroval jeho životem, když psal knihu o Normanu Batesovi. Ta se později stala předlohou pro slavný film Psycho od Alfreda Hitchcocka. V roce 1974 pak vznikl klasický thriller od Toba Hoopera, Texaský masakr motorovou pilou, v němž je znát inspirace Geinovými činy. V neposlední řadě byl pak inspirací i pro známého Buffalo Billa z Mlčení jehňátek, který stejně jako Ed Gein stahoval ženy z kůže, kterou později používal jako oděv. 

 

Některé z hrobů, z nichž Gein vykopával mrtvé

Ed Gein se oblékal do kůže svých obětí, protože chtěl vypadat jako jeho matka. Stal se vzorem pro Normana Batese

Ohodnoť článek
95
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.